کشف یک منظومه سیاره ای قابل سکونت

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۱۹ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.7 دقیقه

راهنماتو- یک ستاره کوتوله سرخ که تنها 105 سال نوری از ما فاصله دارد، ممکن است میزبان حداقل یک جهان قابل سکونت باشد. دانشمندان در مداری نزدیک به دور این ستاره سرد و کم نور، دو سیاره فراخورشیدی صخره‌ای را پیدا کرده‌اند که یکی از آنها در چنان فاصله ای از خورشید خود قرار دارد که به راحتی می تواند حیات را در خود شکل دهد.

این دو سیاره فراخورشیدی در نتیجه مشاهدات تلسکوپ شکار سیاره فراخورشیدی TESS ناسا کشف شدند. این تلسکوپ وقتی که به یک ستاره کوتوله قرمز کوچک به نام LP 890-9 (با نام مستعار TOI-4306) خیره شده بود، فرورفتگی های ضعیف و منظمی در نور ستاره مشاهده کرد که نشان از وجود سیاره فراخورشیدی بود. با این حال داده های تلسکوپ TESS ناسا برای تأیید وجود این سیارات کافی نبود و دانشمندان باید ابزارهای دیگری را مورد استفاده قرار می دادند.

لیتیتیا دلرز، ستاره شناس دانشگاه لیژ بلژیک، توضیح می دهد: «بررسی های بیشتر در خصوص ستارگان نسبتا سرد، مانند TOI-4306، که بیشتر نور خود را در مادون قرمز نزدیک ساطع می کنند، بسیار مهم است». به همین دلیل او و تیمش از تلسکوپ های کنسرسیوم SPECULOOS (جستجوی سیارات قابل سکونت EClipsing ULtra-COOl Stars) که به طول موج های نزدیک به فروسرخ حساس است، استفاده کردند. داده‌های ترانزیت به‌دست‌آمده در این مشاهدات وجود سیاره فراخورشیدی به نام LP 890-9b را تأیید کرد.

سپس تیم به دنبال سیارات فراخورشیدی که احتمالاً توسط تلسکوپ TESS دیده نشده بود، گشتند و دنیای دومی را یافتند که کمی دورتر از LP 890-9b است. این سیاره فراخورشیدی با نام LP 890-9c دارای دوره مداری 8.4 روزه است. داده‌های دیگر، از جمله اندازه‌گیری‌های سرعت شعاعی که کشش گرانشی یک سیاره فراخورشیدی بر یک ستاره را تعیین می‌کند و در نتیجه جرم آن‌ها را استخراج می‌کند، به تیم اجازه داد تا این دو سیاره فراخورشیدی را با جزئیات بیشتری توصیف کنند.

کشف سیاره قابل سکونت

این داده ها نشان می دهد LP 890-9b حدود 1.32 برابر قطر زمین و تا 13 برابر جرم آن است و LP 890-9c نیز حدود 1.37 برابر قطر زمین و تا 25 برابر جرم آن است. این اندازه‌گیری‌ها با چگالی جهان‌های صخره‌ای مانند زمین، مریخ و زهره، شباهت زیادی دارد. این بدان معناست که سیارات فراخورشیدی را می توان به عنوان ابرزمین ها طبقه بندی کرد.

اما در این میان موضوع دیگری نیز وجود دارد که اهمیت به مراتب بیشتری دارد و آن فاصله این سیارات نسبت به ستاره خود است. در موضوع سیارات فراخورشیدی و البته جستجو برای جهان های قابل سکونت، این موضوع مهمترین شاخصه ای است که دانشمندان به دنبال آن هستند. سیاره LP 890-9c اگرچه در مقایسه با زمین، بسیار به ستاره خود نزدیک است اما نکته جالب توجه اینجاست که این ستاره بسیار سردتر از خورشید ماست و این بدان معناست که این سیاره فرا خورشیدی در مداری قرار دارد که دانشمندان آن را «منطقه قابل سکونت» می نامند. به گفته محققان، پس از سیستم TRAPPIST، این دومین جهان بالقوه قابل سکونت است که تاکنون کشف شده است.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها