نظارت بر اکسیژن خون توسط دوربین گوشی هوشمند!

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۳۱ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.4 دقیقه

راهنماتو- تلفن های هوشمند در حال حاضر می توانند برخی قابلیت های پزشکی و سلامتی را ارائه دهند. از شمارش گام‌ها و ردیابی خواب گرفته تا اندازه‌گیری نبض و تعداد تنفس، تلفن های همراه کنونی یک دستگاه نظارت بر سلامت کاملاً قدرتمند هستند.

تیمی از دانشمندان دانشگاه واشنگتن در تلاش هستند تا اندازه گیری سطح اکسیژن خون را به این قابلیت ها اضافه کنند. این تیم اخیرا مقاله ای در این خصوص در NJP Digital Medicine منتشر کرده است. آنها الگوریتمی را توسعه داده اند که ثابت می کند گوشی‌های هوشمند می‌توانند سطح اشباع اکسیژن خون را تا همان سطح مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) برای پالس اکسی‌مترهای بدون نسخه اندازه‌گیری کنند.

این سازمان توصیه می کند که یک پالس اکسی متر باید بتواند سطوح SpO2 را تا 70 درصد اندازه گیری کند. در مطالعه ای که بر روی 6 نفر انجام شد، این تیم ثابت کرد که سطح اکسیژن خون در حداقل 70٪ موارد را می توان از طریق قرار دادن انگشت بر روی دوربین گوشی هوشمند و فلاش مجاور با دقت نزدیک به 80٪ اندازه گیری کرد. این روش پیشرفته دو چالش حیاتی را پشت سرگذاشته است؛ اولا کاربر در این روش نیازی به حبس کردن نفس خود ندارد. همچنین در روش های قبلی اندازه‌گیری SpO2 مبتنی بر گوشی‌های هوشمند تنها کف ۸۵ درصد قابل تشخیص بود. در حالی که روش جدید می‌تواند همان سطح پایه را با پالس اکسیمترهای درجه پزشکی لمس ارائه دهد.

تکنیک به کار گرفته شده در این روش با کاری که حسگرهای SpO2 در ساعت‌های هوشمند اپل واچ سری 8 و سامسونگ گلکسی واچ 5 انجام می‌دهند، متفاوت نیست. هنگامی که فلش دوربین مسیر حرکت خون را در رگ ها نشان می دهد، سرعت جذب نور تغییر کرده و سپس این تغییرات از طریق یک الگوریتم سفارشی برای اندازه‌گیری سطح اشباع اکسیژن خون پردازش می‌شوند. « جیسون هافمن» یکی از نویسندگان این مقاله می گوید:« داده‌های ما نشان می‌دهد که گوشی‌های هوشمند می‌توانند در محدوده آستانه بحرانی به خوبی عمل کنند.»

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از گوشی های هوشمند برای اندازه گیری میزان اشباع اکسیژن خون، در دسترس بودن آنها است. این روش همچنین به چند دوربین و سخت افزارهای خاص متکی نیست و به تنها چیزی که نیاز دارد یک سنسور دوربین و یک فلاش LED است. ارسال داده‌های SpO2 به پزشک از طریق تلفن هوشمند بسیار ساده‌تر از اندازه‌گیری از طریق ساعت هوشمند، جفت کردن به تلفن از طریق یک برنامه همراه، همگام‌سازی داده‌ها و سپس انتقال داده ها است.

کنترل سطوح اکسیژن خون در دوران کووید-19 از اهمیت حیاتی برخوردار است. این تیم الگوریتم جدید خود را منبع باز در نظر گرفته اند تا سایر علاقه مندان نیز بتوانند آن را گسترش دهند. برای رفع خطاهای احتمالی این روش، به تنوع بیشتر و یک شبکه داوطلبانه گسترده‌تر نیاز است. الگوریتم ساعت‌های هوشمندی مانند اپل واچ قبلاً در بررسی یک کاربر غیرسفید پوست ، افراد چاق و دارای خالکوبی دچار آسیب پذیری شده بود.  

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها