طراحی میکرو ربات های هوشمند و مستقل با مغز الکترونیکی!

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۴ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.1 دقیقه

راهنماتو- محققان دانشگاه کرنل امریکا پیش تر توانسته بودند ربات های میکروسکوپی را توسعه دهند که می تواند بخزد، شنا کند، راه برود و خود را جمع کند. آنها ناچار بودند برای حرکت دادن ربات ها، رشته سیم هایی را به آنها متصل کنند و یا پرتوهای لیزر را مستقیما بر روی بخش هایی از ربات بتابانند.

آنها اکنون توانسته اند با نصب مغزهای الکترونیکی بر روی ربات‌های خورشیدی با اندازه 100 تا 250 میکرومتر (کوچکتر از سر یک مورچه) ، امکان راه رفتن ربات‌های خورشیدی با اندازه 100 تا 250 میکرومتر( کوچکتر از سر یک مورچه) را بدون کنترل خارجی و به طور مستقل فراهم کنند. این نوآوری زمینه را برای نسل جدیدی از دستگاه‌های میکروسکوپی فراهم می‌کند. دستگاه هایی که می توانند باکتری‌ها را ردیابی کنند، مواد شیمیایی را استشمام کنند، آلاینده‌ها را از بین ببرند و جراحی میکروسرجری انجام دهند.

مقاله این تیم با عنوان «ربات های میکروسکوپی با کنترل دیجیتال داخلی» در تاریخ 21 سپتامبر در مجله Science Robotics منتشر شد. مغز این ربات ها، در واقع یک مدار ساعت مکمل اکسید فلزی-نیمه هادی (CMOS) است که از هزار ترانزیستور، به علاوه آرایه ای از دیودها، مقاومت ها و خازن ها تشکیل شده است. مدار CMOS یکپارچه سیگنالی تولید می کند که با تولید یک سری فرکانس موج مربعی تغییر فاز یافته، نحوه راه رفتن ربات را تنظیم می کند.

پایه های ربات محرک های مبتنی بر پلاتین هستند و هم مدار و هم پایه ها توسط فتوولتائیک تغذیه می شوند. «ایتای کوهن» فیزیکدان می گوید :« توانایی برقراری یک فرمان این امکان را به ما می دهد تا دستورالعمل‌ها را به ربات بدهیم. سپس مغز داخلی نحوه اجرای این فرمان ها را تشخیص می دهد. ربات ممکن است چیزی در مورد محیط خود به ما بگوید. در این صورت ما می توانیم به او بگوییم که چه کاری انجام دهد.»

ربات‌های جدید تقریباً 10000 برابر کوچک‌تر از ربات های مجهز به CMOS هستند و می‌توانند با سرعت بیش از 10 میکرومتر بر ثانیه راه بروند. ربات‌های میکروسکوپی بسیار پیچیده، کاربردی و قابل برنامه ریزی هستند. آنها علاوه بر محرک ها، به حسگرهایی نیز مجهز شده اند. این ربات ها انقلاب بزرگی در پزشکی ایجاد خواهند کرد. چیزی که می‌تواند در بین بافت های بدن حرکت کند، سلول های خوب و بد را شناسایی و سلول های بد را از بین ببرد. در اصطلاح محیط زیست می توانیم رباتی داشته باشیم که می‌داند چگونه آلاینده‌ها و مواد شیمیایی خطرناک را شناسایی کرده و آنها را از بین ببرد.

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها