پهپادهایی که مانند زنبور ساختمان سازی می کنند!

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۳۱ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.8 دقیقه

راهنماتو- محققان به تازگی توانسته اند از پهپادها برای ساخت و ساز استفاده کنند. این پهپادها مانند زنبور حرکت کرده و در حین پرواز به ساخت و تعمیر سازه ها می پردازند. این روش اکنون در آزمایشگاه انجام شده است؛ اما محققان می گویند که می توان از آن برای تولید و ساخت و ساز در مکان های صعب العبور یا خطرناک مانند ساختمان های بلند و یا ساخت و سازهای امدادی پس از فاجعه استفاده کرد.

استفاده از پرینت سه بعدی در ساخت و ساز، در حال افزایش است. ربات ها اکنون می توانند در کارخانه ها و ساختمان های در حال ساخت، به ساخت مصالح مورد نیاز برای ساخت و ساز مانند سازه‌های فولادی و بتنی کمک کنند. این رویکرد جدید از ربات های پرنده معروف به هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کند و از موجوداتی مانند زنبورها برای ایجاد ساختارهای بزرگ و پیچیده الهام گرفته است.

این پهپادها که با عنوان Aerial Additive Manufacturing (Aerial-AM) شناخته می شوند، به منظور ایجاد یک طرح واحد برنامه ریزی شده اند و تکنیک های خود را در حین حرکت تطبیق می دهند. آنها در حین پرواز کاملا خودمختار هستند. یک کنترل کننده انسانی نیز بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط پهپادها پیشرفت کار را بررسی کرده و در صورت لزوم به روند پروژه مداخله می کند.

«پروفسور کواچ» نویسنده این مقاله می گوید:« ما ثابت کرده ایم که پهپادها می توانند به طور مستقل و پشت سر هم برای ساخت و تعمیر ساختمان ها، حداقل در آزمایشگاه ها کار کنند. این راه حل مقیاس پذیر است و می تواند در آینده به ساخت و تعمیر ساختمان ها در مناطق صعب العبور کمک کند.»

Aerial-AM با استفاده از چاپ سه بعدی و چارچوب برنامه ریزی مسیر، به پهپادها کمک می کند تا با تغییرات هندسی سازه ها در طول پروژه سازگار شوند. محققان قصد دارند در آینده با شرکت های ساختمانی برای اعتبارسنجی راه حل ها و ارائه قابلیت های تعمیر و ساخت همکاری کنند. پروفسور کواچ می گوید:« ما معتقدیم که ناوگان هواپیماهای بدون سرنشین ما می تواند در مقایسه با روش های دستی سنتی، به کاهش هزینه ها و خطرات ساخت و ساز در آینده کمک کند.»

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها