اولین تصویر جیمز وب از حلقه های نپتون

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۲ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.8 دقیقه

راهنماتو- تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا در جدیدترین دستاورد خود تصویری از سیاره نپتون را به ثبت رسانده که بهترین جزئیات جو، قمرها و حلقه های این غول یخی را در طول موج های فروسرخ نشان می دهد.

برخی از جزئیات این تصویر بسیار شگفت انگیز هستند؛ به عنوان مثال، نوارهای غبار بسیار کمرنگی که نپتون را احاطه کرده اند و از زمان عبور کاوشگر وویجر 2 در سال 1989 دیده نشده بودند، با این تصویر بار دیگر آشکار شد.

هیدی همل، ستاره شناس و دانشمند میان رشته ای در تیم JWST (جیمز وب) که متخصص نپتون است، امروز (21 سپتامبر) در یک کنفرانس خبری گفت: «سه دهه از آخرین باری که آن نوارهای غبارآلود و کم رنگ را دیدیم می گذرد، و این اولین بار است که آنها را در مادون قرمز می بینیم. در این تصویر حلقه‌های درخشان‌ نپتون با وضوح بیشتری خودنمایی می‌کنند.»

نپتون به علت وجود متان در اتمسفر خود، در تصاویر نور مرئی به صورت یک نقطه آبی دیده می شود. اما تصویر دوربین مادون قرمز NIRCam جیمز وب، صفحه سیاره را با رنگ‌های مرواریدی سفید نشان می دهد. همچنین ابرهای یخ متان در ارتفاع بالا را به صورت رگه ها و نقاط روشن می توان دید. به عبارت دیگر، نوار پیوسته ای از ابرهای عرض جغرافیایی بالا را می توان در اطراف گرداب در قطب جنوبی نپتون مشاهده کرد.

تصویر بزرگترین قمر نپتون

همچنین خط نازکی از روشنایی در خط استوا وجود دارد که به گفته تیم JWST می‌تواند نشانه‌ای بصری از گردش جوی باشد که بادها و طوفان‌های نپتون را نیرو می‌دهد. این جریان گرم در طول موج های فروسرخ درخشش بیشتری دارد.

تصویر کامل جیمز وب همچنین هفت قمر از 14 قمر شناخته شده نپتون را نشان می دهد، از جمله یک نقطه درخشان نورانی که بزرگترین قمر نپتون، تریتون است. (اخترشناسان گمان می کنند که تریتون در واقع یک دنیای یخی از کمربند کویپر منظومه شمسی است که توسط میدان گرانشی نپتون گرفته شده است.)

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها