کشف فسیل یک دایناسور نادر در کانادا

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۲۷ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.3 دقیقه

راهنماتو- در سال ۲۰۲۱ یک پیشاهنگ میدانی داوطلب به نام Teri Kaskie متوجه برآمدگی عجیبی در دامنه تپه ای در Dinosaur Provincial Park آلبرتا شد. او دانشمندان را مطلع کرد و برایان پیکلز دیرینه بوم شناس دانشگاه ریدینگ که رهبری جستجو را بر عهده داشت، این برآمدگی ها را متعلق به یک دایناسور و مشخصاً یک هادروسور دانست.

هادروسورهای منقار اردکی، دایناسورهای گیاهخواری هستند که بین 75 تا 65 میلیون سال پیش و در اواخر کرتاسه زندگی می کردند. به گفته دانشمندان فسیل تازه کشف شده تنها حدود 4 متر (13 فوت) طول دارد، در حالی که نوع بزرگسال می توانند به 10 متر برسد. پیکلز می‌گوید: «بر اساس اندازه کوچک دم و پا، احتمالا این فسیل متعلق به یک هادروسور نوجوان است.»

کشف فسیل یک دایناسور نادر

در حال حاضر، تنها دم و پای راست این دایناسور در معرض دید قرار دارند اما به گفته محققان این قسمت‌ها به‌گونه‌ای در کنار هم  قرار گرفته‌اند که نشان می‌دهد کل اسکلت دایناسور در داخل محفظه باستانی آن دست نخورده است. کالب براون، دیرینه شناس موزه دیرینه شناسی سلطنتی تایرل توضیح می دهد: «فسیل های هادروسور در این قسمت از جهان نسبتا رایج هستند، اما نکته ای که این یافته را منحصر به فرد می کند این واقعیت است که تنها بخش کوچکی از اسکلت فسیل شده در معرض دید است و آن هم به طرز شگفت انگیزی پوست جاندار را نیز شامل می شود. این بدان معناست که ممکن است پوست حفظ‌شده‌تری در داخل سنگ وجود داشته باشد که می‌تواند به ما بینش بیشتری در مورد ظاهر هادروسور بدهد.»

کشف فسیل یک دایناسور نادر

دانشمندان می گویند از آنجایی که پوست این دایناسور به خوبی حفظ شده، به نظر می رسد این جاندار به سرعت پس از مرگ با خاک پوشانده شده باشد. پیکلز گفت: «این حیوان یا احتمالاً بلافاصله پس از مرگ توسط شن و لای رودخانه پوشیده شده یا به دلیل افتادن در ساحل رودخانه کشته شده باشد. اگر ما واقعا خوش شانس باشیم، ممکن است برخی از اندام های داخلی دیگر نیز حفظ شده باشند.»

دانشمندان می گویند برای خارج کردن این دایناسور از محوطه پیدا شده به ماه ها زمان نیاز دارند سپس این سنگ به موزه دیرینه شناسی سلطنتی تایرل می رود تا محققان برای خارج کردن اسکلت از غلاف سنگی خود و بررسی دقیق فسیل چند سال دیگر را نیز صرف کنند.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها