چرا نمی توانید شریک عاطفی سابق خود را فراموش کنید؟

  • تحریریه راهنماتو تحریریه راهنماتو
  • ۴ خرداد ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 4.7 دقیقه

روزیاتو نوشت؛ فراموش کردن و دل کندن از یک رابطه عاطفی جدی همیشه دشوار است. به خصوص اگر تصمیم برای جدایی خواست خودتان نبوده باشد. گاهی افراد از ناراضی بودن شریک عاطفی شان از رابطه شان بی خبرند، گاهی هم یک رابطه پس از مدت ها تنش به نقطه ی پایان می رسد.

ناکامی در روابط عاطفی یکی از تروماتیک ترین تجربیاتی است که یک فرد در دوران بزرگسالی می تواند تجربه کند. با این حال، ما باز هم به سراغ روابط جدید می رویم، چرا که علیرغم ریسک هایش، ارزش امتحان کردن را دارد.

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا بعد از پایان یک رابطه حتی با وجود آگاهی از نامناسب بودن شریک عاطفی سابق تان فراموش کردن او برایتان دشوار است.

1

۱- تنها هستید و به تنهایی عادت ندارید

یکی از اصلی ترین دلایل اینکه از فکر رابطه عاطفی تمام شده ی خود بیرون نمی آیید این است که در حال حاضر تنها هستید.

به جای آنکه همه ی فکر و ذکرتان را کسی قرار دهید که مناسب شما نیست، تمرکزتان را روی خودتان بگذارید. سرگرمی هایی که داشتید را از سر بگیرید، کارهایی را انجام دهید که خوشحال تان می کند و ارتباط با دوستان تان که مدتی است آن ها را ندیده اید را از سر بگیرید.

تنهایی بهتر از بودن با یک فرد نامناسب است.

۲- هنوز در شبکه های اجتماعی او را می بینید

بعد از پایان رابطه ممکن است کماکان از طریق شبکه های اجتماعی از شریک عاطفی تان باخبر باشید. اما این کار درستی نیست.

او را در همه ی شبکه های اجتماعی از فهرست دنبال کنندگان خود حذف کنید. از تعقیب مجازی هم خودداری کنید؛ کنترل این کار می تواند به راحتی از دست خارج شود.

شاید بعداً بتوانید با یکدیگر دوست معمولی شوید، اما نباید برای آن عجله کنید. اگر هدف تان این است که با هم در ارتباط بمانید، این اتفاق به طور خودکار رخ خواهد داد. بنابراین نگران خراب شدن پل های پشت سرتان نباشید و قبل از هر چیزی از خودتان مراقبت کنید.

۳- در دوران رابطه اعتماد به نفس تان را از دست دادید

اگر با فرد نامناسبی در رابطه عاطفی بودید، ممکن است اعتماد به نفس تان آسیب دیده باشد.

در صورت سمی بودن رابطه عاطفی، زخم های روحی عمیقی برای شما باقی می ماند چون رفتار آزارگرانه اعتماد به نفس شما را به مرور تحلیل می برد.

این بدان معنی است که وقتی بعد از یک رابطه عاطفی سمی فرآیند التیام برای شما آغاز می شود، نه فقط با رنج فقدان، بلکه با مشکلات مرتبط با اعتماد به نفس و اعتماد هم دست به گریبان می شوید.

۴- در دوران رابطه انرژی تان را از دست دادید و حالا در حال التیام هستید

روابط عاطفی سمی اغلب بیشتر از روابط سالم انرژی و وقت می برند، امری که فراموش کردن آن ها را دشوارتر می کند. هر چه تلاش بیشتری برای یک رابطه کنید، پذیرش بی فایده بودن تلاش هایتان دشوارتر می شود.

فکر اینکه آن همه انرژی و زمانی که صرف کردید برای هیچ بوده می تواند دردآور باشد و هضم این موضوع کار ساده ای نیست.

۵- به خاطر «نجات ندادن» شریک عاطفی تان سابق تان احساس گناه می کنید

قبول اینکه شما توانایی اصلاح کسی را ندارید و اینکه تغییر باید از سمت خود او رخ دهد، می تواند دشوار باشد. ممکن است وقتی به رابطه سمی تمام شده ی خود نگاه می کنید، به شریک عاطفی سابق تان به جای عامل مشکل به چشم قربانی نگاه کنید، به خصوص اگر کودکی دشواری داشته با با مشکلات روحی دست به گریبان بوده باشد.

در برخی موارد، این امر می تواند شما را به خاطر ناتوانی در «نجات» شریک عاطفی سابق خود دچار احساس گناه کند، امری که می تواند فرآیند التیام را برای شما پیچیده تر کند.

۶- دل تان برای آن حس غیر قابل پیش بینی بودن تنگ شده

روابط عاطفی سمی مانند «اعتیاد» هستند، یعنی اغلب با تنش و اتفاقات غیر قابل پیش زیادی همراه هستند.

چنین روابطی با نوسانات شدیدی همراه هستند؛ گاهی بسیار عالی به نظر می رسند و گاهی هم با افت شدید رو به رو می شوند. و همین فراز و فرودهای دائمی می تواند به فرد حس زنده بودن دهد.

بعد از اتمام رابطه، طبیعی است که دل تان برای آن حس غیر قابل پیش بینی تنگ شود.

تجربه چنین نوسانات عاطفی ای می تواند فراموش کردن یک رابطه و قبول اینکه روابط عاطفی نباید اینگونه باشند را برای شما دشوارتر کند.

۷- تنها روزهای خوب تان با شریک عاطفی سابق تان را به یاد می آورید

بعد از اتمام رابطه، ممکن است تمرکزتان تنها بر روی اوقات خوشی که با شریک عاطفی سابق داشتید قرار گیرد.

روابط عاطفی بسیار پیچیده هستند و گاهی زمانی که ناراحت هستیم، دل مان می خواهد همه ی مشکلات را فراموش کنیم و با عینک خوش بینی به رابطه تمام شده ی خود نگاه کنیم.

۸- رها کردن را یاد نگرفته اید

یادگیری رها کردن یکی از مهم ترین گام هایی است که باید برای التیام خود برای بیرون کشیدن خود از یک رابطه انجام داد، به خصوص اگر رابطه ای سمی بوده باشد.

شما باید بپذیرید که همه مرتکب اشتباه می شوند و اینکه همه ی آن اتفاقات دیگر متعلق به گذشته است. حالا باید به این فکر کنید که برای خروج از این وضعیت چه کاری از دست تان برمی آید. شاید در ابتدا دشوار باشد، اما هر بیشتر تمرین همدردی و درک نسبت به خود کنید، این فرآیند برایتان ساده تر خواهد شد.

تحریریه راهنماتو
تحریریه راهنماتو

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها