آیا گوشی های آیفون ویروسی می شوند؟

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۳۰ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 4.2 دقیقه

راهنماتو- وقتی صحبت از امنیت گوشی هوشمند می شود، معمولا همه می گویند آیفون قابل اعتمادتر است و اندروید سریعا به ویروس آلوده می شود. نصب برنامه های مخرب بر روی آیفون از منابعی غیر از اپ استور گرچه غیر ممکن نیست، اما بسیار دشوار است. این مساله نشان می دهد که اپل به امنیت سیستم عامل های خود اهمیت زیادی می دهد. اما توجه داشته باشید که iOS هنوز هم صد در صد امن نیست و گاه با آسیب هایی مواجه می شود. گرچه اکثر این آسیب پذیری ها به سرعت توسط این شرکت برطرف می شوند. در ادامه خواهیم دید که آیا گوشی های آیفون هم ویروسی می شوند یا خیر.

iOS چگونه از ما در برابر بدافزارها محافظت می کند؟

اپل سیستم عامل iOS را طوری طراحی کرده است که کاربران بتوانند اپلیکیشن های موردنیاز خود را فقط از طریق اپ استور دانلود کنند؛ اپل برنامه های اپ استور را مرتبا بررسی کرده و در صورت تشخیص کوچکترین آسیب پذیری آنها را از اپ استور حذف می کند. مگر اینکه کاربران دستگاه خود را جیلبریک کنند. در اندروید کاربران می توانند مانند ویندوز برنامه‌ها را از هر منبعی دانلود و نصب کنند. این موضوع احتمال ویروسی شدن دستگاه را بالا می برد. بنابراین در صورتی که اپلیکیشن موردنظر خود را از اپ استور دانلود کنید، می توانید مطمئن باشید که سیستم شما دچار ویروس نخواهد شد.

همچنین اپل اغلب بروزرسانی های جدیدی برای سیستم عامل های خود منتشر می کند. این یکی دیگر از مزایای کلیدی iOS نسبت به اندروید است. همچنین مهم است که حتما همه دستگاه ها آخرین نسخه سیستم عامل سازگار را دریافت کنند. اگر به آمار نسخه های iOS نگاه کنیم، متوجه می شویم که اکثر کاربران آخرین نسخه سازگار با دستگاه خود را دریافت کرده اند. همه اینها برای محافظت کامل از دستگاه در مقابل ویروس ها ضروری است.

مورد سوم اینکه iOS قابلیتی به نام sandboxing را ارائه می دهد. این قابلیت به هیچ یک از برنامه های تازه نصب شده اجازه دسترسی به داده های سایر برنامه ها را نخواهد داد. حتی اگر به طور ناخواسته یک برنامه مشکوک را نصب کنید، سطح دوم حفاظت iOS به آن امکان دسترسی به سیستم عامل و فایل ها را نخواهد داد.

 

ویروسی شدن آیفون

در چه صورت یک گوشی آیفون ویروسی می شود؟

علیرغم این واقعیت که فناوری اپل از نظر امنیت عالی است، اما هنوز هم مهاجمان زیادی وجود دارند که سعی در آلوده کردن گوشی های این شرکت را دارند. آنها با ارسال یک ایمیل برای قربانی و یا مکالمه با او در سایت های دوستیابی، برنامه ها و رسانه های اجتماعی می توانند افراد را قربانی کنند. برخی دیگر نیز پیام‌های تصادفی با موضوع پیشنهادات سرمایه‌گذاری و معاملاتی در واتساپ ارسال می کنند.

چگونه پیام های کلاهبرداران را تشخیص دهیم؟

اپل توصیه هایی در خصوص نحوه تشخیص ایمیل‌ها و پیام‌های مشکوک را به مشتریان خود ارائه داده است که شامل موارد زیر می شود:

  • پیام های ارسال شده با نام اپل و سایر شرکت های معروف
  • پاپ آپ ها و تبلیغاتی که ادعا می کنند دستگاه کاربر دارای مشکلات امنیتی است
  • تماس‌های تلفنی یا پست‌های صوتی که ادعا می‌کنند از پشتیبانی اپل هستند
  • تبلیغات ساختگی که کالاها و جوایز رایگان را وعده می دهند
  • دعوت های مشکوک برای مشترک شدن در هر جایی

توجه داشته باشید که این موارد تنها مختص کاربران آیفون نیست و کاربران سایر سیستم عامل ها را نیز شامل می شود. بنابراین، اگر کاربران آیفون لینک های مخرب را باز نکنند و برنامه های مشکوک را دانلود نکنند، هرگز با هیچ ویروسی در گوشی هوشمند خود برخورد نخواهند کرد.

ویروسی شدن آیفون

جیلبریک چیست؟

جیلبریک (Jailbreak) امکان دور زدن محدودیت های اپل و دسترسی به حقوق مدیر iOS را به کاربران می دهد. در صورت جیلبریک کردن گوشی ، کاربران اپل می توانند مانند کاربران اندروید برنامه ها را از هر منبعی دانلود و نصب کنند.

آیا گوشی آیفون به آنتی ویروس نیاز دارد؟

می توان گفت که گوشی های آیفون به آنتی ویروس نیازی ندارند. اپل از قبل فکر امنیت کاربران خود را کرده است و آنها مجبور نیستند که برای این کار هزینه ای بپردازند. برای حفظ امنیت گوشی آیفون خود، تنها کافی است که برنامه ناخواسته ای را نصب نکنید. شاید بپرسید وجود این همه آنتی ویروس در اپ استور برای چیست؟ چنین برنامه هایی به یافتن دستگاه های گمشده کمک می کنند و از شما و هویت دیجیتالیتان در برابر وب سایتهای خطرناک، وایفای ناامن، سرقت شناسه یا هک محافظت می کنند. برای حفظ امنیت گوشی آیفون خود کافی است آن را جیلبریک نکنید، iOS را به موقع به روز کنید و برنامه ها را فقط از اپ استور نصب کنید.

 

 

 

 

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها