(تصاویر) عجیب ترین کشف باستانی چین در سال ۲۰۲۲

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۹ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.6 دقیقه

فرادید نوشت؛ سایت باستانی سانشینگدوئی (Sanxingdui) در استان سیچوان چین یکی از غنی‌ترین و رازآمیزترین سایت‌های باستانی دنیاست که از سال ۱۹۸۶ میلادی تا به حال محل کشف آثاری خاص و خارق‌العاده بوده است.

به گزارش فرادید؛ باستانشناسان آثار این سایت را متعلق به حکومت باستانی «شو» (Shu) می‌دانند. تاریخ شکل‌گیری این حکومت احتمالا ۵ هزار سال قبل است و قدمت آثار کشف شده از آن به بیش از ۳ هزار سال می‌رسد.

ویژگی خاص این سایت باستانی وجود گودال‌های نذورات است؛ گودال‌هایی که آثار طلایی، برنزی، یشمی و انواع دیگری از مصنوعات در آن‌ها یافت شده‌اند. تا به امروز حدود ۱۴ هزار اثر باستانی ۳ هزارساله در گودال‌های متعدد موجود در این سایت باستانی به دست آمده‌اند.

کاوش‌ها در این سایت به صورتی مستمر ادامه دارد. اما یکی از جالب‌ترین اکتشافات در این سایت در همین تابستان گذشته اتفاق افتاد. در جریان کاوش یکی از گودال‌ها موسوم به گودال شمارۀ ۸، تعداد زیادی اشیاء برنزی از قبیل نقاب‌ها و مجسمه‌ها یافت شدند که یکی از آن‌ها مجسمه‌ای شگفت‌انگیز از یک موجود افسانه‌ای است.

این مجسمه حدودا یک متر طول، یک متر ارتفاع و وزنی معادل ۱۵۰ کیلوگرم دارد. این بزرگترین و کامل‌ترین مجسمۀ حیوانی است که تا به حال در این سایت یافت شده است. این مجسمه جانوری را نشان می‌دهد که یک شاخ روی سرش دارد و بر روی سینه‌اش هم نقشی از یک درخت حک شده است. روی شاخ جانور مجسمه‌ای کوچک از یک انسان قرار دارد که انگار می‌خواهد جانور را مهار کند.

          (این مجسمۀ کوچک انسان بر روی شاخ جانور قرار گرفته است)

ژائو هائو، یکی از اعضای تیم کاوش می‌گوید: «درختی که روی سینۀ جانور حک شده می‌تواند نشانه‌ای از پرستش درخت مقدس توسط مردمان باستانی ساکن در این منطقه باشد و یا اینکه درخت مقدس برای آن‌ها نمادی از حضور الهی بوده است».

عکس

       (این سر اژدها نمونۀ دیگری از ده‌ها اثر کشف شده در گودال شمارۀ 8 است)

ژو فیونگ از دانشگاه شانگ‌های می‌گوید: «شیوۀ ساخت، شکل و شمایل و همینطور مضمون مصنوعاتی که در این سایت پیدا شده‌اند بسیار پیچیده و غنی است و فهم قبلی ما از آثار باستانی برنزی را تغییر می‌دهد».

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها