ابداع یک دستگاه پوشیدنی برای اندازه گیری دقیق و نظارت مستمر بر تومورهای سرطانی

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۲۷ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.2 دقیقه

راهنماتو- مهندسان دانشگاه استنفورد به تازگی یک دستگاه کوچک و مستقل با یک حسگر قابل کشش و انعطاف پذیر ساخته اند که می تواند با چسبیدن به پوست، اندازه دقیق تومور را محاسبه کند.

این دستگاه با باتری کار می‌کند، دقت یک صدم میلی‌متر (10 میکرومتر) را ارائه می دهد و با فشار دادن یک دکمه نتایج را به صورت بی‌سیم به برنامه تلفن هوشمند ارسال می کند. به گفته محققان این دستگاه که به اختصارFAST ( سنسور خودمختار منعطف اندازه گیری تومورها) نامیده می شود، یک روش کاملا جدید، سریع، ارزان، هندزفری (بدون نیاز به دست) و دقیق برای آزمایش اثربخشی داروهای سرطان است.

این دستگاه در مقیاس بزرگتر می تواند به مسیرهای امیدوارکننده جدیدی در درمان سرطان منجر شود. الکس آبرامسون، نویسنده اول این مطالعه می گوید:« در برخی موارد، تومورهای تحت مطالعه باید با دست و کولیس اندازه گیری شوند.» استفاده از کولیس‌های فلزی گیره مانند برای اندازه‌گیری بافت‌های نرم ایده‌آل نیست و روش‌های رادیولوژیکی نمی‌توانند نوع داده‌های پیوسته مورد نیاز برای ارزیابی دقیق و فوری را ارائه دهند. FAST می‌تواند تغییرات حجم تومور را در مقیاس زمانی دقیقه تشخیص دهد، در حالی که اندازه‌گیری‌های کولیس و بیولومینسانس اغلب به دوره‌های مشاهده چند هفته‌ای برای دستیابی به تغییرات اندازه تومور نیاز دارند.

سنسور FAST از یک پلیمر پوست مانند انعطاف پذیر و قابل کشش، که خود شامل یک لایه جاسازی شده از مدار طلا است، تشکیل شده است. این حسگر به یک کوله پشتی الکترونیکی کوچک متصل است. این دستگاه  قادر است فشار روی غشاء، میزان کشش و کوچک شدن آن را اندازه گیری کرده و این داده ها را به تلفن هوشمند منتقل کند.

محققان این دستگاه را بر روی موش های آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار دادند. آنها می گویند FAST حداقل سه پیشرفت قابل توجه را ارائه می دهد؛ اول، نظارت مداوم را فراهم می کند، زیرا حسگرها به طور فیزیکی به ماوس متصل هستند و در کل دوره آزمایشی در جای خود باقی می مانند. دوم، سنسور انعطاف پذیر تومور را پوشش داده و قادر است تغییر شکل را بخوبی اندازه گیری کند. چیزی که تشخیص آن با روش های دیگر دشوار است و سوم، مستقل و غیرتهاجمی بودن آن. این دستگاه با باتری کار می کند و به صورت بی سیم به پوست متصل می شود. ماوس می تواند بدون محدودیت حرکت کند و نیازی به کنترل حرکت موش ها پس از قرارگیری حسگرها وجود ندارد.

بسته های FAST قابل استفاده مجدد هستند، هزینه مونتاژ آنها تنها 60 دلار است و در عرض چند دقیقه به ماوس متصل می شوند.  آبرامسون می گوید:« FAST می تواند به طور قابل توجهی روند غربالگری درمان های سرطان را تسریع، خودکار و کاهش دهد

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها