بازآفرینی اثر گم شده وَن گوگ با استفاده از اشعه ایکس و هوش مصنوعی

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۱۴ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.1 دقیقه

راهنماتو- دو محقق از کالج دانشگاهی لندن به تازگی توانسته اند با استفاده از اشعه ایکس، هوش مصنوعی و چاپ سه بعدی یکی از آثار هنری نقاش مشهور هلندی «ونسان وَن گوگ » به نام «دو کشتی گیر» را پس از 135 سال به تصویر بکشند.

آنتونی بوراچِد (Anthony Bourached) و جورج کن (George Cann) از پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن با همکاری هنرمندی به نام جسپر اریکسون (Jesper Eriksson) بازسازی تصاویر هنری را از سال 2019 آغاز کردند. این پروژه «NeoMasters» نام دارد و بازسازی اثر ون گوگ آخرین آخرین اثر بازآفرینی شده آن می باشد.

آنها در ابتدا از طریق تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس لایه های نقاشی را مشاهده می کنند، سپس با استفاده از هوش مصنوعی سبک نقاشی را مشخص کرده و در نهایت از چاپ سه بعدی برای ایجاد طرح نهایی استفاده می کنند. اثر بازسازی شده ون گوگ دو کشتی گیر را در حال مبارزه و در مقابل پس زمینه ای انتزاعی به تصویر می کشد. ون گوگ در ابتدا نقاشی را کشید و سپس روی تصویر این دو کشتی گیر تعدادی گُل کشید.

نقاشی-دو-کشتی-گیر-ون-گوگ

Bourached که در زمینه یادگیری ماشین و علوم اعصاب رفتاری در کالج لندن فعالیت می کند، در این باره می گوید: «از آنجایی که هیچ اطلاعاتی در این زمینه وجود ندارد، در حال حاضر نمی‌توان گفت که این نقاشی چقدر به نقاشی اصلی شباهت دارد. با استفاده از فناوری فعلی، این بهترین تصویری است که می توان در خصوص اثر دو کشتی گیر کشید.»

این تصویر مبهم برای اولین بار در سال 2012 میلادی کشف شد. زمانی که متخصصان هنر دانشگاه آنتورپ بلژیک در حال بررسی این بودند که آیا اثر " طبیعت بی جان با گل های علفزار و گل رز" ون گوگ یک اثر معتبر است یا خیر. آنها برای بررسی این اثر هنری از اشعه ایکس استفاده کردند و در نهایت شبح‌ دو چهره را در زیر این نقاشی کشف کردند.

تصویر دو کشتی گیر که با استفاده از گُل پوشانده شده بود، ضربات قلم مو و رنگدانه هایی را به نمایش می گذاشتند که با سبک ون گوگ همخوانی داشتند. موضوع این نقاشی نیز در آن زمان موضوع رایجی در آکادمی هنر آنتورپ ، جایی که ون گوگ در سال 1886 در آن تحصیل می کرد، بود. همین مساله اعتبار این اثر را تایید می کند.

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها