شارژ تلفن همراه و ساعت هوشمند با استفاده از لباس!

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۲۶ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.1 دقیقه

راهنماتو- تمام شدن باتری تلفن همراه مشکلی است که ممکن است بسیاری تاکنون با آن مواجه شده باشند. این مشکل می تواند در آینده دیگر اتفاق نیفتند، زیرا دانشمندان لباسی تولید کرده اند که می تواند با استفاده از انرژی خورشیدی، تلفن همراه را شارژ کند.

دانشمندان دانشگاه ناتینگهام ترنت انگلستان به تازگی نوعی پارچه بافته شده از 1200 سلول فتوولتائیک مینیاتوری (پنل های خورشیدی) طراحی کرده اند که می تواند انرژی خورشیدی را به نیروی مورد نیاز برای شارژ تلفن ها و ساعت های هوشمند تبدیل کند. به گفته محققان یک تکه پارچه 51 در 27 سانتی متری حاوی حدود 1200 سلول خورشیدی است. این تعداد سلول خورشیدی می توانند حداکثر 400 میلی وات انرژی الکتریکی از خورشید دریافت کنند. این میزان برای شارژ یک تلفن همراه یا یک ساعت هوشمند کافی است.

هر یک از سلول های خورشیدی به کار رفته در این لباس 5 میلی متر طول و 1.5 میلی متر عرض دارند و تشخیص آنها برای شخصی که لباس را می پوشد، بسیار دشوار است. هر سلول خورشیدی دارای یک پوشش رزین پلیمری ضد آب است. این سلول ها با استفاده از نوعی سیم کشی انعطاف پذیر به یکدیگر متصل می شوند. می توان این پارچه را مانند دیگر منسوجات به راحتی دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد و همراه با لباس های دیگر درون لباسشویی شستشو داد.

پارچه از جنس پنل های خورشیدی

در آینده می توان با گنجاندن این پارچه در لباسی مانند ژاکت یا بخشی از یک کوله پشتی از توانایی شارژ آن بهره مند شد. آزمایش ها نشان می دهند که این ماده در نورخورشید با شدت روشنایی 103200 قادر است توان خروجی 335.3 میلی وات تولید کند. به گفته محققان، این پارچه در نور مستقیم خورشید در ظهر با شدت روشنایی زیر 120000 لوکس می تواند تا 394 میلی وات برق تولید کند.

دکتر تئودور هیوز-رایلی (Theodore Hughes-Riley) پژوهشگر نساجی می گوید: «نمونه اولیه این پارچه پتانسیل آینده نساجی الکترونیک را به ما نشان می دهد. تا به حال تعداد کمی از مردم تصور می کردند که لباس یا منسوجات می توانند ب عنوان ابزاری برای تولید برق مورد استفاده قرار گیرند. منسوجات الکترونیکی واقعاً پتانسیل تغییر رابطه مردم با فناوری را دارند. این یک پیشرفت هیجان انگیز است که نشان می دهد چگونه می توان از آن برای تولید قدرت بیشتر استفاده کرد.»

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها