10 ترفند خلاقانه برای بلند نشان دادن سقف اتاق

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۲۳ آبان ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 5.3 دقیقه

راهنماتو- فرقی نمی‌کند در یک خانه قدیمی ساکن باشید یا یک خانه مدرن، کوتاه بودن سقف موجب می شود فضای اتاق شما کوچک تر و دلگیرتر به نظر برسد. البته سقف های بلند معایبی نیز به همراه دارند؛ گرم کردن اتاق هایی که سقف هایشان بلند است، اغلب دشوار است، کنترل صدا در این اتاق ها چالش برانگیز است و رنگ کردن دیوارها، پوشاندن پنجره ها و تزئین دیوارها به کمک آثار هنری در این اتاق ها هزینه بیشتری را به همراه دارد. ناگفته نماند که تعویض لامپ و نصب لوستر نیز در اتاق هایی که سقفشان بلند است، دشوار بوده و به نردبان های بلند نیاز دارد.

به گزارش راهنماتو، با این حال، همه ما دوست داریم سقف منزلمان بلند به نظر برسد؛ بلند بودن سقف اتاق فضا را دلبازتر و بزرگتر نشان می دهد، نورپردازی زیباتری خواهد داشت و فضای آزاد بیشتری را برای تزئین در اختیار ما قرار می دهد. به کمک چند ترفند کاربردی می توان به بلندتر نشان دادن سقف اتاق کمک کرد. در ادامه با آموزش این ترفندها با راهنماتو همراه باشید.

1- استفاده از مبلمان کم ارتفاع و افقی

استفاده از مبلمان کم ارتفاع یکی از بهترین ترفندها برای بلندتر نشان دادن سقف اتاق نشیمن است. با این کار چشم بیننده فریب خواهد خورد و دیوارهای بیشتری را می‌توانید در بالای مبلمان مشاهده کنید. در نتیجه دیوارها بلندتر به نظر خواهند رسید.

دکوراسیون


2- نصب آینه های بلند و باریک

با نصب آینه های بلند و باریک بر روی دیوار اتاق می توانید به بلندتر نشان دادن دیوار کمک کنید. به طور طبیعی آینه ها با تاباندن نور به فضای اطراف توهم فضای بزرگتر خصوصا در یک اتاق نشیمن کوچک ایجاد می کنند. آینه ها را بالاتر از حد معمول نصب کنید. این کار سقف اتاق شما را بلندتر نشان خواهد داد.

دکوراسیون


3- روشن تر کردن نیمه بالایی دیوار

هر چه میزان گستردگی رنگ بر روی دیوارها کمتر باشد، سقف اتاق بلندتر به نظر می رسد. برای بلندتر نشان دادن سقف، نیمه بالایی دیوار را با رنگ های روشن رنگ آمیزی کنید و نیمه پایینی را با مبلمان های کوتاه بپوشانید. با این کار عمق بیشتری به فضا اضافه خواهید کرد.

دکوراسیون


4- قاب بندی دیوارها

قاب بندی دیوار یکی از تکنیک های ویژه برای تزئین و ایجاد چشم انداز متفاوت بر روی دیوار است. استفاده از این تکنیک موجب می شود تا در صورت تمایل به استفاده از اشیاء دکوراتیو مانند تابلو نقاشی، آینه کاری، نقاشی دیواری، پتینه کاری و حتی کاغذ دیواری نتیجه کار مجلل تر و چشمگیرتر شود. قاب بندی جلوه بصری فوق العاده ای ایجاد می کند و موجب بلندتر به نظر رسیدن سقف اتاق خواهد شد.

دکوراسیون


5- رنگ آمیزی دیوارها و سقف با یک رنگ

استفاده از یک سایه ممتد از پایین دیوار تا روی سقف نه تنها یک روش مدرن برای استفاده از رنگ است، بلکه حواس شما را از سایر لوازم و تزئینات پرت کرده و چشم را در امتداد خطوط عمودی منحرف می کند. با این کار سقف اتاق بلندتر نشان داده خواهد شد.

دکوراسیون


6- استفاده از کاغذ دیواری با خطوط عمودی

کاغذ دیواری‌های راه راه عمودی چشم را به سمت بالا و پایین دیوار منحرف می کنند و توهم ارتفاع زیاد را ایجاد می کنند. از یک رنگ متناسب با دکوراسیون داخلی منزلتان برای کاغذ دیواری استفاده کنید. این کار ظاهری منسجم تر در فضای اتاق ایجاد می کند و به بزرگتر به نظر رسیدن فضا نیز کمک می کند.

دکوراسیون


7- متمایز کردن رنگ سقف

اگر می خواهید رنگ سقف را نسبت به دیوارها متمایز کنید، از همان رنگ با تناژ روشن تر استفاده کنید و یک چهارم بالایی دیوار را نیز با همان رنگ، رنگ آمیزی کنید. این کار نیز به بلندتر به نظر رسیدن سقف اتاق کمک خواهد کرد.

دکوراسیون


8- نصب پرده های بلند

از پرده های بلند که از سقف تا کف اتاق طول دارند، برای بلندتر نشان دادن ارتفاع سقف اتاق استفاده کنید. استفاده از پرده مناسب یک ترفند عالی  برای ایجاد توهم سقف بلند است.

دکوراسیون


9- استفاده از چراغ های زمینی، دیواری و رومیزی

چراغ‌هایی که بر روی سقف نصب می شوند، با نورپردازی سقف را کوتاه تر از آنچه که هست، نشان می دهند. به جای استفاده از چراغ های سقفی از چراغ های زمینی، دیواری و رومیزی استفاده کنید. سعی کنید چراغ ها را طوری نصب کنید که درخشش عمودی ایجاد کنند. می توانید به کمک لایه بندی نور به بزرگتر نشان دادن فضای اتاق کمک کنید.

دکوراسیون


10- استفاده بیشتر رنگ سفید

استفاده از رنگ سفید برای رنگ آمیزی سقف و دیوارها مرزهای بین دیوار و سقف را محو کرده و به بلندتر به نظر رسیدن سقف و بزرگتر نشان دادن فضای اتاق کمک می کند. همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید، طراح به کمک سقف و دیوارهای سفید، یک گلدان با یک شاخه بلند گل دلفینیوم، پنجره های بلند و لامپ های باریک و بلند توهم بلند بودن سقف اتاق را ایجاد کرده است.

دکوراسیون

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها