اولین باشگاه فوتبال سبز جهان می تواند به یک الگوی جهانی بدل شود؟

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۶ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

راهنماتو- خشکسالی های اخیر در سراسر جهان و آتش سوزی های اروپا، بیش از هر زمان دیگری آینده خطرناکی که در پیش روی زمین ماست را عیان کرد. گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی در مرحله ای خطرناک قرار گرفته و اغلب دانشمندان به دنبال راهی پایدار برای خروج از این وضعیت هستند. این اقدامات پایدار بیش از هر چیز کسب و کارها را هدف قرار داده زیرا بخش وسیعی از این معزل به آنها باز می گردد.

جدای از برنامه هایی که برای سبز کردن کسب و کارها در سراسر جهان صورت گرفته، یکی از آنها در سال های اخیر بسیار جالب توجه بوده، هرچند در ابتدا حرکتی کاملاً نمایشی جلوه می داد. باشگاه فوتبال فارست گرین راورز در کشور انگلستان، اندک زمانی پیش خود را به عنوان اولین باشگاه سبز جهان معرفی کرد. تا همین اواخر کسی این اقدام باشگاه را جدی نگرفته بود اما انتشار دو مطالعه علمی از تأثیرات این اقدام باشگاه ورزشی و همچنین صعود این تیم به دسته اول لیگ فوتبال انگلستان، به یکباره توجهات را به این تیم منعطف کرد.

این باشگاه فوتبال از همان ابتدای تصمیم خود، عملکردش را بر برنامه های پایدار نهاد تا بر ثبات و تداوم در این مسیر تأکید کند. آنها فروش غذاهای خود را بر محصولات ارگانیک و گیاهی محدود کردند و ظروف مورد استفاده را نیز از مواد خاص و قابل بازیافت سریع انتخاب کردند. برق باشگاه و سالن ها به طور کامل از طریق پنل های خورشیدی تأمین شد و نگهداری زمین ورزشگاه نیز به روش های کاملاً سبز متکی شد.

دکتر آنتونی ساموئل، استاد مدرسه بازرگانی کاردیف، که دو سال را در این باشگاه گذراند، گفت: «مردم انتظار دارند پیام های مربوط به جهانی سبز را در جهای تأثیرگذارتر ببینند تا در پیام های تبلیغاتی تلویزیون. یکی از ابتکاری ترین این روش ها را باشگاه فوتبال Forest Green Rovers انجام داد که حداقل ما می دانیم طرفداران محلی زیادی دارد. وقتی باشگاه در مسیر سبز شدن قرار گرفت و پیام هایی را در این زمینه به مخاطبان و علاقمندان خود نشان داد، ما به وضوح شاهد بودیدم که بازیکنان، هواداران و سایر سهامداران مرتبط با باشگاه شروع به تغییر رویه در زندگی کردندو برای مثال بررسی های ما نشان داد که مصرف گوشت قرمز در این افراد به شکل قابل توجهی کاهش یافت و رفتارهای معمول زندگی آنها به طرز چشمگیری به سمت روش های پایدار سبز کشده شد.»

اما آنچه باشگاه فوتبال فارست گرین راورز را به یک الگوی جهانی بدل کرد این بود که این تیم در فصل جاری فوتبال انگلستان موفق به صعود به لیگ دسته اول انگلستان شد. این موفقیت در سایه اقدامات پایدار سبز باشگاه سبب شد تا تعاد قابل توجهی از باشگاه های فوتبال در سراسر دنیا به این تیم مراجعه کنند و در زمینه تغییر الگوی خود به رایزنی با این تیم انگلیسی بپردازند. بی‌تردید فارست گرین راورز نوع جدیدی از فوتبال را توسعه داده که به ما نشان می‌دهد چگونه یک زیرساخت اجتماعی-مکانی بازتصور شده می‌تواند منجر به شیوه‌های جدید، مسئولیت‌های جدید و هویت‌های جدید برای کسانی شود که به جایگاه قبلی خود خو گرفته اند.

دکتر ساموئل در مقاله ای در ژورنال اخلاق کسب و کار نوشت: «تحقیقات ما گواه این است که باشگاه‌های فوتبال، که اغلب به عنوان سازمان‌های تجاری در نظر گرفته می‌شوند، می‌توانند موفقیت و جایگاه خود را در صحنه جهانی با الگوبرداری از این مسیر حفظ کرده و حتی بهبود بخشند. داده های ما به‌طور گسترده‌تر نشان می‌دهد که چگونه شرکت‌های کوچک و متوسط ​​(SME) مانند این باشگاه فوتبال می‌توانند بخش مهمی از تلاش‌های جمعی ما برای توسعه آینده‌ای پایدار را تشکیل دهند.»

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها