راهنمای خرید بهترین لپ تاپ های گیمینگ ویژه ۱۴۰۲

  • رویا  پاک سرشت رویا پاک سرشت
  • ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 6.5 دقیقه

راهنماتو-لپ‌تاپ گیمینگ راهی عالی برای لذت بردن از انجام جدیدترین بازی‌ها در حین سفر یا در خانه‌ است. راهنمای خرید من به شما کمک می‌کند تا بفهمید کدام لپ‌تاپ بازی را بخرید، با توجه به نیازهای خاص، بودجه‌تان و سایر ویژگی‌هایی که ممکن است لازم باشد در نظر بگیرید.

به گزارش راهنماتو، لپ‌تاپ‌های بازی در ابتدا مانند لپ‌تاپ‌های معمولی به نظر می‌رسند. با این حال، لپ تاپ هایی که بدون بازی در ذهن طراحی شده اند، کارت گرافیک اختصاصی را در اختیار کاربران قرار نمی دهند. آنها اغلب سیستم های خنک کننده بسیار محدودی دارند، بنابراین نمی توانند گرمای تولید شده هنگام بازی را تحمل کنند.

در عوض، اگر می‌خواهید آخرین بازی‌ها را انجام دهید، به یک لپ‌تاپ مخصوص بازی نیاز دارید. از جمله سخت‌افزاری مانند کارت گرافیک اختصاصی، خنک‌کننده مؤثر و مشخصات پیشرفته.

مشخصات لپ تاپ گیمینگ که باید هنگام خرید در نظر بگیرید

خرید یک لپ‌تاپ گیمینگ متعادل که تمام مشخصاتی را که برای یک تجربه بازی خوب نیاز دارید را ارائه می‌کند، ضروری است، زیرا اغلب پس از خرید آن سخت‌افزار ارتقاء داده نمی‌شود. 

در اینجا موارد کلیدی وجود دارد که باید قبل از خرید یک لپ تاپ گیمینگ جدید در نظر بگیرید: 

هزینه

کارت گرافیک

پردازنده / رم

نمایشگر و ویژگی های آن

اندازه

صفحه کلید

هزینه یک لپ تاپ گیمینگ چقدر باید باشد؟

هزینه لپ‌تاپ‌های گیمینگ معمولاً بیشتر از یک دسکتاپ بازی است، اما بسته به بودجه شما هنوز هم می‌توان مبلغی نسبتاً کم یا بسیار بیشتر خرج کرد. به طور کلی می توان 700 تا 800 دلار برای یک لپ تاپ گیمینگ مقرون به صرفه خرج کرد، اما می توان 3000 دلار را نیز برای یک لپ تاپ خرج کرد. 

هرچه بیشتر هزینه کنید، اجزا و سایر ویژگی ها بهتر هستند. صرف هزینه بیشتر همچنین تضمین می‌کند که سیستم شما می‌تواند فناوری‌های نوظهور و چند سال آینده انتشار بازی‌ها را مدیریت کند، بنابراین اغلب ایده خوبی است که تا جایی که می‌توانید هزینه کنید.

حدود قیمت آنچه شما می توانید انتظار داشته باشید 500 تا 1000 دلار می‌تواند بازی‌هایی را که به گرافیک سطح بالا و بازی‌های قدیمی‌تر نیاز ندارند، مدیریت کند. برای بازی های گرافیکی فشرده مانند Cyberpunk 2077 یا Forza Horizon 5 مناسب نیست. 1000 تا 1500 دلار می تواند بازی های مدرن تری را اجرا کند و تمایل دارد فضای ذخیره سازی بیشتر، کارت گرافیک بهتر و سایر پیشرفت های جزئی را ارائه دهد.1500-2000 دلاریک بار دیگر بهبود یافته و به مراتب بیشتر قادر به اجرای آخرین بازی ها در سطح گرافیکی معقول است.2000 تا 3500 دلاریک لپ‌تاپ بازی مقاوم در آینده که می‌تواند همه آخرین بازی‌ها را اجرا کند و در عین حال آماده بازی‌های آینده باشد. معمولاً شامل فضای ذخیره‌سازی فراوان و یک کارت گرافیک پیشرفته است.

برای اکثر بازیکنان، محدوده قیمت ایده آل 1500 تا 2000 دلار است. اکثر لپ‌تاپ‌های بازی در این محدوده می‌توانند جدیدترین بازی‌ها را انجام دهند و به اندازه‌ای پیشرفته هستند که برخی از قابلیت‌های ضدآینده را در خود جای دهند.

لپ تاپ گیمینگ چه نوع کارت گرافیکی باید داشته باشد؟

مانند رایانه های شخصی بازی، مهم ترین جزء یک لپ تاپ بازی کارت گرافیک آن است. در حالی که در کنار آن به سخت‌افزار متعادلی نیاز دارید (همانطور که بعداً خواهیم دید)، کارت گرافیک قلب تنظیمات بازی است و برای اطمینان از اینکه می‌توانید بازی‌ها را با وضوح بالا و بالاترین سطح جزئیات ممکن بازی کنید، حیاتی است. این معمولاً یکی از گران‌ترین اجزای یک لپ‌تاپ بازی است، بنابراین ارزش پرداخت بهترین لپ‌تاپ را دارد.

به دنبال کارتی باشید که می‌تواند حداقل با رزولوشن 1080p با وضوح 4K بازی کند، اگر توانایی پرداخت آن را دارید. همچنین، قوی ترین پردازنده گرافیکی را که می توانید بخرید و بیشترین رم GPU را انتخاب کنید.

برندهای کارت گرافیک

دو شرکت کارت گرافیک برای لپ‌تاپ‌ها ارائه می‌کنند: AMD و Nvidia. در حال حاضر انویدیا بهترین کارت‌های گرافیک را ارائه می‌کند و سری RTX 30 پیشتاز است. بالاترین کارت گرافیکی که می توانید برای لپ تاپ ها پیدا کنید Nvidia GeForce RTX 3080 Ti است.

لپ‌تاپ‌های بازی معمولاً شامل کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX 3070 یا 3060 هستند. اگر می‌خواهید بازی‌هایی با وضوح 4K یا سطح جزئیات فوق‌العاده بالا بازی کنید، به کارت گرافیک سری RTX 30 نیاز دارید.

AMD همچنین طیف وسیعی از کارت‌های گرافیکی را ارائه می‌کند که معمولاً اگر بودجه کمتری دارید، مناسب‌تر هستند. سری RX 6000 ارزش دیدن را دارد و در صورت تمایل به خرج بیشتر، می تواند سطح بالایی داشته باشد. با این حال، سری RX 6000 معمولاً برای اجرای بازی‌هایی با وضوح 1080p با جزئیات کمی پایین‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد.

انتخاب کارت گرافیک

به طور کلی، هرچه شماره کارت بیشتر باشد، عملکرد بهتری دارد. لپ تاپ های قدیمی ممکن است کارت گرافیک سری 20 GeForce RTX را ارائه دهند که قدرتمند اما قدیمی تر از سری GeForce RTX 30 است. در حالت ایده آل، شما می خواهید روی جدیدترین فناوری سرمایه گذاری کنید، زیرا امکان ارتقاء کارت گرافیک در لپ تاپ وجود ندارد.

پیشرفته ترین کارت گرافیک RTX 3080 Ti می تواند حدود 1000 تا 1500 دلار به قیمت لپ تاپ اضافه کند، به این معنی که اغلب برای گیمرها ارزش بهتری دارد که کارت گرافیک RTX 3070 را انتخاب کنند که هزینه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

هر کارت گرافیکی که انتخاب می کنید، میزان حافظه روی کارت را بررسی کنید. کارت گرافیکی با رم 12 گیگابایتی احتمالاً عملکرد بهتری نسبت به کارت گرافیک با رم 4 یا 8 گیگابایتی دارد. رم GPU که با نام VRAM (حافظه دسترسی تصادفی ویدیویی) نیز شناخته می شود، نوع خاصی از رم است که برای کمک به کارت گرافیک سیستم شما کار می کند.

امکان ارتقاء VRAM بعداً وجود ندارد و هرچه بیشتر باشد، کارت گرافیک شما می تواند سریعتر عمل کند.

لپ تاپ گیمینگ چه پردازنده و رمی باید داشته باشد؟

اینتل و AMD دو گزینه برای لپ تاپ های بازی هنگام انتخاب پردازنده هستند. هر دو پردازنده های قدرتمندی را برای بازی ارائه می دهند و بودجه شما معمولاً عامل تعیین کننده بین این دو است.

به طور معمول، هر چه این عدد بیشتر باشد، مانند کارت های گرافیک، پردازنده بهتر است.

یک پردازنده CPU نیز نامیده می شود و مغز رایانه شما است. قبل از نمایش نتایج روی صفحه، با تفسیر و اجرای داده ها سروکار دارد. پردازنده های مدرن چندین هسته را ارائه می دهند که مانند پردازنده های درون پردازنده کار می کنند. این هسته‌ها می‌توانند چندوظیفه‌ای مؤثرتر انجام دهند و هر هسته سرعت خاصی را ارائه می‌دهد. اکثر CPU ها بین چهار تا هشت هسته دارند. 

برای یک لپ تاپ گیمینگ به 16 گیگابایت رم نیاز دارید. در حالی که کسانی که یک لپ تاپ گیمینگ مقرون به صرفه می خرند می توانند با رم 8 گیگابایتی کار کنند، 16 گیگابایت برای عملکرد خوب و اطمینان از عدم وجود گلوگاه در هنگام بارگذاری داده های جدید مورد نیاز است.

همانند رم معمولی، عملکرد رم در لپ‌تاپ‌های بازی صرفاً به مقدار آن بستگی ندارد. سرعت نیز یک عامل با انواع مختلف رم موجود است. DDR5 جدیدترین و سریع ترین رم است، اما بسیاری از سیستم ها هنوز از DDR4 استفاده می کنند. هر چیزی کمتر از DDR4 برای بازی خیلی قدیمی است.

لپ تاپ گیمینگ چه نمایشگری باید داشته باشد؟

یک لپ‌تاپ گیمینگ صفحه نمایش خود را در سیستم تعبیه کرده است، بنابراین، مانند بسیاری از اجزای دیگر، امکان ارتقاء آن در آینده وجود ندارد. در حالی که می توانید یک مانیتور یا صفحه نمایش خارجی را به یک لپ تاپ مخصوص بازی وصل کنید، خوب است که یک صفحه نمایش سطح بالایی داشته باشید که با اجزای انتخابی شما مطابقت داشته باشد.

برای یک لپ‌تاپ بازی، زمان پاسخ‌دهی و نرخ تازه‌سازی ضروری است. یک صفحه نمایش پایه نرخ تازه سازی 60 هرتز را ارائه می دهد، اما یک صفحه نمایش لپ تاپ گیمینگ خوب 120 هرتز یا بالاتر را ارائه می دهد. همراه با زمان پاسخ کم مانند 1-3 میلی ثانیه، بازی هایی که بازی می کنید روان تر اجرا می شوند.

نرخ تازه‌سازی پایین می‌تواند هنگام اجرای بازی‌های سریع باعث تاری حرکت شود و زمان پاسخ‌دهی بالا می‌تواند هنگام پاسخ‌دهی سریع به اقدامات یک بازی، مشکلاتی ایجاد کند. 

رویا  پاک سرشت
رویا پاک سرشت

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها