کشف جنگلهایی بزرگتر از آمازون در زیر اقیانوس

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۲۶ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 4.2 دقیقه

راهنماتو- ما نام بسیاری از بزرگترین یا معروف ترین جنگل های بارانی جهان از جمله آمازون، بورنئو، کنگو، داینتری را می دانیم. همچنین احتمالا بسیار از ما در مورد بزرگترین گستره جنگل های جهان، یعنی جنگل های شمالی که از روسیه تا کانادا امتداد دارند، چیزهایی شنیده ایم اما چند نفر از ما می توانیم یک جنگل زیر آبی را نام ببریم؟

بله، درست شنیدید! جنگلهای زیر آبی که در زیر اقیانوس ها پنهان شده اند. دانشمندان اکنون می گویند این جنگلهایی زیر آبی آنقدر گسترده هستند که می توانند مساحتی دو برابر کشور وسیع هند را بپوشانند. این محاسبه بسیار فراتر از آن چیزی است که پیش از این تصور می شد و می تواند برنامه ریزی ها برای حفظ حیات زیر آبی را دگرگون کند.

دانشمندان می گویند این جنگل‌های زیر آبی بسیار وسیع‌ اما بی‌نامی در سرتاسر جهان وجود دارد. آنها توانسته اند گستره وسیعی از این جنگاهای پنهان را در جنوب و جنوب غربی آفریقا، جنوب استرالیا، اطراف نیوزلاند و ژاپن، تمام نوار غربی آمریکای شمالی و جنوبی، شمال کانادا و غرب گرینلند و در نهایت شمال اروپا را شناسایی کردند. این گستره جنلگی به طرز شگفت انگیزی وسیع هستند و احتمالاً به مانند جنگلهای روی زمین در شکل گیر و تداوم حیات نقشی اساسی دارند اما دانشمندان به شدت نگران هستند که تغییرات اقلیمی آنها را تهدید کند.

جنگلهای اقیانوسی

جنگل های زیر آبی از انواع جلبک ها و گیاهان دریایی تشکیل می شوند. مانند سایر گیاهان، جلبک های دریایی با جذب انرژی خورشید و دی اکسید کربن از طریق فتوسنتز رشد می کنند. بزرگ‌ترین گونه‌ها از این گیاهان می تواند به ارتفاع ده‌ها متر رشد کند و سایبان‌های جنگلی را تشکیل ‌دهند که در یک رقص بی‌پایان در حین حرکت امواج تکان می‌خورند. شنا كردن از ميان يكي از جنگلها به معناي ديدن نور و سايه خميده و احساس حركت مداوم است.

درست مانند درختان روی خشکی، این جلبک های دریایی زیستگاه، غذا و سرپناهی را برای طیف گسترده ای از موجودات دریایی ارائه می دهند. گونه های بزرگی مانند بامبوی دریایی و کلپ غول پیکر دارای ساختارهای پر از گاز هستند که مانند بالن های کوچک عمل می کنند و به آنها کمک می کند تا سایبان های شناور وسیعی ایجاد کنند. گونه های دیگر برای ایستادن و حمایت از تیغه های فتوسنتزی خود به ساقه های قوی متکی هستند. بنابراین حیوانات دریایی زیادی به این زیستگاه متکی هستند و به همین دلیل برای حفظ آنها باید به طور دقیق وسعت و بسیاری از مشخصات دیگر آنها را اندازه گیری کرد.

در خشکی به راحتی می توان وسعت جنگل ها را با ماهواره اندازه گیری کرد اما در زیر آب، این موضوع به همین سادگی نیست. اکثر ماهواره ها نمی توانند در عمقی که جنگل های زیر آب قرار دارند، عملیات اندازه گیری خود را انجام دهند. برای غلبه بر این چالش، دانشمندان روش سخت تر استفاده از داده های ثبت شده محلی در سراسر جهان را در پیش گرفتند که شامل میلیون ها داده می شد. با این اطلاعات، دانشمندان توزیع جهانی جنگل‌های اقیانوسی را مدل‌سازی کردند و متوجه شدند که مساحتی بین 6 تا 7.2 میلیون کیلومتر مربع را پوشش می‌دهند که در مجموع بزرگتر از آمازون است.

نکته جالب تر اینکه دانشمندان دریافتند که جنگل های اقیانوسی حتی از بسیاری از محصولات کشاورزی شدید مانند گندم، برنج و ذرت مولدتر هستند. به عبارت دقیق تر، این جنگلهای اقیانوسی به ویژه در مناطق معتدل هر ساله 2 تا 11 برابر بیشتر از محصولات کشاورزی زمین بهره وری دارند. دانشمندان می گویند؛ این یافته ها دلگرم کننده است زیرا ما می‌توانیم از این بهره‌وری عظیم برای کمک به تامین امنیت غذایی آینده جهان استفاده کنیم. مزارع جلبک دریایی می توانند مکمل تولید غذا در خشکی باشند و توسعه پایدار را تقویت کنند.

این نرخ های رشد سریع همچنین به این معنی است که جلبک های دریایی تشنه دی اکسید کربن هستند. همانطور که رشد می کنند، مقدار زیادی کربن را از آب دریا و جو بیرون می کشند. در سطح جهان، جنگل های اقیانوسی ممکن است به اندازه آمازون کربن جذب کنند. اما گرمایش جهانی به شدت این قابلیت را تهدید می کند. دانشمندان می گویند تقریباً تمام گرمای اضافی محبوس شده توسط 2400 گیگا تن گازهای گلخانه ای که تاکنون منتشر کرده ایم، وارد اقیانوس های ما شده است. این بدان معناست که جنگل های اقیانوسی با شرایط بسیار سختی روبرو هستند.

حفظ این جنگلها و در قدم بعدی تلاش برای گسترش آنها نه تنها می تواند توسعه پایدار بر روی سطح زمین را تضمین کند بلکه کل مجموعه زیستی ما در کره زمین را حفظ کند. این یافته جدید دانشمندان امیدها برای غلبه بر بسیاری از معضلات ناشی از گرمایش جهانی را افزایش داده است اما در عین حال خطر از دست داده این امید را نیز خاطر نشان می کند.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها