راه حل جدید دانشمندان برای از بین بردن سوسک های مزاحم!

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۱۲ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.6 دقیقه

راهنماتو- تاکنون تلاش های زیادی برای از بین بردن حشرات موزی و سوسک ها با درجه های موفقیت متفاوت انجام شده است. یکی از اشکالات اصلی حشره کش ها خطرناک بودن آنها برای سلامتی انسان، حیوانات خانگی و محیط زیست است. محققان در آخرین تلاش خود رویکرد کاملا جدیدی را برای این مشکل اتخاذ کرده‌اند؛ از بین بردن حشرات با استفاده از پرتوهای لیزر.

محققان پیش از این نیز یک دستگاه مبتنی بر هوش مصنوعی برای کشتن پشه ها ساخته بودند. در تلاش جدید، آنها دستگاه قبلی را به منظور نابود کردن سوسک ها اصلاح کردند. طراحی این دستگاه کاملا ساده است. محققان کار خود را با یک Jetson Nano آغاز کردند؛ یک دستگاه الکترونیکی کوچک که نرم افزار یادگیری ماشینی را اجرا می کند. آنها با اضافه کردن دو دوربین، یک گالوانومتر و یک لیزر قابل تنظیم به این دستگاه تلاش کردند تا دستگاه جدیدی بسازند.

محققان ابتدا این دستگاه را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که دستگاه جدیدشان می تواند سوسک ها را با دقت شناسایی و پرتو لیزر را به آنها بتاباند. آنها همچنین توانستند لیزر را به گونه ای تنظیم کنند تا انواع مختلفی از ضربه‌ها را پرتاب کند. می توان پرتوها را طوری تنظیم کرد که سوسک ها را بی هوش کند و یا آنها را بکشد.

محققان تاکنون هیچ تمایلی برای بازاریابی این دستگاه از خود نشان نداده اند. آنها تصاویر مورد نیاز برای آموزش ساخت این دستگاه را در GitHub و مجموعه داده های ردیابی را در kaggle.com به اشتراک گذاشته اند. اکنون هر شخصی می تواند با استفاده از استراتژی مشخص شده در این مقاله دستگاه مورد نظر خود را بسازد. هزینه موردنیاز برای ساخت این دستگاه حدود 250 دلار اعلام شده است. محققان هشدار می دهند که برای ساخت آن باید موارد ایمنی توسط افراد رعایت شود، زیرا هدایت لیزر مورد استفاده به چشم، ممکن است باعث نابینایی شود.

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها