چه کسانی شرایط کاشت حلزون را دارند؟

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۹ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛ دکتر پدرام برقعی، متخصص گوش حلق بینی  گفت: کاشت حلزون یک روش درمانی است برای اینکه حسی که از نظر عصبی از دست رفته است را بتوانیم به بیمار برگردانیم و توانایی شنیدن را به شخصی که ناشنوای کامل است، برگردانیم.

اغلب در افراد ناشنوا، گیرنده های شنوایی در حلزون از بین می رود اما عصب آن ها سالم است. از این رو، با کاشت حلزون، گیرنده های شنوایی که قرار است صدا را تبدیل به جریان عصبی کند و به مغز برساند، فعال می شود و فرد شنوایی خود را به دست می آورد.

وی با بیان اینکه این دستگاه دارای دو قسمت است، ادامه داد: یک قسمت را ما با جراحی داخل گوش می کاریم که یک الکترود دارد که داخل حلزون کاشت می شود و این الکترودها مستقیما عصب شنوایی را تحریک می کنند. الکترود، فرکانس ها و قسمت های حلزون را کامل تحریک می کند.

برقعی افزود: همچنین، دستگاه، قسمتی دارد که بیرون کار گذاشته می شود و هر فرکانس را به الکترودهای مشخص می رساند. این تکنولوژی سی سال در دنیا و ایران انجام می شود و در منطقه در این زمینه کاملا پیشرو هستیم. سیستم ما یکی از پیشرفته ترین و دقیق ترین سیستم ها در این زمینه است.

او با بیان اینکه برای افراد کم شنوا، سمعک جوابگو است، گفت: برای افرادی که به هر علتی به طور کامل، ناشنوا هستند یا می شوند، زمان محدود طلایی برای کاشت حلزون داریم؛ چرا که هر چه زمان کوتاه تر باشد نتیجه جراحی حلزون بهتر است.

این متخصص گوش حلق بینی در ادامه افزود: در کودکی که ناشنوا به دنیا می آید، ایده آل ترین سنش آن ها برای کاشت حلزون، یک سالگی است؛ زیرا از نظر رشدی بچه می تواند این جراحی را تحمل کند. از این رو، بحث غربالگری برای کودکان به همین علت اهمیت دارد تا تشخیص دهند کودک مشکل شنوایی دارد یا خیر.

او با بیان اینکه جراحی کاشت حلزون، انقلاب بزرگی در علم پزشکی است، بیان کرد: به موقع اقدام کردن برای کاشت حلزون، باعث می شود تا افراد حسی که نداشته اند را به دست بیاورند.

برقعی در پایان گفت: یکی از راه ها پیشگیری از به دنیا آمدن بچه های ناشنوا، تست های در حین حاملگی و ژنتیکی است که احتمال ناشنوایی را می توان در آن زمان تشخیص داد .بیماری های ویروسی یا بیماری های دیگری همچون مننژیت که التهاب پرده های مغزی هستند، گاهی باعث ناشنوایی می شوند.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها