رتبه دوربین آیفون 14 پرو و آیفون 14 پرو مکس

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۹ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

راهنماتو- گوشی های پرچمدار سری آیفون 14، یعنی آیفون 14 پرو و آیفون 14 پرو مکس در تست دوربین DxOMark امتیاز بسیار قابل توجهی بدست آوردند. این گوشی ها با امتیاز کلی دوربین 146، مقام دوم را در رتبه بندی جهانی پس از Honor Magic4 Ultimate به دست آورند. علاوه بر رتبه دوم در مجموع، DxOMark همچنین آیفون های 14 پرو را با امتیاز 145 به عنوان بهترین عملکرد دوربین سلفی در عکس‌ها و ویدیوها معرفی کرد.

DxOMark علت این انتخاب را دقت در ثبت رنگ پوست، فناوری تاخیر صفر، توانایی در کاهش تاری حرکت و نمایش کنتراست چهره‌ها، اعلام کرده است. همچنین اشاره می کند که جلوه بوکه طبیعی آیفون 14 پرو از حالت پرتره آن بیشتر شبیه یک DSLR است.

این سری پرچمدار همچنین رتبه اول را در عملکرد ضبط ویدیو بدست آورده است. نرمی، تکرارپذیری و سیالیت انتقال‌ها در ضبط های ویدئویی این سری بسیار عالی توصیف شده است. تثبیت نیز عالی است، ضبط HDR کنتراست بالایی ارائه می دهد، و ردیابی فوکوس خودکار هم قابل اعتماد و هم دقیق است. اپل با بهره گیری از حسگر تصویر Quad-Bayer کیفیت و عملکرد زیادی را ارائه می دهد. همچنین دقت آیفون در تصویر پیش‌نمایش آن در منظره یاب در مقایسه با تصویر پردازش شده نهایی، بسیار قابل توجه بود.

تنها زمینه‌های قابل انتقاد که DxOMark بدان اشاره دارد، وجود نویز و از دست دادن برخی جزئیات هنگام گرفتن عکس‌های داخل ساختمان بود. همچنین هنگام گرفتن عکس های 3X جزئیات از دست می رود.

اکنون به نتایج تست دوربین سلفی DxOMark می پردازیم. با امتیاز 145 سلفی، آیفون 14 پرو تنها با یک امتیاز، بالاتر از هواوی پی 50 پرو قرار می گیرد. قابلیت فوکوس خودکار جدید آیفون 14 پرو و ​​دیافراگم سریعتر، از جمله مهمترین دلایل این امتیاز بالاتر است. ویدیوی سلفی نیز عالی بود، با نوردهی، رنگ و تثبیت عالی که امتیاز 154 را برای آن به دنبال آورده.

تصاویر ثابت با دوربین جلو، محدوده دینامیکی، نوردهی و بوکه بسیار خوبی ارائه می‌دهند. جزئیات عالی، رنگ پوست دقیق، و بوکه شبیه سازی شده در حالت پرتره همگی مورد توجه قرار گرفته اند. نقاط ضعفی که برای دوربین سلفی آیفون 14 پرو ذکر شده عبارتند از نویز قابل توجه در عکس ها و فیلم ها در اکثر شرایط و تغییر رنگ پوست و دقت کمتر در شرایط نوری چالش برانگیز مانند زمانی که صحنه دارای نور پس زمینه یا در نور کم است.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها