حسگرهای پوشیدنی جدیدی که بر تنفس و ضربان قلب نظارت می کنند

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۲ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.6 دقیقه

راهنماتو- محققان آکادمی ایدن (Eden) به تازگی حسگری ارزان قیمت جدیدی را برای نظارت بر تنفس، ضربان قلب و آمونیاک در تی‌شرت‌ها و ماسک‌های صورت طراحی کرده اند. از کاربردهای از این حسگرها می توان به نظارت بر ورزش، خواب و استرس تا تشخیص و نظارت بر بیماری از طریق تنفس و علائم حیاتی اشاره کرد.

این حسگرها از یک نخ رسانای پنبه ای جدید از جنس PECOTEX ساخته شده اند و برای تولید هر متر از آنها تنها 0.15 دلار هزینه نیاز است. PECOTEX با ماشین های گلدوزی کامپیوتری استاندارد صنعتی سازگار است. فهد الشبونا (Fahad Alshabouna) نویسنده اول این مطالعه می گوید:« حسگرهای ما کاربردهای بسیاری دارند. تولید آنها نسبتاً آسان است و با تولید انبوه آنها می توان نسل جدیدی از پوشیدنی ها  را ایجاد کرد. حتی می توان در آینده از این حسگرها برای تشخیص بیماری ها و درمان، نظارت بر بدن در هنگام ورزش، خواب و استرس استفاده کرد.»

محققان  این حسگرها را در یک ماسک صورت برای نظارت بر تنفس، یک تیشرت برای نظارت بر فعالیت قلب و برای نظارت بر گازهایی مانند آمونیاک ( بخشی از تنفس که می تواند برای تشخیص عملکرد کبد و کلیه استفاده شود) طراحی کردند.

حسگرهای ساخته شده از PECOTEX  تا دمای 30 درجه از طریق ماشین لباسشویی قابل شستشو هستند و نسبت به رشته‌های رسانای نقره‌ای موجود در بازار شکستنی‌تر بوده و رسانایی الکتریکی بیشتری دارند؛ این به این معناست که می توان با اضافه کردن لایه های بیشتر، حسگرهای پیچیده تری را طراحی کرد.

محققان حسگرهای جدید و نخ‌های رسانای نقره‌ای را در یک آزمایش با یکدیگر مورد مقایسه قرار دادند. در طول گلدوزی، PECOTEX احتمال شکستگی کمتری داشت و این ویژگی سبب می شد تا لایه های بیشتری روی هم گلدوزی شوند. پس از گلدوزی PECOTEX مقاومت الکتریکی کمتری نسبت به نخ‌های مبتنی بر نقره نشان داد و این نشان می دهد که PECOTEX در رسانایی الکتریسیته عملکرد بهتری را ارائه می دهد.

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها