اگر می‌خواهید مولد باشید به این 12مورد نه بگویید

  • عاطفه  رضوان نیا عاطفه رضوان نیا
  • ۲۹ آبان ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 7.6 دقیقه

راهنماتو-از برنامه‌های کاربردی و لیست کارهایی که باید انجام شوند، استفاده می‌کنید. ساعت 4صبح هم از خواب بیدار می‌شوید. اما هنوز هم نمی‌توانید کارها را به موقع تحویل دهید و به اهداف‌تان برسید. چرا؟

به گزارش راهنماتو، احتمالا علتش آن است که در این مدت مشغول انجام کارهایی بودید که نباید می‌کردید. کارها و اموری هستند که باید به آن‌ها «نه» بگویید تا بتوانید در زندگی مولدتر و سودمندتر باشید.

1.فقط یک نخ دیگر

می‌دانید این‌ها همه افسانه است. اگر نظم نداشته باشید و ندانید چطور باید برای خودتان مرزگذاری کنید، یک نخ می‌شود دو نخ و دو نخ می‌شود سه نخ و همین‌طور ادامه پیدا می‌کند تا می‌شود 10نخ.

تصور کنید که چه مقدار زمان (یا پولی) را می‌توانستید با نکشیدن این همه نخ سیگار ذخیره کنید. حالا ما گفتیم سیگار شما همه انواع مواد مصرفی که در این طبقه جای می‌گیرند را مد نظر قرار بدهید و محاسبه کنید که چندساعت از وقت خودتان را صرف مصرف این مواد می‌کنید! فعلا کاری به مضراتی که برای سلامتی‌تان دارند نداریم.

کسی نمی‌گوید که هرگز نباید با دوستانتان دور هم جمع شوید و خوش بگذرانید، اما اگر واقعا قصد دارید در زندگی‌تان مولدتر و ثمربخش‌تر باشید نباید این رفتار را تبدیل به عادتی همیشگی کنید.

9

2.فقط 5دقیقه دیگر

یک افسانه دیگر. همه‌مان می‌دانیم که «فقط 5دقیقه دیگری» وجود ندارد. درحقیقت یا 30دقیقه، یا یکساعت یا دو ساعت دیگر وجود دارد!

اگر زمانیکه باید از تختخواب بیرون بیایید دارید با خودتان می‌گویید فقط 5دقیقه دیگر، تعلل نکنید و از تخت بیرون بپرید. اگر همکاران شما می‌خواهند 5دقیقه بعد از ناهار درباره موضوعی تصادفی با شما صحبت کنند، تعلل نکنید و بعد از 5دقیقه بگویید وقت تمام است!

3.لطف‌های کوچک در حق دیگران

کمک کردن به دیگران خیلی باحال است. اما اگر تبدیل به آدمی شده‌اید که هر کسی برای کوچکترین کارها به شما مراجعه می‌کند در حدی که دیگر وقت کافی برای رسیدن به اهداف شخصی‌تان ندارید. دیگر باحال نیست.

ممکن است بی‌رحمانه به نظر برسد اما، اگر واقعا ضرورتی در کار نیست، باید به درخواست دیگران «نه» بگویید تا بتوانید به خودتان «بله» بگویید.

4.پلتفرم‌های تماشای فیلم و سریال

یک سریال تلویزیونی ممکن است 7ساعت طول بکشد. حالا تصور کنید که این زمان را به انجام پروژه‌تان اختصاص می‌دادید چه کولاکی می‌کردید. به جای تماشای سریال، فیلم سینمایی ببینید.

یا اگر سریالی هست که به آن علاقه دارید، آن را زمانی تماشا کنید که وظایف مهم‌تان را انجام داده‌اید. سریال‌های تلویزیونی طوری ساخته می‌شوند که ما را معلق نگه دارند و ما نتوانیم تا تماشای قسمت بعدی صبر کنیم. بنابراین فقط زمانی تماشای یک سریال را شروع کنید که مطمئنید به قدر کافی وقت دارید.

5.مهمانی‌ها و رویدادهای زیاد از حد

مهم است در مهمانی‌ها و رویدادهایی که واقعا مهم‌اند شرکت کنید. بهرحال شما فقط برای کار کردن قدم روی این کره خاکی نگذاشته‌اید. اما اگر به دلیل ترس از دست دادن رویدادها یا همان فومو به هر مهمانی و دعوتی «بله» می‌گویید یا بله می‌گویید چون خجالتی هستید و نمی‌توانید دعوت را رد کنید، دارید وقت ارزشمندتان را هدر می‌دهید.

یاد بگیرید با افتخار و سربلندی نه بگویید تا بتوانید به کارهایی که واقعا برای‌تان مهم هستند برسید. به علاوه شرکت در مهمانی خیلی بیشتر از چیزی که تصور می‌کنید وقت‌گیر است. فکر کنید چه مدت زمان باید وقت صرف آماده شدن برای هر مهمانی، رفتن به محل مهمانی و برگشتن به خانه بکنید!

6.با هم کار کردن

کار کردن یا درس خواندن به همراه دوستان خیلی بانمک و جذاب و حتی الهام‌بخش است اما برای هر فردی مفید نیست. اگر مثل من هستید و نیاز دارید برای تمرکز کافی تنهایی کار کنید باید  بدانید که کار کردن با دیگران به درد شما نمی‌خورد.

اما اگر واقعا دوست دارید به دوستان و همکاران‌تان محلق شوید، سعی کنید که بخش‌های عمیق کار که به تمرکز بیشتری نیاز دارد را در خانه یا محل کار انجام دهید تا فقط برای وظایف ابتدایی‌تر به دوستان‌تان محلق شوید.

9999

7.فست‌فود‌ خوری در ساعات پایانی شب

اگر تازه نیمه‌شب غذا می‌خورید، پس تا ساعت 2صبح نمی‌خوابید. اگر این روند تبدیل به عادت شود، آن‌وقت همیشه دیر می‌خوابید و دیر بیدار می‌شوید. اگر اوج ساعات کاری‌تان ساعات دیرتری از روز آغاز می‌شود خوش‌شانس هستید اما اگر مجبور هستید که ساعت 8صبح سر کار باشید، پس باید بدانید دیر خوابیدن روی میزان بهره‌وری‌تان تأثیری منفی دارد.

پس لطفا هرقدر هم گاز زدن به یک همبرگر خوشمزه در نیمه‌های شب هیجان‌انگیز است از آن صرف نظر کنید و به جای آن بالش را در آغوش بگیرید و بخوابید.

8.روتین مراقبت از پوست 10مرحله‌ای

چرا باید 30دقیقه از وقت را صرف مالیدن محصولات مختلف به پوست صورت بکنید وقتی می‌توانید این کار را در 5دقیقه تمام کنید. آیا کارهای بهتری برای انجام دادن وجود ندارند؟

شرکت‌های زیبایی فقط به دنبال هدر دادن پول ما نیستند آن‌ها به دنبال هدر دادن زمان ما هم هستند. ساده‌اش کنید. فقط محصولات مهم پوستی را استفاده کنید چون یادتان باشد که استرس ناشی از عقب‌افتادن کارها و از دست رفتن مهلت‌های زمانی برای تحویل پروژه چروک‌های‌تان را عمیق‌تر می‌کند.

اعتماد کنید برای زیبا به نظر رسیدن نیازی به انواع محصولات مراقبت‌های پوستی ندارید.

9.شایعه و غیبت

تا حالا شده غیبت کیفیت زندگی کسی را ارتقا داده باشد؟ نه. آیا غیبت می‌تواند زندگی کسی را ویران کند؟ قطعا. همه این را خوب می‌دانیم.

اما گاهی مقاومت در برابر وسوسه یک غیبت آبدار سخت است ـ به خصوص درباره آشناها!

اگر می‌خواهید واقعا در کسب‌وکار و حرفه‌تان موفق باشید وقت آن رسیده که غیبت را کم کنید. غیبت هیچ نفعی برای شما  و دیگران ندارد جز اینکه وقت شما را به کلی هدر می‌دهد.

مجموعه ساعاتی که صرف شنیدن و ردوبدل کردن غیبت، جاسوسی آدم‌ها در شبکه‌های اجتماعی یا فکر کردن به آدم‌ها می‌کنید را جمع بزنید. چرا باید وقت صرف فکر کردن به دیگران کنید وقتی می‌توانید همین زمان را صرف تمرکز روی زندگی خودتان بکنید؟

10.درام‌سازی

درباره مسائل واقعی روابط واقعی صحبت نمی‌کنم چون این مسائل بخشی از زندگی هستند و اگر واقعا می‌خواهید در زندگی مولدتر و موفق‌تر باشید باید این مسائل را ریشه‌یابی و حل کنید.

بهرحال اگر غمگین، عصبانی یا خشمگین باشید نمی‌توانید روی کارتان تمرکز کنید.

منظور از درام‌سازی آن دعواهای بی‌موردی است که راه به جایی نمی‌برد. یقه‌گیری‌ها و گیس‌کشی‌های بی‌مورد هیچ کمکی به پیشرفت زندگی کسی نکرده و نمی‌کند.

اگر می‌خواهید در زندگی موفق و مولد باشید تا آنجا که می‌توانید از چنین دعواهایی پرهیز کنید. از آدم‌های درام‌ساز دوری کنید تا در موقعیت‌های تنش‌آلود قرار نگیرید و اگر حس می‌کنید که خودتان آدم درام‌سازی هستید لطفا مشاوره بگیرید.

شما اهداف و رویاهایی دارید و وقت اضافی ندارید که برای درام‌سازی هدر بدهید. این درام‌سازی‌ها را برای 85سال به بعد نگه دارید.

c

11.کار کردن روی ایده‌های بی‌منطق

اگر فکر می‌کنید که یک ایده بی‌منطق است رهایش کنید و به آن نه بگویید. به این ترتیب یا راهی مفید برای انجام آن پیدا می‌کنید یا جایگزین بهتری کشف می‌کنید.

نکته این است که نباید صرفا به این دلیل که به قدر کافی قاطع نیستید که نه بگویید، وقت زیادی صرف ایده‌ای کنید که هیچ فایده‌ای ندارد.

وقت خودتان و دیگران را هدر ندهید. بگویید: «خیر، این کار جواب نمی‌دهد. متأسفم» و روی ایده بهتری کار کنید.

12.فرصت‌های فوق‌العاده

معاملات ملکی چیزی نیست که به آن علاقه داشته باشید و خودتان هم خوب می‌دانید. اما روزی دوستی به شما زنگ می‌زند و پیشنهاد می‌دهد که با او وارد خرید‌وفروش مسکن شوید. او به شما می‌گوید که با فقط 10ساعت در هفته می‌توانید 5000دلار در هفته درآورید!

نمی‌توانید به او نه بگویید، نه چون خجالت می‌کشید پیشنهادش را رد کنید، چون با این مقدار پول می‌توانید یاد بگیرید این شغل را دوست داشته باشید!

اما بعد، با صرف هزاران ساعت تلاش برای عرضه بهترین نسخه از خودتان در این کار، می‌فهمید که نه...این کاری نیست که حقیقتا دوستش داشته باشید!

هزارساعت کار و تخلیه انرژی فقط برای آنکه نهایتا چیزی را بفهمید که از ابتدا می‌دانستید. می‌توانستید به این کار نه بگویید و روی چیزهایی که حقیقتا به آن علاقه دارید تمرکز کنید.

سخن آخر

مولد بودن صرفا به تعداد کارهایی که انجام می‌دهید مرتبط نیست. مولد بودن یعنی چقدر برای چیزهایی که واقعا برای‌تان در زندگی ارزشمند و مهم هستند، وقت می‌گذارید و در راستای تحقق این اهداف کار انجام می‌دهید.  

احتمالا احساس می‌کنید مولدید اما نیستید زیرا بشقاب کارهای روزمره شما بیشتر از ظرفیت‌اش پر شده است.

از شر کارهایی که نیازی به آن‌ها ندارید خلاص شوید و با نه گفتن به هرکدام‌شان خیال‌تان را آسوده کنید. تضمین می‌کنیم با انجام کار میزان بازدهی‌تان 1000برابر شود!

 

 

 

 

عاطفه  رضوان نیا
عاطفه رضوان نیا

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها