آیدا؛ اولین رباتی که در مجلس اعیان انگلیس سخنرانی می کند!

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۲۴ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.6 دقیقه

راهنماتو- ربات هنرمند آیدا (Ai-Da) با کشیدن نقاشی از همه، از ملکه گرفته تا بیلی آیلیش و پل مک کارتنی این روزها به تیتر اخبار تبدیل شده است. این ربات انسان نما به تازگی در جریان تحقیق در خصوص فناوری و خلاقیت به سوالات مجلس اعیان بریتانیا پاسخ داده است.

ربات آیدا به عنوان اولین رباتی که در مجلس اعیان سخنرانی می کند، تاریخ ساز خواهد شد. چه کسی بهتر از آیدا؛ اولین ربات هنرمند جهان که با نقاشی ها و مجسمه های باورنکردنی خود، به سرفصل خبرها تبدیل شده است. آیدا در این مجلس چالش های بالقوه صنایع خلاق را بررسی کرده و در خصوص چگونگی سازگاری آنها با پیشرفت های فناوری توضیح می دهد.

«آیدان ملر» متخصص هنر مدرن و معاصر و خالق این ربات می گوید: «این واقعیت که آیدا می تواند در مجلس اعیان شواهدی را ارائه دهد، بسیار شگفت انگیز است.» این ربات می تواند به الگوهایی در داده ها دست پیدا کند که برای انسان ها قابل مشاهده نیست. توانایی های این ربات توسط دانشجویان دکترا و اساتید دانشگاه های آکسفورد و بیرمنگام توسعه داده شده است.

او با استفاده از دوربین های موجود در چشم خود، قادر است آنچه را که در مقابل خود می بیند، پیش از استفاده از بازوی رباتیک خود برای خلق هنر، تفسیر کند. پس از نقاشی ملکه در اوایل سال جاری، از آیدا دعوت شد تا بیلی آیلیش، دایانا راس، کندریک لامار و سر پل مک‌کارتنی را نقاشی کند. این ربات می تواند با استفاده از یک مدل زبانی ویژه صحبت کند،

آقای ملر در مقابل اعضای کمیته ارتباطات و دیجیتال مجلس اعیان، از جمله بارونس گیل رباک، رئیس شرکت «پنگوئن رندوم هاوس» و لرد ادوارد وایزی نماینده سابق مجلس و وزیر فرهنگ در دوران دیوید کامرون ظاهر شد و به سوالاتی در خصوص فرصت‌های هوش مصنوعی در صنایع خلاق، چالش‌های مربوط به حقوق و مالکیت معنوی، و نقش فناوری و خلق هنر پاسخ داد.

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها