ساخت بزرگترین یخچال مخصوص کامپیوترهای کوانتومی

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۲۲ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.6 دقیقه

راهنماتو- کمپانی امریکایی چند ملیتی IBM به تازگی توانسته بزرگترین یخچال دنیا را برای کامپیوترهای کوانتومی بسازد. Goldeneye نوعی یخچال رقیق کننده است که می‌تواند کامپیوترهای کوانتومی نسل بعد را خنک کند.

محققان IBM می گویند :« ما این یخچال را ساخته ایم، زیرا ما با کاوش در مرزهای واقعیت دانش را خلق می کنیم. ما سردترین، دورترین، پایین ترین و بالاترین انرژی ها و کوچکترین چیزهای جهان را مطالعه می کنیم. ما برای رسیدن به این مرزها، نیازمند ساخت دستگاه‌های کاملاً جدیدی هستیم که محدودیت های فناوری مدرن را کنار بزند. به همین دلیل است که ما بزرگترین یخچال رقیق کننده جهان را با حجم آزمایشی ساخته ایم.»

 این یخچال فوق العاده برای پروژه‌های علمی ژرف، مانند محاسبات کوانتومی طراحی شده است. Goldeneye دارای حجم آزمایشی 1.7 متر مکعب است. این اندازه حجمی بزرگتر از سه یخچال آشپزخانه خانگی دارد و می تواند کامپیوترهای کوانتومی را تا دمای سردتر از فضای بیرونی خنک کند. یخچال های قبلی حجمی در حدود 0.4 تا 0.7 متر مکعب متر مکعب داشتند.

بزرگترین-یخچال-جهان-برای-کامپیوترهای-کوانتومی

از آنجایی که مطالعه و کنترل اثرات کوانتومی به دمایی نیاز دارد که بتوان اثرات را به بهترین نحو مشاهده و اندازه‌گیری کرد، اکثر آزمایش‌های کوانتومی و پردازنده‌های کوانتومی در حال اجرا (مانند آنهایی که IBM طراحی کرده است) باید در محیط های فوق العاده سرد انجام شوند. ایجاد و حفظ این شرایط ، در دماهای بسیار پایین که انرژی در آنجا تقریبا صفر است، یک عملیات بسیار دقیق و پیچیده خواهد بود. محققان می گویند Goldeneye اکنون برای پردازنده‌های کوانتومی فعلی IBM آماده نیست، اما ساخت آن درس‌ مهمی در مورد چگونگی غلبه بر این چالش‌ها به ما آموخته است.

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها