ماشین ظرفشویی که تنها در مدت 25 ثانیه و بدون مواد شوینده ظروف را تمیز می کند

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۱۲ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.6 دقیقه

راهنماتو- ماشین ظرفشویی های معمولی، اغلب نمی توانند همه میکروارگانیسم های مضر باقی مانده در بشقاب ها، کاسه ها و کارد و چنگال ها را از بین ببرند. این محصولات معمولا زمان طولانی را برای یک بار شستشو طی می کنند و علاوه بر مصرف مقدار زیادی انرژی الکتریکی، مواد شوینده موجود در آن نیز به وارد منابع آب شده و محیط را آلوده می کنند.

محققان دانشگاه فنی دورتموند و دانشگاه فنی مونیخ به تازگی نوعی ماشین ظرفشویی شبیه سازی کرده اند که می تواند 99 درصد باکتری های موجود در یک بشقاب را بدون مواد شوینده و تنها در مدت 25 ثانیه از بین ببرد. این ماشین ظرفشویی از جعبه ای با دیواره های جانبی محکم، دهانه بالایی و یک نازل در پایین تشکیل شده است.

"ناتالی ژرمن" نویسنده این مطالعه از دانشگاه فنی دورتموند می گوید:« بخار با سرعت بسیار بالایی از نازل خارج می‌شود.» بخار در ماشین ظرفشویی منبسط شده و امواج و گرداب هایی را در نزدیکی خروجی نازل و بر روی دیواره‌های جانبی ماشین ظرفشویی ایجاد می کند. امواج ضربه ای که در اثر سرعت بالای بخار ایجاد می شوند، در تمام سطوح و دیواره های ماشین ظرفشویی پراکنده شده و دمای بالا، باکتری های ظروف را از بین می برند.

" لیلا ابوفرح" نویسنده این مطالعه از دانشگاه فنی مونیخ، می‌گوید:« مطالعه ما به تعیین قدرت و موقعیت ضربه ها و گرداب هایی که در داخل ماشین ظرفشویی ایجاد می‌شوند، کمک می کند. این موارد برای چیدمان اقلام یا اشیاء داخل ماشین ظرفشویی و محل قرارگیری و جهت گیری نازل ها بسیار مهم هستند.»

در حالی که این ماشین ظرفشویی شبیه سازی شده، بسیار سریعتر و موثرتر از فناوری های معمولی عمل می کند، اما هنوز از تمام عملکردهای یک ماشین ظرفشویی واقعی برخودار نیست. این دستگاه برای استفاده در رستوران ها، هتل ها و بیمارستان ها که نیازمند رعایت استانداردهای بهداشتی بیشتری هستند، ایده آل خواهد بود.

 

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها