بهترین روش دریافت کلاژن؛ از طریق غذا یا مکمل ها؟

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۲۳ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 3.5 دقیقه

راهنماتو- برخی از کارشناسان می گویند کلاژن یک ماده موثر ضد پیری و جام مقدس جوانی است که می تواند ظاهر جوان ما را محافظت کند. اما آیا کلاژن واقعاً برای پوست مفید است یا این که فقط یک راهکار از چندین روش حفظ زیبایی و تندرستی است؟

کلاژن یکی از پروتئین های ضروری است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و به پوست کمک می کند تا ظاهری درخشان، جوان و صاف داشته باشد. اما، متأسفانه، با افزایش سن این پروتئین کاهش می یابد و باعث ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست می شود.

به همین دلیل، کلاژن در حال تبدیل شدن به یک تجارت بزرگ است و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که طی پنج سال آینده بازار جهانی مکمل و کرم های کلاژن به 16.7 میلیارد دلار خواهد رسید. این وعده که مکمل‌های کلاژن می‌توانند ابزاری مؤثر در مبارزه با پیری باشند، محرک مهم این گرایش است. بنابراین اگر مصرف مکمل کلاژن یا استفاده از کرم کلاژن موضعی نتواند پوست ما را جوان نگه دارد، چه؟

کلاژن چگونه می تواند پوست ما را بهبود بخشد؟

کلاژن برای ایجاد حالت ارتجاعی پوست ضروری است. باعث می شود پوست پرتر، صاف تر و درخشان تر به نظر برسد. متأسفانه، طبق ژورنال Plastic and Aesthetic Research سطح کلاژن ما از اوایل بزرگسالی به طور متوسط ​​بین 1٪ تا 1.5٪ کاهش می یابد. افزایش سطح کلاژن ممکن است این کاهش طبیعی را به تعویق بیندازد و پوستی پرتر و حجیم‌تر به ما بدهد.

با این حال، اینکه کرم‌ها یا مکمل‌های موضعی چگونه می توانند این کار را انجام می‌دهند هنوز جای بحث دارد. به گزارش انجمن ملی اگزما، علیرغم محبوبیت فزاینده مکمل های کلاژن در بین افراد مشهور و افراد تاثیرگذار، شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد آنها می توانند ظاهر پوست را بهبود بخشند. با این همه تحقیقات جدیدی نیز وجود دارد که شواهدی برای این تأثیرات ارائه می دهند. یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز در سال 2021 نشان داد که مکمل های کلاژن هیدرولیز شده باعث افزایش هیدراتاسیون و کشسانی پوست در بیش از هزار شرکت کننده شده است.

همچنین یک مطالعه در سال 2020 در مورد کلاژن و ژلاتین که از ضایعات پوست ماهی تن استخراج می شود، تأیید می کند که پپتیدهای کلاژن اثر آنتی اکسیدانی بر روی پوست دارند. این می تواند به محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد که مسئول تجزیه کلاژن در پوست هستند، کمک کند.

کلاژن همچنین تأثیر قدرتمندی در بهبود زخم دارد و در نتیجه، یک درمان مهم در این زمینه محسوب می شود. تحقیقات نشان می دهد کلاژن با افزایش فعالیت فیبروبلاست پوستی روی زخم تأثیر می گذارد و منجر به افزایش سنتز کلاژن می شود. به عبارت ساده تر، به یک بلوک ساختمانی ضروری در روند درمان تبدیل می شود.

منابع طبیعی دریافت کلاژن کدام است؟

محققان می گویند ممکن است با خوردن غذاهای غنی از کلاژن یا مصرف مکمل های کلاژن، بتوانید سطح کلاژن خود را افزایش دهید. غذاهای زیر سرشار از کلاژن یا حاوی اسیدهای آمینه هستند که به بدن در ساخت کلاژن کمک می کند؛

1. آب قلم، آبگوشت استخوان

2. گوشت قرمز، مرغ و ماهی

3. تخم مرغ

4. غذاهای سرشار از ویتامین C از جمله مرکبات، فلفل دلمه ای، توت ها، گوجه فرنگی و سبزیجات با برگ سبز تیره

5. سیر

6. غذاهای غنی از روی، از جمله صدف، لوبیا، حبوبات و آجیل.

دریافت کلاژن از طریق غذا بهتر است یا مکمل ها؟

یک بررسی در سال 2022 در عربستان سعودی کلاژن خوراکی و موضعی را مقایسه کرد و نشان داد که هر دو می توانند در کاهش یا به تاخیر انداختن پیری پوست نقش داشته باشند. با این حال، همان بررسی خواستار مطالعات گسترده‌تر با پیگیری‌های کامل برای درک همه جانبه مزایای آن‌ها شد، که نشان می‌دهد تحقیقات کنونی هنوز به اندازه کافی ارجحیت کلاژن موضعی یا خوراکی را نمی تواند مشخص کند.

با این همه برخی دانشمندان به نکته مهمی در این زمینه اشاره می کنند؛ کلاژن یک مولکول بزرگ است و باید به شکل پپتیدهای کلاژن فعال زیستی کوچک باشد تا از طریق پوست جذب شود یا در صورت مصرف خوراکی موثر باشد. برای همین بسیاری از آنها تردید دارند که کلاژن های موضعی یا مکمل های خوراکی بتواند به خوبی کلاژن های طبیعی موثر باشد.   

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها