(تصویر) مونوریل معکوس چینی ها!

  • تحریریه راهنماتو تحریریه راهنماتو
  • ۷ خرداد ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 2.6 دقیقه

خبر آنلاین نوشت؛ چینی ها روز به روز در حال پیشرفت هستند و حالا نوبت معرفی یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سیستم حمل و نقل کشور چین رسیده است.

با وجود این که چینی‌ها درآمدی باورنکردنی از صادرات و صنایعشان دارند اما تنها به این راه‌های درآمد متکی نیستند. بسیاری از کشورهای توسعه یافته به اهمیت صنعت توریسم پی برده‌اند و می‌خواهند با استفاده از روش‌هایی خلاقانه، توریست‌های بیشتری جذب کنند. کشور چین حالا می‌خواهد برخی از شهرهایش را به قطار مغناطیسی هوایی مجهز کند. اولین قطار از این نوع رسما رونمایی شده که می‌توانید ویدیو آن را در ادامه مشاهده کنید.

قطار مغناطیسی هوایی چین چطور کار می‌کند؟

کشور چین یک بار دیگر به تیتر اول خبرهای دنیای تکنولوژی تبدیل شده است. این بار قطارهای مگلو یا قطار مغناطیسی هوایی پیشرفته چینی‌ها باعث جلب شدن توجه رسانه‌ها به این کشور شده است.

1

این قطارهای سریع با استفاده از آهنرباهای الکتریکی قدرتمند در امتداد مسیر ریلی هوایی حرکت می‌کنند. این کشور به تازگی اولین خط مغناطیسی معلق خود را با نیروی مغناطیسی راه‌اندازی کرده است. این مسیر آزمایشی ۲۶۰۰ فوتی (۷۳۱.۵ متری) که به عنوان ریل یا مسیر سرخ نیز شناخته می شود، در شهرستان شینگجو در استان جیانگ شی چین واقع شده است.

این قطار یک نیروی دافعه ثابت تولید می‌کند که به اندازه کافی قدرت دارد تا قطار را با استفاده از آهنرباهایی قدرتمند در هوا به صورت معلق نگه دارد. این قطار با سرعت ۸۰.۵ کیلومتر در ساعت در زیر ریل به صورت معلق حرکت می‌کند در حالی که در حدود ده متر بالاتر از سطح زمین جای گرفته هیچ تماس فیزیکی با هیچ چیزی ندارد.

ویدیو قطار مغناطیسی هوایی چینی ها

آن طور که منابع چینی اعلام کرده‌اند، هزینه نصب این نوع از ریل بسیار کمتر از نمونه‌های دیگر است و امواج الکترومغناطیسی کمتری نسبت به خطوط معمولی از خودش ساطع می‌کند. البته این به معنای پایان دوران قطارهای معمولی نیست و کشور چین در حال توسعه قطاری فوق سریع است که می‌تواند به سرعت هزار کیلومتر در ساعت برسد. قطار فوق سریع چین نیز با سیستمی مشابه این قطار عمل می‌کند.

1

همان طور که دیدید و خواندید، این نوع قطار می‌تواند در آینده هم به دلیل ویژگی‌های توریستی و هم به دلیل قیمت کمتر، به یکی از روش‌های اصلی حمل و نقل شهری تبدیل شود. جالب است بدانید دولت‌های قبلی برنامه‌هایی برای ساختن مونوریل در شهر قم را داشتند که حداقل از نظر ظاهری، به پروژه جذاب چینی‌ها شباهت داشت اما به دلایل مختلف که در این‌جا فرصتی برای گفتن آن‌ها نیست، بارها و بارها متوقف شد و هنوز سرنوشتش مشخص نیست.

نظر شما درباره سیستم قطار هوایی چین چیست؟ آیا این ایده واقعا کاربردی است یا قرار است در آینده شکست بخورد؟

تحریریه راهنماتو
تحریریه راهنماتو

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها