کشف یک سیاره کودک در حال شکل گیری

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۲۷ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.5 دقیقه

راهنماتو- به گفته ستاره شناسان و اخترفیزیکدانان، سیارات در قرص های پیش سیاره ای، یعنی حلقه هایی از غبار و گاز که ستاره های جوان و تازه متولد شده را احاطه کرده اند، متولد می شوند. اگرچه صدها مورد از این دیسک ها در سراسر جهان کشف شده است، مشاهدات تولد و شکل گیری سیاره ها در این محیط ها دشوار است.

ستاره شناسان در مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیتسونیان (CfA) اکنون روش جدیدی برای شناسایی این سیارات تازه متولد شده ابداع کرده اند. با استفاده از این روش جدید، آنها شواهدی از یک سیاره کوچک نپتون یا زحل مانند که در یک دیسک پنهان شده بود، کشف کردند. فنگ لانگ، محقق فوق دکتری در مرکز اخترفیزیک که این مطالعه جدید را رهبری کرد، می‌گوید: «تشخیص مستقیم سیارات جوان بسیار چالش برانگیز است و تاکنون تنها در یک یا دو مورد موفق بوده است. سیارات همیشه برای ما کم نور هستند زیرا در لایه های ضخیم گاز و غبار قرار گرفته اند.» وی می افزاید: «در چند سال گذشته، ساختارهای زیادی را دیده‌ایم که بر روی دیسک‌ها ظاهر می‌شوند و فکر می‌کنیم ناشی از حضور یک سیاره است، اما ممکن است ناشی از چیز دیگری نیز باشد. ما به تکنیک‌های جدیدی برای بررسی و پشتیبانی از وجود یک سیاره نیاز داریم.»

لانگ تصمیم گرفت برای مطالعه خود یک دیسک پیش سیاره ای معروف به LkCa 15 را دوباره بررسی کند. این قرص در فاصله 518 سال نوری از ما قرار دارد و در صورت فلکی ثور قرار دارد. پیش از این، محققان شواهدی مبنی بر تشکیل سیاره در دیسک با استفاده از مشاهدات رصدخانه ALMA گزارش کرده بودند. لانگ پس از بررسی داده‌های جدید ALMA با وضوح بالا در LkCa 15 که عمدتاً در سال 2019 به دست آمد، دو ویژگی ضعیف را کشف کرد که قبلاً شناسایی نشده بودند.

در حدود 42 واحد نجومی از ستاره - یا 42 برابر فاصله زمین از خورشید - لانگ یک حلقه غبارآلود با دو دسته جداگانه و درخشان از مواد را کشف کرد که به دور آن می چرخند. این ماده به شکل یک توده کوچک و یک قوس بزرگتر بود که 120 درجه از هم جدا بودند. لانگ برای اینکه بفهمد چه چیزی باعث تجمع این مواد شده است، آن را با مدل های جدید کامپیوتری خود بررسی کرد. او متوجه شد که اندازه و مکان آنها با مدل حضور یک سیاره مطابقت دارد.

لانگ می گوید: «این قوس و توده حدود 120 درجه از هم جدا می شوند. این درجه از جدایی از نظر ریاضی مهم است.» لانگ توضیح می‌دهد: «ما می‌بینیم که این ماده نه تنها آزادانه در اطراف شناور است، بلکه پایدار نیز هست. بر این اساس ما می توانیم حضور سیاره کوچکی را تشخیص دهیم که علت این تجمع غبار است. بر اساس نتایج، این سیاره ای تقریباً به اندازه نپتون یا زحل است که حدود یک تا سه میلیون سال سن دارد.» نتایج این مطالعه در 14 سپتامبر در نشریه The Astrophysical Journal Letters به چاپ رسیده است.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها