آمریکا جسد سرباز جنگ جهانی دوم را بعد از 85 سال به وطن بازگرداند

  • عاطفه  رضوان نیا عاطفه رضوان نیا
  • ۲۹ آبان ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 2.4 دقیقه

راهنماتو-در یک روز تابستانی در جولای سال 1943 یک بمب‌افکن بی‌-25 میچل آمریکایی تونس در شمال آفریقا را برای مأموریت حمله به سیاکا در سیسیلی ایتالیا ترک کرد.

به گزارش راهنماتو، در این هواپیما 6خدمه شامل نیروی ارتش آمریکا، ستوان دوم گیلبرت هالدین میرز، 27ساله، به عنوان کمک‌خلبان حضور داشتند.

اما وقتی که بمب‌افکن بی-25 به هدف نزدیک شد، مورد حمله یک ضدهوایی قرار گرفت که باعث شد ارتفاع‌اش را از دست بدهد و در دشتی در یک‌ونیم‌مایلی مقصد سقوط کند.

شاهدان آن زمان گفتند که دیده‌اید یکی از خدمه قبل از سقوط بی-25 توانسته از آن بیرون بپرد اما بقایای میرز هرگز پیدا نشد و متعاقبا مفقودالاثر اعلام شد. هیچ اثری از زندگان یا هیچ سندی که نشان دهد مسافران به اسارت گرفته شده باشند، گزارش نشد.

ط

تلاش پرزحمت برای پیدا کردن میرز

تخمین‌زده شده که در حدود 72000پرسنل آمریکایی فقط در جنگ جهانی دوم مفقود شده‌اند که از این میان حدود 39000نفر قابل بازیابی هستند.  میرز سال‌ها در همین فهرست قرار داشت. محققان در سال 1947 عملیات جستجو و بازیابی را در نزدیکی سیاکا انجام دادند اما نتوانستند اثری از هر چیزی که به میرز مرتبط باشد، پیدا کنند.  

اما سال گذشته، یعنی تقریبا 80سال بعد از سانحه بی-25، اوضاع تغییر کرد. کارشناسان پزشکی قانونی تیم بازیابی و شناسایی تلفات جنگ در دانشگاه کرنلفیلد با همکاران‌شان در آژانس اسرای جنگی/مفقودین به سیاکا سفر کردند تا جستجوی طاقت‌فرسایی را آغاز کنند.

در اکتبر سال 2023 آنها سرانجام اعلام کردند که بقایای جسد میرز را پیدا کرده‌اند و از طریق آزمایش‌های دی.ان.ای در آمریکا آن را اثبات کردند.

ط

تیم کرنفلید یک تیم 20نفره بود که هر کدامشان مسئول جستجو در بخشی از محوطه سقوط بمب‌افکن بوند. آن‌ها هزاران تن خاک را برای یافتن جسد یا هر اثر انسانی که بتواند اعضای خدمه را شناسایی کند، زیرورو کردند.

این تنها مورد جستجوی آمریکا برای یافتن سربازان مفقود در اروپا نیست. امسال چندین جسد متعلق به جنگ جهانی دوم در اروپا شناسایی شده‌اند.

تیم تحقیقاتی می‌گوید اکتشاف اجساد نه تنها امکان یک تشییع جنازه شایسته را برای سربازان مفقود فراهم می‌کند بلکه به خانواده‌ها امکان می‌دهد تا هر شیء شخصی ممکنی که پیدا می‌شود را دریافت کنند. از همه مهم‌تر پرونده مفقودین را برای همیشه برای خانواده‌های آن‌ها می‌بندد.

نام میرز روی دیوار گورستان آمریکایی‌ها در سیسیلی-روم در کنار نام سایر مفقودین جنگ جهانی دوم ثبت شده است و اکنون قرار است که یک گل رز در کنار نام او حک شود تا مشخص شود که جسد او پیدا شده است.

 

عاطفه  رضوان نیا
عاطفه رضوان نیا

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها