(تصاویر) کشفِ «خدای دریاها» از یک گور 1000ساله در پرو

  • عاطفه  رضوان نیا عاطفه رضوان نیا
  • ۳ خرداد ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 2.4 دقیقه

 راهنماتو-اسکلت «اربابِ دریا» در زیر توده‌ای از خاک‌های قهوه‌ای سوخته در میانِ اشیاء ارزشمندِ زندگیِ پس‌ازمرگ در پرو پیدا شد. این اسکلت، که با قربانی‌ها و نذری‌ها احاطه شده، متعلق به شخصیتی برجسته است که تاکنون به فراموشی سپرده شده بود.

به گزارش راهنماتو، دانشگاه ملی بزرگِ سَن مارکوس، اعلام کرده که باستان‌شناسان در حال کاوشِ قبرستان ماکاتون (Macaton)  در اوئارال (Huaral) این گور بزرگ را پیدا کرده‌اند. برطبق گزارش‌ها این گورِ 1000ساله در حدود 23فوت عمق و 23فوت عرض دارد. باستان‌شناسان علاوه بر پیدا کردنِ بقایای یک شخصیتِ برجسته، بقایایِ 5نفر دیگر، 4لاما و چندین گلدان سفالی را نیز در کنار او پیدا کرده‌اند.

پرو

این گور به فرهنگی چانجای Chancay تعلق دارد که یک فرهنگِ پیش-اینکایی است که بین 1000 تا 1500بعدازمیلاد شکل گرفته است. به گفته پیتر وَن دالِن لونا، باستان‌شناسی که در این کاوش‌ها مشارکت داشته است، شخصیتِ برجسته این گور «اربابِ دریا» است. حضور یک پاروی چوبی ـ نخستین شیء از این نوع که تاکنون در گورستان ماکاتون پیدا شده است ـ به شناساییِ این شخصیت کمک کرد.

وَن دالِن می‌گوید، ارباب دریا عنوانی بود که به ماهی‌گیری، شکار صدف و سایر اشکال فعالیت‌های دریایی اطلاق می‌شد. تصویر ثبث‌شده از داخل گور، اسکلت‌های تلمبار شده روی هم و ظروف شکسته را در گودالی که در پایین آن حفر شده است، نشان می‌دهند.

تصویر دیگر، قسمتِ بالایی یک پارو را که به کناره‌های گور تکیه‌داده‌شده نشان می‌دهد. بنابر گزارش‌ها، اسکلت‌های دیگری که در گور پیدا شده‌اند احتمالاً به خویشاوندان و خدمتکارانِ این شخص تعلق دارند که در پیِ مرگِ او قربانی شده‌اند.

پرو

این گور هم‌چنین حاوی 25گلدان سفالی است که در آن‌ها غذا برای مصرفِ بعدازمرگ نذر شده است. فرهنگ چانجای باور داشت که مردگان هستی‌شان متوقف نمی‌شود بلکه با عبور از مراحلِ دگرگون‌کننده که در مسیر مرگ وجود دارد،  تبدیل به اجداد نگهبان می‌شوند.

فرهنگ چانجای در 1500بعدازمیلاد مصادف با گسترشِ قلمرو امپراتوریِ اینکا ناپدید شد. محوطه کاوش در حدود 165فوت با خانه‌هایی که در همسایگی آن قرار دارند، فاصله دارد. این خانه‌ها مانع از کشفِ سایر گورها توسطِ باستان‌شناسان می‌شوند اما به گفته باستان‌شناسان، حضور این خانه‌ها مانع از هجومِ غارتگران به محل شده است.

پرو

گورِ اربابِ دریا، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین گور در میانِ 80گوری است که تاکنون در قبرستان ماکاتون پیدا شده است. اوئارال در 45مایلی شمال‌غرب لیما قرار دارد.

 

عاطفه  رضوان نیا
عاطفه رضوان نیا

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها