با «عدم پوشش شبکه» تلفن همراه در هر نقطه از دنیا خداحافظی کنید!

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۵ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.2 دقیقه

راهنماتو- اگر قرار بود در اعماق جنگل سرگردان شوید یا به وسط اقیانوس سفر کنید، به احتمال زیاد سیگنال تلفن همراه خود را از دست می دادید، به این معنی که نمی توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید یا با کسی تماس برقرار کنید مگر اینکه یک ارتباط ماهواره ای داشته باشید.

دلیل اصلی فقدان سیگنال‌های تلفن همراه در مکان‌هایی مانند جنگل و اقیانوس این است که شرکت های مخابراتی، دکل‌های تلفن همراه در این مناطق ندارند تا خدمات تلفن همراه شما را برای دسترسی به اینترنت یا برقراری تماس ارائه دهند. با این حال، در سال 2022، فناوری به اندازه‌ای رشد کرده که انسان‌ها بالاخره راه‌حلی برای مقابله با مشکل ارائه خدمات ارتباطی حتی در مکان‌های دورافتاده‌ای که قبلاً توسط سیگنال‌های مخابراتی سنتی غیرقابل دسترس بودند، پیدا کردند.

روز گذشته، شرکت T-Mobile، ارائه‌دهنده مخابرات ایالات متحده و شرکت هوافضای مشهور جهانی SpaceX در جریان یک رویداد زنده خبری از طرحی به نام Starlink V2 رونمایی کردند که شامل ماهواره‌هایی است که می‌توانند مستقیماً از طریق فضا سیگنال‌های مخابراتی را به تلفن‌های همراه و خودروهای تسلا ارسال کنند. قدم اول این طرح بر کشور ایالات متحده متمرکز خواهد بود و در صورت موفقیت قرار است با شرکت های مخابراتی سراسر جهان درباره خدماتی مشابه همکاری صورت گیرد.

بر اساس این طرح جدید که با عنوان Coverage Above و Beyond نامگذاری شده، هر دو شرکت شبکه جدیدی را با استفاده از طیف باند میانی T-Mobile در سراسر ایالات متحده ایجاد خواهند کرد. مزیت اصلی استفاده از طیف موجود این است که اکثر تلفن های هوشمند موجود در شبکه قادر خواهند بود بدون نیاز به تجهیزات اضافی به شبکه جدید متصل شوند.

هدف این شبکه تازه تاسیس این است که اتصال تلفن همراه را در هر زمان و در همه جا فراهم کند. ایلان ماسک، مدیر ارشد SpaceX می‌گوید که برای شبکه جدید، استقرار ماهواره‌های Starlink V2 برای ارسال پیامک و تماس‌های صوتی عالی عمل می‌کند، اما نه برای استفاده‌هایی که به پهنای باند بالا نیاز دارند. این عمدتاً به این دلیل است که هر منطقه مخابراتی تحت شبکه جدید فقط می تواند 2 تا 4 مگابیت انتقال داده در ثانیه ارائه دهد.

اگرچه فناوری Starlink V2 اسپیس ایکس در حال حاضر تنها در ایالات متحده اجرا می شود، هر دو شرکت اسپیس ایکس و T-Mobile برای گسترش Coverage Above و Beyond در سطح جهانی برنامه ای طرح کرده و دعوتی آزاد از اپراتورهای جهانی برای همکاری در زمینه این اتصال جهانی صادر کردند. در توییتی که خود ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس منتشر کرد، اظهار امیدواری کرد بتواند یک بار برای همیشه مناطق بدون پوشش شبکه تلفن همراه را در سراسر جهان از بین ببرد.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها