طراحی یک گجت کاربردی برای کنترل حیوانات خانگی

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۱۰ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.5 دقیقه

راهنماتو- در دوران همه گیری کرونا مردم بیشتری به ارتباط با حیوانات خانگی روی آوردند. اما لغو دوکاری ها و بازگشت به محل کار، مدارس و دانشگاه ها، مشکلاتی برای برخی صاحبان این حیوانات به همراه داشته است. در شرایطی که افراد ناچار به ترک منزل و تنها گذاشتن حیوان خانگی خود می شوند، استفاده از دوربین می‌تواند برای کنترل حیوانات خانگی آنها مفید باشد. برای این کار لازم است سرپرستان در همه اتاق ها دوربین نصب کنند و بعدا همه آن دوربین ها را بررسی کنند.

محققان موسسه فناوری جورجیا به تازگی دستگاه جدیدی طراحی کرده اند که می تواند حیوان خانگی شما را کنترل کند. PetTrack از چندین حسگر برای ارائه مکان دقیق حیوانات در داخل خانه استفاده می کند. پس از تعیین مکان حیوان خانگی شما توسط حسگرهای بی‌سیم رادیویی باند فوق عریض ( UWB) ، شتاب سنج ها وارد عمل می شوند؛ این ابزارها تعیین می کنند که حیوان نشسته، ایستاده و یا در حال حرکت است. این حسگرها و شتاب سنج ها جزئیات بیشتری نسبت به دوربین یا GPS در خصوص کاری که حیوان انجام می دهد، در اختیار صاحب او قرار می دهد.

همه اینها جزئی از یک سنسور کوچک هستند که از طریق یک برنامه گوشی هوشمند سازگار قابل مشاهده است. "آشوتوش دکنه" استادیار دانشکده علوم کامپیوتر می گوید: «PetTrack دو نوع اطلاعات در اختیار ما قرار می دهد؛ یکی مکان حیوان و دیگری تلاش برای درک فعالیت آنها.»

دستگاه ردیابی حیوانات خانگی

ترکیب نوآورانه حسگرهای این دستگاه، آن را در مقایسه با سایر دستگاه های نظارت بر حیوانات خانگی منحصر به فرد می کند. برخلاف دوربین ها، کاربران با استفاده از این گجت همیشه از مکان دقیق حیوان خود مطلع خواهند شد. زیرا شبکه UWB از طریق دیوارها، مبلمان، درها و یا هر چیز دیگری که گربه یا سگ می تواند در پشت آنها پنهان شود، قابل دسترسی است. شبکه UWB با وایفای موجود در خانه تداخلی ندارد و برای ارائه اطلاعات حیوان به تلفن همراه شما لازم است که این گجت حتما به وایفای متصل شود.

داده‌های مربوط به مکان، پهنای باند بسیار کمتری نسبت به تصاویر مصرف می کند. دکنه می گوید:« از ترکیب مکان حیوان خانگی و جهت گیری او، می‌توانیم یک نقشه خلاصه از مکان هایی که در طول روز حیوان در آنجا حضور داشته و فعالیت های او ایجاد کنیم.»

این ردیاب به یک هاب مرکزی کوچک متصل است و می تواند تا چهار حیوان خانگی را در هر ثانیه ردیابی کند. دکنه می گوید:« ایده این است که کاربران بتوانند با استفاده از PetTrack با حیوان خانگی خود ارتباط برقرار کنند. آنها می توانند با استفاده از این ابزار متوجه تغییر رفتار حیوان خانگی خود شده و با استفاده از اسباب بازی های رباتیک با آنها ارتباط برقرار کنند.»  

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها