10 هزار سال پیش ما چگونه نوزادان خود را حمل می کردیم

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۱۰ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.5 دقیقه

راهنماتو- در سال 2017، باستان شناسان در غار آرما ویرانا ایتالیا به تدفین نوزاد دختری مربوط به دوران ماقبل تاریخ برخورد کردند که قدمت آن به حدود 10000 سال پیش می رسید. این نوزاد دختر Neve نام گرفت و قدیمی ترین تدفین یک نوزاد دختر در اروپا محسوب می شود.

اما Neve اندک اندک خود را برای کارشناسان معرفی می کرد. برای مثال جامعه Neve او را با تعداد زیادی مهره به خاک سپرده بود، که نشان می‌داد او بسیار محبوب و مورد توجه بوده است. ولی این تمام آن چیزی نبود که Neve برای گفتن به ما داشت. یک تحلیل تازه از محتویات قبر و موقعیت کودک نشان می‌دهد که والدین Neve او را در طول عمر کوتاهش، در یک نگهدارنده تزئین شده با صدف حمل کرده‌اند.

امروز چیزی از این پوشش باقی نمانده است، اما پوسته های اطراف Neve به گونه ای سوراخ شده اند که نشان می دهد کسی صدف ها را به هم چسبانده و آنها را روی پارچه، خز یا پوست دوخته است. اگرچه این احتمال وجود دارد که این آثار بر روی چیز دیگری همچون پتو کار شده باشد اما تحلیل گران این مطالعه جدید که به رهبری کلودین گراول-میگل، انسان‌شناس دانشگاه ایالتی آریزونا صورت گرفت، معتقدند که این آثار، تزئیناتی بود که بر روی یک حمل کننده کودک کار شده بود.

این دانشمندان می گویند برخی از مهره‌های پوسته حتی در اطراف استخوان بالای بازوی کودک خمیده شده‌اند، که احتمالاً طرح کلی پوشش از دست رفته را نشان می‌دهد. اسکن دقیق پوسته‌ها، فرسودگی زیاد آنها را نمایان کرد که این امر نشان می‌دهد برای مدت طولانی‌تری از عمر کوتاه 40 تا 50 روزه این کودک مورد استفاده قرار گرفته اند. دانشمندان بر این اساس نتیجه گرفته اند که این زیورآلات قبل از دوخته شدن بر روی نگهدارنده Neve قبلا برای نوزادان دیگری هم مورد استفاده قرار گرفته بود. این موضوع خود تایید می کند که استفاده این چنین نگهدارنده هایی برای نوزادان در 10000 سال پیش امری شایع، حداقل در میان جامعه Neve بود.

این بسیار جالب توجه است که جوامع پیش از تاریخی در 10000 سال پیش با چنین تکنیکی که متشکل از تسمه های تزئین شده بود، نوزادان خود را حمل می کردند. تا پیش از این به دلیل ماهیت تجزیه شونده بسیاری از پوشش ها، تصور می شد که در دوران پیش از تاریخ نوزادان در نهایت با قرار دادن در پوست حیوانات حمل می شدند اما این یافته جدید نشان می دهد که انسان های ماقبل تاریخ بیش از این به فکر چگونگی حمل نوزادان خود و راحتی و امنیت آنها بوده اند و برای این کار نیز نگهدارنده های مخصوصی نیز طراحی کرده اند. دانشمندان می گویند برای تولید هر یک از این نگهدارنده ها با توجه به امکانات آن زمان، باید ساعت ها و روزها وقت صرف کرد که این خود نشان از اهمیت بالای این موضوع نزد جوامع ماقبل از تاریخ دارد. نتایج این مطالعه در نشریه Journal of Archaeological Method and Theory به چاپ رسیده است.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها