قابلیت های جدید واتساپ؛ از افزایش اعضای گروه تا ویرایش پیام ها

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۲۷ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 3.9 دقیقه

راهنماتو- پیام رسان محبوب واتساپ در هفته های گذشته چندین بروزرسانی را دریافت کرده است که از جمله مهم ترین آنها می توان به افزایش تعداد اعضای گروه، اشتراک پریمیوم و حفظ حریم خصوصی رسانه های یکبار مصرف اشاره کرد. در ادامه به شرح جزئیات این ویژگی ها می پردازیم:

افزایش تعداد اعضای گروه

ظرفیت اعضای گروه واتساپ به تدریج در طول زمان افزایش پیدا کرده است. در سال 2017 حداکثر تعداد اعضای گروه واتساپ 256 نفر بود، در ماه می سال جاری به 512 نفر افزایش یافت و اکنون نیز بار دیگر به 1024 عضو افزایش یافته است. هدف واتساپ مدت هاست که از یک ارتباط ساده دو نفره فراتر رفته است و این پیام رسان قصد دارد تجربه ای شبیه گروه‌های دیسکورد یا تلگرام ارائه دهد. در حال حاضر حداکثر تعداد اعضای یک گروه تلگرام 200 هزار نفر و دیسکورد 500 هزار نفر است.

قابلیت های جدید واتساپ

اشتراک پریمیوم

نسخه بتا واتساپ در حال حاضر یک اشتراک پریمیوم برای کاربران تجاری ارائه می دهد. اعضای برنامه بتای واتساپ اکنون می توانند از قسمت تنظیمات واتساپ به منوی جدید واتساپ پریمیوم در گوشی های هوشمند خود دسترسی داشته باشند. کاربران پریمیوم واتساپ می توانند  لینک های تماس منحصر به فردی مانند https://wa.me/GizChina را از قسمت تنظیمات برنامه ایجاد کنند. این لینک هر سه ماه یک بار قابل تغییر است. کاربران اشتراک پریمیوم می توانند از این حساب در 10 دستگاه به طور همزمان استفاده کنند. این ویژگی مناسب کارمندانی است که می خواهند از یک حساب واحد در شرکت خود استفاده کنند.

حفظ حریم خصوصی

واتساپ در حال کار بر روی ویژگی امنیتی جدیدی است که از اسکرین شات گرفتن از پیام های یک بار مصرف جلوگیری می کند. کاربران نسخه بتا 2.22.22.3 اندروید واتساپ اکنون امکان اسکرین شات گرفتن از پیام های یک بار مصرف را ندارند.  زمانی که شخصی اقدام به گرفتن اسکرین شات از پیام های یک بار مصرف می کند، واتساپ با گفتن «به دلیل قوانین امنیتی نمی‌توان اسکرین‌شات گرفت» او را از این کار منع می کند.  

دسترسی به واتساپ در تبلت های اندرویدی و آیپد

به زودی واتساپ در دستگاه های اندرویدی و آیپد قابل دسترسی خواهد بود. کاربران واتساپ اکنون از طریق رایانه‌های شخصی، اندروید و iOS می توانند به این پیام رسان دسترسی داشته باشند. این عملکرد هنوز در حال آزمایش است و فقط کاربران بتا به آن دسترسی دارند. استفاده از این ویژگی بسیار ساده است. تبلت را می توان به عنوان یک دستگاه جدید از قسمت Linked devices به دستگاه های متصل به یک حساب واتساپ اضافه کرد. علاوه بر این، برای دسترسی به واتساپ در تبلت و آیپد دیگر نیازی به آنلاین بودن دستگاه اصلی وجود ندارد.

قابلیت های جدید واتساپ

مخفی کردن وضعیت آنلاین

این پیام رسان به تازگی قابلیتی برای مخفی کردن وضعیت آنلاین بودن کاربران ارائه کرده است. در بخش Last seen کاربران می توانند Everyone، My contacts، My contacts, except یا Nobody را انتخاب کنند. گزینه جدیدی به نام Who can see when I’m online نیز در دسترس قرار گرفته شده است که می توان با استفاده از آن مشخص کرد که چه کسی آنلاین بودن ما را ببیند. علاوه بر این کاربران می توانند گزینه های  Everyone  یا Same as last seen را نیز انتخاب کنند.  

قابلیت های جدید واتساپ

ویرایش پیام

اصلاح پیام های واتساپ قرار است به زودی به واقعیت تبدیل شود. با توجه به اطلاعات منتشر شده توسط WaBetaInfo به نظر می رسد نسخه 2.22.22.14 این پیام رسان محبوب زمینه معرفی قابلیت ویرایش پیام ها را فراهم کرده است. کاربران واتساپ 15 دقیقه فرصت خواهند داشت تا یک پیام را ویرایش کنند. پس از این مدت، دیگر امکان اعمال تغییر وجود ندارد. در صورتی که دستگاه گیرنده پیام برای مدتی خاموش باشد و چند ساعت بعد دوباره روشن شود، واتساپ نمی تواند تضمین کند که او نسخه ویرایش شده پیام را خواهد دید.  ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا این ویژگی در دسترس همه کاربران واتساپ قرار گیرد.

ویرایش پیام واتساپ

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها