تصاویر خیره کننده فضاپیمای جونو ناسا از سیاره مشتری

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.9 دقیقه

راهنماتو- فضاپیمای جونو ناسا، روز دو شنبه 5 سپتامبر (14 شهریورماه)، در چهل و سومین پرواز نزدیک خود از مشتری، تصاویر خیره کننده ای از سطح آن به ثبت رسانده که رنگ ها و ساختار پیچیده ابرهای سیاره را آشکار می کند.

جونو، فضاپیمای روباتیکِ بدونِ سرنشینِ ناسا است که در چهارم ژوئیهٔ ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. هدف این فضاپیما یافتن سرنخ‌هایی در مورد چگونگی تشکیل شدن این سیاره است. پس از گالیله، جونو دومین فضاپیمایی است که مدار مشتری را دور می‌زند و از این حیث می تواند دانش بشر در مورد این غول گازی و غول های گازی مشابه را بالا ببرد.

تصویر جدید از سیاره مشتری.

تصاویر جدید ثبت شده از مشتری توسط دانشمندی به نام Björn Jónsson از ایسلند با استفاده از داده های خام از ابزار JunoCam در فضاپیما ایجاد شد. جونو در زمانی که تصویر خام گرفته شد، حدود 3300 مایل (5300 کیلومتر) بالای قله‌های ابر مشتری و در عرض جغرافیایی حدود 50 درجه قرار داشت. در آن لحظه، فضاپیما با سرعتی در حدود 130000 مایل در ساعت (209000 کیلومتر در ساعت) نسبت به سیاره حرکت می کرد.

تصویر جدید سیاره مشتری

اولین تصویر (تصویر شماره یک) برای به تصویر کشیدن رنگ های تقریبی که چشم انسان از نقطه نظر فضاپیمای جونو می بیند، پردازش شد. تصویر دوم (تصویر شماره دو) نیز از همان داده های خام می آید، ولی Jónsson در اینجا تصویر را به صورت دیجیتالی پردازش کرد تا هم اشباع رنگ و هم کنتراست را افزایش دهد تا ویژگی‌های مقیاس کوچک را واضح کند و آثار فشرده سازی و نویزهایی را که معمولاً در تصاویر خام ظاهر می‌شوند کاهش دهد. این منجر به تصویری می‌شود که به وضوح برخی از جذاب‌ترین جنبه‌های جو مشتری را نشان می‌دهد، از جمله تنوع رنگی که ناشی از ترکیب شیمیایی متفاوت، ماهیت سه‌بعدی گرداب‌های چرخان مشتری، و ابرهای کوچک و درخشان در قسمت های بالاتر جو است.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها