طراحی یک پوست مصنوعی با ویژگی های پوست انسان برای ربات ها

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۱۶ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.5 دقیقه

راهنماتو- در سال‌های اخیر، دانشمندان بسیاری در سراسر جهان  تلاش کرده اند که سیستم‌های مصنوعی با عملکرد بدن انسان ایجاد کنند. محققان دانشگاه Donghua چین و مؤسسهٔ پژوهشی یولیش آلمان به تازگی نوعی پوست یونی مصنوعی خود ترمیم شونده طراحی کرده اند که عملکردی مشابه پوست انسان ارائه می دهد.

«شنگتونگ سان» یکی از محققین این مطالعه، می گوید:« همانطور که می دانید، پوست بزرگترین عضو بدن انسان است که هم به عنوان یک لایه محافظ و هم رابط حسی برای حفظ سلامت و درک بدن ما عمل می کند. با توجه به توسعه هوش مصنوعی و رباتیک در عصر کنونی، محققان اکنون در تلاشند تا ربات های انسان نما را با یک پوست مصنوعی که تمام خواص مکانیکی و حسی پوست انسان را دارا است، بپوشانند. این پوست به ربات ها کمک می کند تا آنها نیز بتوانند مانند ما محیط خارجی در حال تغییر را درک کنند.»

از آنجایی که پوست انسان یک سیستم بسیار پیچیده است، تقلید از تمام عملکردهای آن می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. به عنوان مثال، پوست انسان می تواند انواع تغییرات محیطی، از جمله فشار، تغییر شکل سطح و تغییرات دما را به سادگی با دریافت سیگنال های الکترونیکی مبتنی بر یون حس کند.

سان می‌گوید:« پوست انسان نرم است، اما زمانی که کشیده می شود، بسیار سفت می شود. پوست انسان می تواند با ترمیم کامل ساختار و عملکرد خود به طور طبیعی زخم‌ها را در مدت چند روز التیام ببخشد. مهمتر از آن، همراه با حرات بدن، بیش از یک میلیون چرخه تغییر شکل در سال اتفاق می افتد. در این شرایط نیز خواص پوست هیچ تغییری نمی کند و همچنان ثابت می ماند.»

دانشمندان اخیرا چندین پوست مصنوعی ابداع کرده‌اند که به آنها پوست الکترونیکی یا یونی نیز گفته می‌شود. اکثر این سیستم ها تنها بخشی از ویژگی‌های طبیعی پوست را دارا می باشند. سان و همکارانش چندین سال است در تلاشند تا موادی واقعی تر و شبیه تر به پوست طراحی کنند.

او می گوید:« ما در حین انجام مطالعات خود، متوجه شدیم که پوست چندین ویژگی جالب را با یک ساختار نانوالیاف سلسله مراتبی ترکیب می کند. این ساختار توسط یک داربست محکم فیبریل کلاژن تعبیه شده در ماتریکس الاستین درهم تنیده شده تعریف می شود. این دو فاز نه تنها با کمک فیبروبلاست‌های پوستی روی زخم بهبود می‌یابند، بلکه با ایجاد آسیب در نانوفیبریل‌های کلاژن سخت، چقرمگی شکستگی بسیار بالایی را به پوست انسان می‌دهند. »

محققان با الهام از ساختار طبیعی پوست، اقدام به طراحی یک پوست مصنوعی جدید بر اساس یک نانومش خود ترمیم شونده و یک ماتریکس یونی کردند که می توانند به ترتیب عملکردهای کلاژن و الاستین را شبیه سازی کنند. این کار یک ماده پوست مانند نرم  ایجاد می کند که در صورت کشیده شدن سفت می شود. علاوه بر این، پوست مصنوعی ساخته شده پس از آسیب‌دیدگی می تواند به تنهایی خود را ترمیم کند. این پوست در برابر خستگی مقاوم است و به آسانی تغییر شکل داده می شود. سان می گوید:« پوست یونی هیبریدی ما می تواند به کمک رطوبت بهبود یابد.»

 

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها