انتشار واضح ترین تصاویر از قمر اروپا

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۸ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.7 دقیقه

راهنماتو- صبح پنجشنبه، فضاپیمای جونو ناسا در فاصله 219 مایلی سطح قمر اروپا (یکی از 72 قمر سیاره مشتری) پرواز کرد. این نزدیکترین نگاه بشر به این دنیای یخ زده در بیش از 20 سال گذشته است. ماموریت جونو در سال 2011 و برای مطالعه مشتری، بزرگترین سیاره منظومه شمسی، آغاز شد.

پس از انجام موفقیت آمیز ماموریت های اولیه در سال 2021، تیم هدایتگر جونو از این کاوشگر برای بررسی قمرهای مهم مشتری از جمله اروپا، گانیمد و آیو استفاده کرد. در طول پرواز روز پنجشنبه، جونو مشاهدات مهمی از قمر اروپا، از جمله گرفتن تصاویر با وضوح بالا از سطح آن به ثبت رساند. این دومین تصاویر دقیق از قمر اروپا بود که پس از تصاویر فضاپیمای گالیله ناسا در سال 2000 به ثبت می رسید.

اولین تصاویر خام از نزدیک شدن جونو به اروپا بعدازظهر پنجشنبه به زمین ارسال شد. عکس‌های فوری جدید، همراه با عکس‌های قبلی که توسط فضاپیمای گالیله گرفته شده است، بینش‌های مهمی درباره این جهان یخ زده ارائه می‌دهد. در ساعت 5:36 صبح به وقت شرقی، فضاپیما جونو به نزدیکترین فاصله خود با اروپا، یعنی در ارتفاع 219 مایلی با سطح آن قرار گرفت. جونو در سایه اروپا قرار داشت، اما نور خورشید که از مشتری منعکس می‌شد، نور کافی برای دوربین کاوشگر برای ثبت تصاویر فراهم می‌کرد.

انتشار واضح ترین تصاویر از قمر اروپا

تصویر سمت چپ بالا که توسط گالیله در سال 1997 گرفته شده است، یک تصویر رنگی طبیعی تقریبی از اروپا است و تنوع خیره کننده زمین شناسی سطح اروپا را به نمایش می گذارد. بالا سمت راست تصویر خامی از کاوشگر جونو است که در 29 سپتامبر گرفته شده است. هر دو تصویر شکاف های خطی طولانی و برآمدگی هایی را نشان می دهند که سطح این قمر را پوشانده است.

انتشار واضح ترین تصاویر از قمر اروپا

محققان امیدوارند که پردازش تصاویر جدید و مقایسه آنها با تصاویر ماموریت های قبلی، بتواند تغییرات رخ داده در سطح این قمر را در طی دو دهه گذشته نشان دهد. کندی هنسن، یکی از محققین جونو که برنامه ریزی برای JunoCam را رهبری می کند، می گوید: «تیم علمی مجموعه کامل تصاویر به دست آمده توسط جونو را با تصاویر ماموریت های قبلی مقایسه خواهد کرد تا ببیند آیا ویژگی های سطح اروپا در طول دو دهه گذشته تغییر کرده است یا خیر.»

اخترشناسان بر این باورند که اقیانوسی نمکی که عمق آن بین 40 تا 100 مایل تخمین زده می شود، در زیر سطح یخی ضخیم اروپا پنهان شده است. این موضوع در جستجوی ما برای حیات فراتر از زمین بسیار مهم است، زیرا آب مایع یکی از مواد ضروری برای شکلگیری حیات است. به گفته ناسا، جونو به ابزارهای قدرتمندی مجهز شده است که می توانند به زیر پوسته یخی اروپا نگاه کنند و اطلاعات مربوط به ترکیب و دمای آن را جمع آوری کنند.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها