بازوهای رباتیکی که در انبارهای آمازون جایگزین دست انسان می شوند

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۶ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.5 دقیقه

راهنماتو- در سال 2019 جف بیزوس(Jeff Bezos) بنیانگذار آمازون پیش بینی کرده بود که ظرف یک دهه سیستم های رباتیک به اندازه ای پیشرفت می کنند که مانند دست انسان، اشیاء را لمس کنند. به نظر می رسد پس از سه سال، اکنون آمازون در حال حرکت به سمت این هدف است.

این شرکت به تازگی ویدئویی  از یک ربات جدید «چنگ زن» در وبلاگ خود منتشر کرده است که می‌تواند بسیاری از وظایف کارگران کارخانه های آمازون را انجام دهد و انجام کارها را برای آنها آسانتر کند. این ربات اکنون می تواند در یکی از انبارهای آمازون در ایست ویل کالیفرنیا اقلام مختلف را مرتب کرده و روی هم بچیند.

 این روزها موضوع اتوماسیون انبار بیش از هر زمان دیگری در صنایع خرده فروشی و تجارت الکترونیک مورد توجه قرار گرفته است. به ویژه برای آمازون، که بزرگترین خرده فروش آنلاین و دومین کارفرمای بزرگ بخش خصوصی در ایالات متحده است. وب سایت Recode در ماه ژوئن گزارشی منتشر کرد که نشان می داد اگر آمازون تغییراتی در سیستم اتوماسیون انبارهای خود انجام ندهد، ممکن است تا سال 2024 هیچ کارگری برای استخدام در ایالات متحده وجود نداشته باشد.

 بازوی رباتیک مورد بحث آنقدر که تصور می شود، آینده نگرانه به نظر نمی رسد. این ربات از یک گیره فلزی برای برداشتن اشیاء استفاده می کند و می تواند به فاصله هر سه ثانیه یکی از این وسایل را بر روی قفسه قرار دهد. آمازون می‌گوید با سرعتی که از ربات در این ویدئو مشاهده می شود، می تواند بیش از 1000 مورد را در ساعت مدیریت کند؛ به این معنا که می‌تواند اقلام را با سرعتی چندین برابر سریعتر از یک کارگر انسانی انتخاب و جابجا کند.

این ربات از دوربین‌های متعدد برای کمک به «دیدن» اقلام استفاده کرده و همچنین با استفاده از یادگیری ماشینی بهترین راه برای برای برداشتن یک آیتم را انتخاب می کند. الگوریتم های برنامه ریزی نیز در جهت یابی به کمک ربات می آیند. آزمایش‌های اولیه نشان می دهد که بر خلاف ربات های چنگ زن دیگر، احتمال آسیب رساندن به محصولات توسط این ربات بسیار کم است. نمونه اولیه این ربات تنها می تواند وسایلی با وزن کمتر از دو پوند را جابجا کند.

خاویر ون چاو ( Xavier Van Chau) سخنگوی آمازون می گوید: «در این آزمایش از ربات خواسته شد تا صدها آیتم مختلف را در این گروه وزنی جابجا کند و ربات توانست 95 درصد آنها را با موفقیت کنترل کند.» در مقیاس بزرگ‌تر، محدودیت وزن دو پوندی این امکان را به ربات می دهد تا مجموعه‌ای از اقلام را که حدود نیمی از کل مجموعه محصولات آمازون را تشکیل می‌دهند، درک کند. این شرکت همچنین در حال کار بر روی راه‌حل‌هایی است که می‌تواند هر نوع لوازمی را در انبار آمازون جابجا کند. ربات آینده این شرکت می تواند از ترکیب گاز انبر و یک روش مکش رایج بهره ببرد و به آن آموزش داده شود که کدام دست باید برای برداشتن چه لوازمی استفاده شود.

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها