کشف یک «زمین» پوشیده از آب در فاصله صد سال نوری

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۵ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 3.1 دقیقه

راهنماتو- اخترشناسان به تازگی سیاره ای فراخورشیدی در فاصله 100 سال نوری از ما کشف کردند که ویژگی منحصر بفردی دارد. به گفته این دانشمندان سیاره TOI-1452b یکی از بهترین نامزدهای شناخته شده کنونی ما برای جهانی پوشیده از آب است.

تیمی از محققان به سرپرستی ستاره شناس دانشگاه مونترال در کانادا در مقاله ای که در مجله Astronomical منتشر شده است، می نویسد: «سنجش های اندازه و جرم این سیاره نمایانگر چگالی مطابق با یک اقیانوس مایع بسیار وسیع است. در واقع، نتایج مدل‌سازی داخلی ما و این واقعیت که سیاره تابش متوسطی دریافت می‌کند، TOI-1452b را به یک نامزد خوب برای دنیاهای مملو از آب تبدیل کرده است.»

اما چرا سیاره ای به این نزدیکی تاکنون از دید اخترشناسان پنهان شده بود؟ محققان می گویند این سیاره فراخورشیدی در حال چرخش به دور یک کوتوله‌ قرمز کم‌نور و کوچک است که این کوتوله قرمز خود با یک کوتوله دیگر و با فاصله 97 واحد نجومی از هم، یک جفت را تشکیل داده اند. این دو کوتوله قرمز آنقدر به هم نزدیک اند که به نظر می رسد این دو ستاره یکی هستند. همین موضوع سبب شده تا مشاهده TOI-1452b بسیار دشوار باشد.

با این حال، تلسکوپ شکار سیاره فراخورشیدی TESS به اندازه‌ای حساس است که حرکت‌های منظم و ضعیفی را در نور ستارگان تشخیص دهد. این حرکت ها نشان می‌دهد جسمی به طور منظم بین ما و ستاره میزبانش در حال گذر است. محققان با ابزار بسیار حساس خود که برای شناسایی گذر سیاره‌های فراخورشیدی در رصدخانه Mont Mégantic در کانادا طراحی شده بود، این تحرکات را بررسی کردند. مشاهدات هر دو تلسکوپ نشان داد که در واقع یک سیاره فراخورشیدی وجود دارد که به دور یکی از ستارگان دوتایی TOI-1452 می چرخد.

محققان با بررسی میزان نوری که ستاره از خود ساطع می کند و همچنین میزان نوری که به هنگام عبور سیاره فراخورشیدی از جلوی آن منتشر می شود، متوجه شدند که سیاره فراخورشیدی نسبتاً کوچک است و به اندازه 1.672 برابر زمین است. مدار 11 روزه این سیاره با خورشید خود اگرچه تفاوت زیادی با مدار زمین ما دارد اما چون ستاره آن بسیار کم نور تر و خنک تر از خورشید ماست، به طرز دیوانه کننده ای شرایطی شبیه زمین ایجاد کرده است زیرا دما نه آنقدر سرد است که آب آنجا را منجمد کند و نه آنقدر گرم است که سبب تبخیر آن شود.

این یافته های اولیه سبب شد تا دانشمندان نگاه دقیق تری به این سیاره داشته باشند. تغییرات در نور ستاره به محققان این امکان را داد تا جرم جسم در حال گردش به دور آن را تعیین کنند بنابراین، آنها توانستند جرمی 4.82 برابر زمین را برای TOI-1452b استخراج کنند. و این دقیقاً جایی است که یافته ها جالب توجه تر می شوند؛ هنگامی که اندازه و جرم یک جسم را دارید، می توانید چگالی متوسط ​​آن را استنباط کنید. برای TOI-1452b، این چگالی 5.6 گرم بر سانتی متر مکعب است و این چگالی بسیار نزدیک به چگالی زمین 5.5 گرم بر سانتی متر مکعب است. اما به گفته محققان، چگالی مشابه زمین، برای جسمی که جرم بیشتری دارد، نشان دهنده آن است که جسم از ماده سبک تری تشکیل شده.  

در واقع، شعاع و جرم TOI-1452b چگالی بسیار کمتری نسبت به سیاره ای مانند زمین که اساساً از فلز و سنگ تشکیل شده است، نشان می دهد. پس دانشمندان ترکیب داخلی سیاره فراخورشیدی را مدلسازی کردند و مشخص کردند که 30 درصد جرم آن می تواند از آب باشد. این درحالی است که آب تنها یک درصد جرم زمین را تشکیل می دهد. اگر TOI-1452b واقعاً یک دنیای آب است، تلکسوپ جیمز وب می تواند به بهترین شکل ممکن آن را به اثبات برساند. پس قدم بعدی استفاده از این تلسکوب برای مشاهده این سیاره فراخورشیدی است.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها