شمشیر زنی گیاهان به لطف علم مدرن!

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۱۸ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.8 دقیقه

راهنماتو- یک مخترع هنرمند به نام دیوید بوون (David Bowen) اخیرا توانسته با ساخت Plant Machete گیاهان را قادر به شمشیر زنی کند. او برای ساخت این گیاه شمشیرزن از یک گل فیلودندرون، یک بازوی رباتیک صنعتی، یک قمه و یک میکروکنترلر استفاده کرده است.

در ویدئوی منتشر شده، این بازوی رباتیک می بینیم که به شکلی آشفته و بدون هیچ گونه ریتم خاصی به اطراف می چرخد. اگرچه بوون در توضیحات ویدئو اعلام می کند که این حرکات توسط سیگنال های ارسال شده از خود گیاه ایجاد می شوند. او می گوید: «Plant Machete دارای یک سیستم کنترلی است که صداهای الکتریکی موجود در یک فیلودندرون زنده را می خواند. این سیستم از یک میکروکنترلر منبع باز متصل به گیاه برای خواندن سیگنال های مقاومت در برگ های گیاه استفاده می کند.»

سازنده ربات می گوید از نرم افزار سفارشی برای نقشه‌برداری و تطبیق این سیگنال‌ها با حرکات بازوی رباتیکی که قمه به دست گرفته است، استفاده شده است. به این معنا که چرخش‌ها و حرکات تیغه تنها با ورودی های از قبل برنامه ریزی شده، تعیین می شود. برخی نیز ممکن است تصادفی باشند. نتیجه این طراحی، گیاهی است که می تواند با قمه ای که در دست دارد، اجسام را تکه تکه کند، جدا کند و به آنها ضربه بزند.

در هر صورت این یک اثر هنری جذاب و ترکیبی منحصر به فرد از بیوفیدبک طبیعی و رباتیک است. Plant Machete اولین چیدمان هنری تشکیل شده از ترکیب طبیعت با فناوری نیست که توسط بوون خلق شده است. در واقع تمام هنر او آمیزه ای از فناوری و طبیعت است. بوون در اثری به نام «پهپاد گیاهی» از همان تکنیک Plant Machete استفاده کرد تا به یک گیاه زنده اجازه هدایت پهپاد را بدهد.

با این حال، همه کارهای او مربوط به گیاهان نیست. بوون در یکی از اختراعات خود، توانست 100 مگس خانگی را قادر سازد تا یک مسیریاب پنج محوره را برای تراشیدن یک بلوک فوم کنترل کنند و یا از مجموعه ای از مگس ها برای ارسال توییت در حساب توییتر خود flycolony@ استفاده کرد. او با این کار توانست از مارس 2012 تا سپتامبر 2014 بیش از 90000 توئیت تولید کند!

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها