کشف سرنخ هایی از محل دفن نفرتیتی، ملکه افسانه ای مصر

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۹ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 3.4 دقیقه

راهنماتو- امسال صدمین سالگرد کشف مقبره توت عنخ آمون است اما پس از تمام این مدت هنوز آرامگاه سلف او یعنی ملکه نفرتیتی پیدا نشده. نفرتیتی که در قرن چهاردهم پیش از میلادی به همراه همسرش آخناتون به صورت مشترک بر مصر حکومت می کرد، یکی از برجسته ترین چهره های مصر باستان محسوب می شود اما به گونه ای عجیب تاکنون جسد او پیدا نشده و همین سبب شهرت و شیوع داستان های افسانه ای درباره او شد.

اکنون یک مصر شناس مشهور بریتانیایی و متصدی سابق موزه بریتانیا ادعا می کند که شواهدی پیدا کرده است که نشان می دهد نقاشی های دیواری و هیروگلیف های سلطنتی مقبره توت عنخ آمون ممکن است سرنخی برای کشف مقبره نفرتیتی در اختیار ما قرار دهد. نیکلاس ریوز سال‌هاست که استدلال می‌کند که نقاشی توت عنخ آمون روی دیوار مقبره‌اش در واقع مربوط به خود فرعون نیست. ریوز می گوید خطوط اطراف گوشه دهان توت عنخ آمون اغلب در نقاشی های سلف او نفرتیتی دیده می شود.

بنابراین ریوز فکر می کند که تصاویر روی دیوارها قبل از اینکه دفن یک مرد 19 ساله را به تصویر بکشد، ممکن است توت عنخ آمون را در حال دفن نامادری خود نفرتیتی که مومیایی اش هرگز پیدا نشده است نشان دهند. از نظر تاریخی، محققان تصور می‌کنند که نقاشی دیواری مراسم «دهان باز» (در زیر)، جسد توت عنخ آمون را به تصویر می‌کشد که توسط جانشینش، آی، برای دفن آماده می‌شود.

آرامگاه ملکه نفرتیتی کجاست؟

اما ریوز می‌گوید ویژگی‌های ظاهری آی در این تصاویر، از جمله چانه و بینی بزرگ او، بیشتر یادآور ظاهر توت عنخ آمون جوان است. ریوز حتی معتقد است که با بررسی های دقیق این تصاویر می توان نام محو شده توت عنخ آمون را نیز یافت. به عبارت دیگر، ریوز باور دارد که این آرامگاه در اصل مراسم تدفین نفرتیتی توسط جانشین او توت عنخ آمون را به نمایش می گذارد اما چون خود این فرعون در جوانی مرد، به سرعت همان مکان را برای دفن او در نظر گرفتند و تمام فضای مقبره با سرعت به نام او تغییر یافت.

ریوز سال‌هاست که استدلال می‌کند که مقبره توت عنخ آمون بیشتر برای یک ملکه مناسب است تا یک پادشاه. او می گوید: «اول از همه، مقبره به طور غیرعادی کوچک است - کوچکترین مقبره سلطنتی در دره پادشاهان. گنجینه‌هایی که در درون آن هستند نیز اغلب ماهیت «زنانه» دارند. علاوه بر این، پلان کف بنا در مقایسه با مقبره های دیگر کج است و به نظر می رسد که نقاشی های دیواری با عجله کنار هم چیده شده اند. حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد هنگام مهر و موم شدن مقبره، رنگ هنوز خشک نشده است. همه اینها حاکی از یک مراسم تدفین عجولانه است و این می تواند منطقی باشد زیرا توت عنخ آمون در اواخر دوران نوجوانی درگذشت.»

در سال 2015، محققانی که در مقبره توت عنخ آمون کار می کردند، برخی از ویژگی ها را روی دیوار پیدا کردند که به سختی با چشم انسان قابل تشخیص بود، که به نظر می رسید ممکن است نشان دهنده وجود یک اتاق مخفی و مهر و موم شده باشد. در سال 2018، اسکن راداری از مقبره توت عنخ آمون هیچ نشانه ای از اتاقک های متصل را نشان نداد. اما پس از آن، در سال 2020، اسکن دیگری از سایت نشان داد که ممکن است یک محوطه مخفی در نزدیکی مقبره وجود داشته باشد. ریوز این مدارک را کنار هم گذاشته و استدلال می کند که جسد نفرتیتی در یکی از آن اتاقک ها قرار دارد.

به هرحال مشکل اینجاست که هنوز به قطعیت نمی توان وجود اتاقک های مخفی را تایید کرد و به همین دلیل تنها راه برای مطمئن شدن تخریب دیوارهاست. این امر نیز به دلیل از بین رفتن آثار تاریخی غیر عملی است پس هنوز به نظر می رسد کشف آرامگاه ملکه نفرتیتی به صورت یک راز باقی بماند.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها