بهترین روش دم کردن قهوه

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۷ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 5.8 دقیقه

راهنماتو- اگر اهل قهوه خوردن هستید حتماً می دانید که یکی از اولین انتخاب های اساسی شما در این زمینه، نحوه دم کردن آن خواهد بود؛ اسپرسو، فیلتر، پیستون، پرکولاتور، فوری و موارد دیگر. هر روش نیازمند تجهیزات منحصر به فرد، زمان، دما، فشار، آسیاب قهوه و نیازهای آبی است. انتخاب های ما برای روش دم کردن قهوه نیز می تواند فرهنگی، اجتماعی یا تجربی باشد اما این روش ها واقعاً چقدر بر آنچه در فنجان شماست تأثیر می گذارند؟ بیایید برای رسیدن به پاسخ این پرسش به چند مسئله اساسی بپردازیم.

قوی ترین دم کرده قهوه کدام است؟

بستگی دارد. اگر روی غلظت کافئین تمرکز کنیم، روش‌های اسپرسو بر اساس میلی‌گرم در میلی‌لیتر (میلی‌گرم بر میلی‌لیتر) معمولاً غلیظ‌ترین روش‌ها هستند که می‌توانند تا 4.2 میلی‌گرم در میلی‌لیتر را تحویل شما دهند. این مقدار تقریباً سه برابر بیشتر از روش‌های دیگر مانند موکا پات (نوعی پرکولاتور جوشان) و دم کردن سرد است که در حدود 1.25 میلی‌گرم در میلی‌لیتر به شما ارائه می دهند. روش‌های قطره‌ای و پیستونی (از جمله فرنچ و آئروپرس) هم تقریباً نصف این مقدار کافئین به شما می دهد.

روش های اسپرسو به چند دلیل بیشترین کافئین را استخراج می کنند؛ اول اینکه استفاده از بهترین آسیاب در این روش به این معنی است که تماس بیشتری بین قهوه و آب وجود دارد. اسپرسو همچنین از فشار استفاده می کند، بنابراین ترکیبات بیشتری را به داخل آب می راند. روش های دیگر اما بر مدت زمان دم کردن قهوه تمرکز دارند که در اصل هیچ تأثیری بر میزان کافئین ندارد. این موضوع بدان دلیل است که کافئین ماده ای حلال در آب است که به راحتی استخراج می شود، بنابراین در همان لحظات اولیه دم آزاد می شود.

اما این مقایسه‌ها بر اساس موقعیت‌های استخراج معمولی انجام می‌شوند، نه موقعیت‌های مصرف معمولی. به این معنی که برای مثال اگرچه اسپرسو غلیظ ترین محصول را به شما می دهد اما حجم آن به طور معمول از روش های دم کردن دیگر کمتر است. به زبان ساده معمولا ما عادت داریم قهوه اسپرسو را در فنجان ها کوچک ببینیم و اغلب انواع دیگر قهوه را در فنجان های بزرگتر، پس می توان گفت در روش های دیگر ما میزان کافئین بیشتری دریافت می کنیم. با این همه، این سروهای استاندارد، یک مفهوم است، نه یک واقعیت و شما می توانید هر قهوه ای را با هر ظرف یا فنجانی که دوست دارید، بخورید.

دم کردن قهوه

البته با افزایش قیمت قهوه نیز ممکن است به کارآیی استخراج آن علاقه مند شوید و یا اینکه بخواهید بدانید چه مقدار کافئین برای هر گرم ورودی قهوه دریافت می کنید. جالب اینجاست که اکثر روش ها در واقع تقریباً مشابه هستند. روش های اسپرسو اگرچه متفاوت است، اما به طور متوسط ​​10.5 میلی گرم در گرم (میلی گرم در گرم) کافئین دریافت می شود، در حالی که در روش های دیگر این میزان 9.7-10.2 میلی گرم در گرم است. تنها محصول پرت فرنچ پرس است که فقط 6.9 میلی گرم در گرم کافئین دارد.

چه چیزی قهوه را قوی تر می کند؟

از همین ابتدا بگوییم که قوی بودن قهوه، تنها به کافئین مربوط نیست. درواقع، میزان کافئین تنها بخش کوچکی از قدرت قهوه را توضیح می دهد. هزاران ترکیب استخراج می‌شوند که به عطر، طعم و عملکرد  قهوه کمک می‌کنند. هر کدام از اینها الگوی استخراج خاص خود را دارند و می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند تا اثرات را مهار یا تقویت کنند. پس خود تکنیک های دم کردن قهوه می تواند بر قدرت قهوه تأثیرگذار باشد و با اندک تغییراتی در آن می توان برخی از عوامل قدرت قهوه همچون عطر، طعم و کافئین را تغییر داد.

روغن هایی که فم کرم رنگ (کف بالای قهوه که بسیار غنی است) بالای قهوه را ایجاد می کنند، نیز با دماها، فشارهای بالا و آسیاب‌های ریز، راحت‌تر استخراج می‌شوند. این روش‌ها همچنین سطوح بالاتری از جامدات محلول را ارائه می‌دهند، به این معنی که قوام آبکی کمتری دارند. همه اینها بر قدرت قهوه اثر می گذارند اما باز هم، همه اینها به نحوه سرو و رقیق شدن محصول نهایی بستگی دارد.

برای پیچیده تر کردن موضوع باید گفت که گیرنده هایی که کافئین و سایر ترکیبات تلخ را تشخیص می دهند به دلیل ژنتیک و تجربه، بین افراد بسیار متغیر هستند. این بدان معناست که یک قهوه خاص می‌توانند ادراکات مختلفی از تلخی و قدرت آن‌ در افراد مختلف القا کند. همچنین تفاوت هایی در میزان حساسیت ما به اثرات محرک کافئین وجود دارد. بنابراین آنچه ما در یک فنجان به دنبال آن هستیم و از آن به دست می آوریم به زیست شناسی منحصر به فرد خودمان بستگی دارد.

سالم ترین دم کرده قهوه کدام است؟

بسته به رویکرد، قهوه ممکن است به عنوان یک انتخاب سالم یا ناسالم معرفی شود. این تناقض تا حدودی ممکن است با با تعصب و خوش بینی ما توضیح داده شود (چون ما می خواهیم قهوه برای ما خوب باشد!) اما در واقعیت عواملی متغیری همچون فرآیندهای تولید قهوه، درک پیچیدگی روش های دم کردن و سایر متغیرها، در این خصوص تأثیرگذار است.

دم کردن قهوه

برخی از مطالعات نشان داده اند که تأثیرات قهوه بر سلامتی مربوط به نوع دم کردن آن است. به عنوان مثال، قهوه فیلتر با پیامدهای مثبت قلبی عروقی در افراد مسن مرتبط است. البته این ارتباط ممکن است تصادفی و بر اساس عادات دیگری باشد که در کنار هم وجود دارند، اما شواهدی وجود دارد که قهوه فیلتر سالم تر است زیرا دی ترپن های (یک ماده شیمیایی موجود در قهوه که ممکن است با افزایش سطح کلسترول بد مرتبط باشد) کمتری در قهوه باقی می گذارد.

در نهایت بهترین روش دم کردن قهوه کدام است؟

هر روش دم کردن قهوه ویژگی ها و ورودی های خاص خود را دارد که به هر یک مشخصات منحصر به فردی از طعم، بافت، ظاهر و ترکیبات زیست فعال می دهد. اگرچه این کار پیچیدگی های واقعی و گاه حساس دارد، در نهایت نحوه دم کردن را باید یک «انتخاب شخصی» دانست. اطلاعات و موقعیت های مختلف باعث انتخاب های متفاوت در افراد مختلف و در روزهای مختلف می شود. این بدان معناست که بهترین روش دم کردن قهوه برای شما حتی در طول روز هم می تواند متغیر باشد. پس لازم نیست مجلات و یا سایت های مربوط به تهیه قهوه را زیر و رو کنید تا ببینید قوی ترین قهوه کدام است یا بهترین روش قهوه کدام است. پاسخ این سوالات را در خودتان جستجو کنید؛ کدام روش دم کردن قهوه به شما حس خوب، طعم عالی و عطر دلپذیر را القا می کند، همان بهترین روش دم کردن قهوه است!

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها