(تصویر) مه فضایی!

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.5 دقیقه

ایسنا نوشت؛ ناسا به تازگی در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری زیبا از بخشی از فضا که توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر ثبت شده، منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، ناسا با انتشار این تصویر نوشت: این تصویر که در سال ۲۰۰۹ توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر بازنشسته ما گرفته شد، مه سبز رنگی را نشان می‌دهد که توسط دو ستاره درخشان روشن شده است. مه از ترکیبات هیدروژن و کربن تشکیل شده است که دقیقاً در اینجا روی زمین در اگزوز خودروها و در کوره‌های ذغالی نیز یافت می‌شود. با این حال، در فضا، این ترکیبات در ابرهای تاریکی تشکیل می‌شوند که ستاره‌ها را به وجود می‌آورند.

مه درخشان در فضا

این مولکول‌ها راهی را در اختیار اخترشناسان قرار می‌دهند تا ابرهای گازی را بررسی کنند و ساختار آن‌ها را با جزئیات زیاد مطالعه کنند. این تصویر، نمای چندین جریان کوچک و مولکولی گاز از ستارگان در حال شکل‌گیری نزدیک را نشان داد که نشان‌دهنده جوانی آن‌هاست. چنین جریان‌هایی راهی عالی برای بررسی ستارگان بسیار جوان و پرجرم در مراحل اولیه هستند.

ستارگان دور در یک غبار به رنگ سبز پوشیده شده‌اند، این ناحیه ابر مانند در نور فروسرخ گرفته شده است که با چشم غیرمسلح انسان نامرئی است. کارشناسان برای تجسم بهتر داده‌های مادون قرمز خام، نواحی ترکیبات هیدروژن و کربن غلیظ را به رنگ سبز کدگذاری کردند. در سمت چپ بالای تصویر، رگه‌های عجیب و غریب - احتمالاً دانه‌های غباری که با میدان‌های مغناطیسی ردیف شده‌اند - ستاره را منحرف می‌کنند. ستاره نسبتا نزدیک و به خوبی مطالعه شده GL 490 در وسط و سمت راست تصویر می‌درخشد. ستارگان در پس‌زمینه تصویر به رنگ‌های سبز، قرمز و آبی دیده می‌شوند.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها