تماشای مستقیم پرتاب فضاپیمای آرتمیس 1 ناسا به ماه

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۷ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.7 دقیقه

راهنماتو- انسان‌ها از سال 1972 پا به ماه نگذاشته‌اند، اما امروز دوشنبه، 29 اوت (7 شهریورماه 1401)، ناسا قرار است روند بازگرداندن انسان ها به ماه را آغاز کند. آرتمیس 1، یک موشک بدون سرنشین، قرار است از مرکز فضایی کندی در یک ماموریت 42 روزه به ماه برود. این یک ماموریت آزمایشی است که قرار است کپسول اوریون را که قرار است 12 سرنشین را در نهایت در خود جای دهد، تست کند. بنابراین پرتاب فضاپیمای آرتمیس 1 ناسا، یکی از بزرگترین رویدادهای فضایی بشر است که احتمالاً بسیاری از علاقمندان دوست دارند آن را به صورت مستقیم تماشا کنند.

آرتمیس 1 چه زمانی به فضا پرتاب می شود؟

در صورت مساعد بودن آب و هوا، ماموریت آرتمیس 1 قرار است در طی یک پنجره پرتاب دو ساعته که روز دوشنبه در ساعت 8:33 صبح به وقت شرقی (17:03 به وقت تهران) باز می شود، بلند شود. بر اساس گزارش The Weather Channel، بارش باران در اوایل روز پیش بینی می شود. اگر آب و هوا مساعد نباشد، پنجره بعدی در وقت ظهر در روز جمعه، 2 سپتامبر (11 شهریورماه 1401) باز می شود.

چگونه می توان پرتاب آرتمیس 1 را به صورت آنلاین تماشا کرد؟

چندین گزینه آنلاین برای تماشای طرفداران این پرتاب فضایی وجود دارد. ناسا پوشش زنده را از ساعت 6:30 صبح به وقت شرقی آغاز خواهد کرد و شما می توانید در هر یک از فیدهای زیر فرآیند پرتاب را به صورت زنده تماشا کنید:

کانال رسمی یوتیوب ناسا

وبسایت رسمی ناسا

کانال رسمی مرکز فضایی کندی در یوتیوب

چه چیزی آرتمیس 1 را منحصر به فرد می کند؟

این بزرگترین پرتاب در مدت زمان طولانی خواهد بود و موشک 98 متری این پرتاب به عنوان قدرتمندترین موشک تاریخ نامیده شده است. دو تقویت کننده موشک جامد با 733000 گالن پیشران پر شده است که مدارگرد اوریون را از اتمسفر خارج و به مدار می برد. کپسول اوریون بدون سرنشین است، اما دارای سه آدمک در عرشه خواهد بود تا آزمایش کند که انسان در پرواز چه چیزی را از نظر نیروی گرانش و تشعشعات باید تحمل کند.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها