رونمایی از تاکسی هوایی چهارنفره خودران Wisk Aero

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۱۲ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.5 دقیقه

راهنماتو- استارتاپ تاکسی های هوایی Wisk Aero به تازگی از نسل ششم هواپیماهای خود رونمایی کرده است؛ یک هواپیمای چهار نفره تمام الکتریکی که می تواند بدون نیاز به هیچ خلبان انسانی پرواز کند.

این شرکت تحت حمایت بوئینگ اعلام کرده که از اداره هوانوردی فدرال (FAA) برای حمل مسافر با استفاده از این تاکسی پرنده درخواست مجوز خواهد کرد. این استارتاپ که در سال 2019 با سرمایه گذاری مشترک بوئینگ و کیتی هاوک، شرکت تاکسی پرنده تحت حمایت لری پیج (موسس گوگل) شکل گرفت، اکنون در تلاش است تا به اولین شرکت پیشرفته حمل و نقل هوایی تبدیل شود.

Wisk ادعا می‌کند که نسل ششم هواپیمای آنها اولین کاندیدای دریافت گواهی‌نامه برخاست و فرود عمودی (eVTOL) است. مطابق قوانین FAA، شرکت های هواپیمایی باید قبل از راه اندازی یک سرویس تجاری سه نوع گواهینامه دریافت کنند. گواهی نوع به این معناست که هواپیما تمام استانداردهای طراحی و ایمنی FAA را برآورده می کند. گواهی تولید تاییدیه ای برای آغاز ساخت هواپیما است و گواهینامه شرکت هواپیمایی به این معنی است که سازنده می تواند به طور رسمی خدمات تاکسی هوایی تجاری را ارائه دهد.

هواپیمای Wisk دارای شش روتور جلو است که هر کدام به پنج پره مجهز شده اند. این روتورها می توانند به صورت افقی یا عمودی حرکت کنند. هر کدام از شش روتور عقب نیز از دو پره تشکیل شده اند و فقط به صورت عمودی حرکت می کنند. به گفته این شرکت، Wisk Aero حداکثر سرعت 120 گره دریایی و برد 90 مایل (140 کیلومتر) را ارائه می دهد و می تواند در ارتفاع 2500 تا 4000 فوتی از سطح زمین پرواز کند.

تاکسی-هوایی-چهارنفره-wisk-aero

این تاکسی پرنده بدون نیاز به خلبان انسانی و بصورت خودکار پرواز خواهد کرد و یک خلبان انسانی از راه دور بر آن نظارت می کند. این هواپیما از نظر تئوری از نقاط به اصطلاح عمودی واقع در پشت بام ساختمان ها نشست و برخاست می کند. این شرکت امیدوار است که بتواند ظرف پنج سال آینده یک سرویس تاکسی هوایی راه اندازی کند و پیش بینی کرده است که می تواند سالانه حدود 14 میلیون پرواز در 20 بازار بزرگ جهانی انجام دهد.

تاکسی-هوایی-چهارنفره-wisk-aero

تاکسی های هوایی که گاهی اوقات به اشتباه با عنوان «ماشین های پرنده» شناخته می شوند، در اصل هلیکوپترهایی هستند که موتورهای گازی پر سر و صدا و آلوده کننده ندارند. اگرچه آنها نیز از صدای خاصی برخوردار خواهند بود. علاوه بر Wisk، شرکت‌هایی مانند Joby Aviation، Volocopter، Ehang و Archer نیز ادعا کرده اند که در آستانه راه‌اندازی خدمات این چنینی در سراسر جهان هستند. 

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها