امشب بدون چشم مسلح سیاره زهره و مشتری را در کنار هم ببینید

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۱۱ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.2 دقیقه

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛ مشتری، بزرگترین سیاره منظومه شمسی و زهره، یکی از درخشان‌ترین اجرام در آسمان زمین، حدود نیم درجه از یکدیگر فاصله دارند. از هفته‌ها پیش این دو جسم در حال نزدیک شدن به هم و ایجاد پدیده‌ای به نام مقارنه هستند. هرگاه دو جسم در آسمان (مانند ماه، سیارات یا ستاره‌ها) از دید ناظر زمینی به‌طور استثنایی نزدیک به هم ظاهر شوند پدیده مقارنه رخ می‌دهد.

این دو سیاره درخشان در واقع میلیون‌ها مایل از هم فاصله دارند و فقط از دید انسان روی زمین به نظر می‌رسد که آن‌ها در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. به علت الگو‌های مداری زمین، مشتری و زهره، هر سال مقارنه‌هایی مانند این اتفاق می‌افتد.

برای دیدن این دو سیاره درخشان نیازی به تلسکوپ یا دوربین دوچشمی نخواهید داشت. به سادگی پس از غروب آفتاب به سمت غرب نگاه کنید و دو شیء نزدیک به هم و درخشان باید با چشم غیر مسلح آشکار شوند. آن‌ها مانند ستاره‌های فوق العاده درخشان به نظر می‌رسند. مشتری دو برابر پرنورتر از شباهنگ در آسمان خواهند درخشید، در حالی که زهره شش برابر درخشان‌تر از مشتری خواهد بود. شی پرنور پایین سیاره زهره است و شی کم نورتر که در بالا قرار دارد سیاره مشتری است.

ناظرانی که سیارات را از طریق دوربین دوچشمی مشاهده می‌کنند، ممکن است این امتیاز را داشته باشند که سه قمر بزرگ مشتری آیو، گانیمد و کالیستو را هم ببینند.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها