هزینه تولید آیفون 14 چقدر است؟

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۱۶ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

راهنماتو- روزنامه Nikkei Asia اخیراً فاش کرد که قیمت قطعات جدیدترین آیفون‌ها 20 درصد افزایش یافت و به بالاترین حد خود رسید. هزینه تولید آیفون 14 پرو مکس 501 دلار است که افزایش بسیار زیادی نسبت به قیمت 461 دلاری نسخه قبلی خود دارد و دلیل اصلی آن تراشه A16 Bionic است که به تنهایی 110 دلار قیمت دارد.

این روزنامه در گزارش جدید خود نوشت؛ قیمت مدل پرو مکس از زمان معرفی این مدل در سال 2018 بین 400 تا 450 دلار متغیر بوده است. این روزنامه اقتصادی این فرض منطقی را مطرح کرد که اگر اپل در هزینه های تولید دچار مشکل شده باشد در حالی که قیمت های ایالات متحده را تغییر نداده است، احتمالاً این شرکت از نظر سود نیز دچار مشکل خواهد شد.

بر اساس این گزارش، قیمت تراشهA16 Bionic  حدود 2.4 برابر بیشتر از A15 قبلی است که در دو مدل غیر پرو یعنی آیفون 14 و آیفون 14 پلاس نیز موجود است. یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت، سنسورهای CMOS جدید سونی است که اندازه آنها 30 درصد بزرگتر است، اما 50 درصد گرانتر است و به قیمت اولیه 15 دلار در اختیار اپل قرار گرفته است. اپل همچنین صفحه نمایش های خود را از Samsung Display تهیه می کند، معامله ای که چندین سال است ادامه دارد.

هزینه تولید آیفون 14 چقدر است؟

قطعات دستگاه های آیفون 14 از شرکت های مستقر در ایالات متحده تقریباً یک سوم هزینه کل را به خود اختصاص می دهند و در مقایسه با سال 2021 حدود 10 درصد افزایش یافته اند. کره جنوبی دومین تامین کننده بزرگ قطعات برای تلفن های اپل است که آن هم شاهد افزایش قیمت ها بوده است. به همین دلیل اپل در حال توسعه بخش های پشتیبانی خود برای تولید قطعات گوشی های هوشمند است.

این تلاش غول کوپرتینویی برای محدود کردن وابستگی به بازار آسیا، سهم چین را نیز تحت تأثیر قرار داده است. گزارش های پیشین نشان می دهد که نه تنها تولید قطعات، بلکه روند مونتاژ نیز در حال انتقال به خارج از چین است. این تغییر رویه به این معنی است که در آینده نزدیک احتمالا بازارهای متنوع تری به فرآیند تأمین قطعات اپل اضافه شوند. همچنین قانون جدیدی که اخیراً دولت ایالات متحده برای حمایت از تولید تراشه ها در داخل این کشور به تصویب رسانده، شاید مسیر تأمین قطعات اپل را بیش از پیش به ایالات متحده محدود سازد.

هزینه تولید آیفون 14 چقدر است؟

با این همه، این موضوع به هیچ وجه نمی تواند حفظ قیمت های فعلی را برای گوشی های آیفون تضمین کند به همین دلیل افزایش قیمت این گوشی ها حداقل برای سری آیفون 15 دور از انتظار نیست. این موضوع نگرانی دیگری را نیز در پی دارد، افزایش هزینه های تولید ممکن است اپل را از انجام به روز رسانی های قابل توجه در آیفون های خود منصرف سازد و ما این را حداقل در سری آیفون 14 شاهد بودیم که دو مدل استاندارد و پلاس، تقریباً هیچ تفاوتی با نمونه های مشابه خود در سری 13 نداشتند. این امر می تواند بر جذابیت گوشی های آیفون در میان طرفداران خود اثر منفی بگذارد. باید دید که اپل برای عبور از این مسئله چه راه هایی را در پیش خواهد گرفت.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها