فن‌های ثروتمند یوفو چگونه به باورهای یوفویی دامن می‌زنند؟

  • عاطفه  رضوان نیا عاطفه رضوان نیا
  • ۲۶ شهریور ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه

راهنماتو-رابرت بیگلو، در مصاحبه‌ای با برنامه 60دقیقه در سال 2017 در پاسخ به این پرسش که آیا بیگانگان فضایی هرگز وجود خارجی داشته‌اند، تعلل نکرد و خیلی صریح گفت: «ای.تی همیشه وجود داشته و دارد.»

به گزارش راهنماتو، بیگلو،  یکی از غول‌های معاملات ملکی در لاس‌وگاس و موسس شرکت هوا و فضای بیگلو است که با ناسا قرارداد بسته بود تا زیستگاه‌های فضایی بادی بسازد.

بیگلو آنقدر قاطع بود که گفت چون «میلیون‌ها میلیون‌ها میلیون دلار» برای تحقیقات یافتن شواهدی از اشیاء پرنده ناشناخته (یوفو) خرج کرده است، پس آن‌ها وجود دارند. «من بیش از هر فرد دیگری در ایالات متحده تاکنون روی این موضوع سرمایه‌گذاری کرده‌ام.»

او حق دارد. از اوایل دهه 1990، بیگلو پول پای جریان عظیمی از شبه علم درباره افسانه‌های مدرن یوفویی ریخته است و درباره همه چیز از دایره‌هایی که روی زمین‌های کشاورزی کشیده شده‌اند تا جهش گاوها و آدم‌ربایی توسط بیگانگان و سقوط یوفو‌ها با زمین  تحقیق کرده‌ است. درحقیقت، اگر یوفو را لانه خرگوش (هزارتو) بنامیم، این غول معاملات ملکی 79ساله با ریختن پولش در این سوراخ، شرط خوبی بسته است.

اما اگر بیگلو موضوع را از زاویه دیگر نگاه کند نیز شرط را برده است. هرچه باشد هم رسانه‌ها و هم کنگره آمریکا اکنون به طور جدی دارند درباره لاپوشانی گسترده یوفوها توسط دولت ایالات متحده بحث می‌کنند. حتی پیشنهادی قانونی برای باز کردن مجدد پرونده‌های ایکس مطرح شده است! چاک شومر، رهبر اکثریت نیویورک در بیانیه‌ای عمومی که اخیرا از آن انتقاد شد گفته است: «مردم آمریکا حق دارند درباره تکنولوژی‌های جدید با منشأ ناشناخته، هوش غیرانسانی و پدیده‌های بی‌توضیح، بدانند.»

v

میراث قدیمی حمایت پولدارهای پرنفوذ از علوم حاشیه‌ای درحالی رخ می‌دهد که حزب‌گرایی سیاسی، پروپاگاندای شرکتی و اشاعه نظریه‌های توطئه به پراکندن بذر بی‌اعتمادی در علم ادامه می‌دهد. اخیرا یکی از قانون‌گذاران آمریکایی، تیم برشت از تنسی، گفته بود: «شیطان در مسیر ما قرار گرفته است.» او مدعی بود که گزارش‌های یوفو توسط آژانس‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا لاپوشانی می‌شود.

چنین صحبت‌هایی زمانی فقط به در جستجو‌های سایت‌های نامعتبر اینترنتی و موضوعات مربوط به تئوری‌های توطئه که در برنامه‌های آخر شب رادیو بحث می‌شدند، شنیده می‌شد. اما اکنون به بدنه اصلی بحث‌های سیاسی تبدیل شده‌اند.

چنین اتفاقی بدون سرمایه‌گذاری‌های کلان اشخاصی مانند بیگلو امکان‌پذیر نیست. مثلا لارنس راکفلر بی‌شک یکی از برجسته‌ترین افراد در کمک به تحقیقات مربوط به یوفو در دهه 1990 بود. این پولدارها مدام جلسات و پنل‌ها و گزارش‌های بلند در حد کتاب درباره اشیا و بشقاب‌پرنده‌ها تشکیل می‌دهند و می‌نویسند تا گفتمان‌های عمومی در این زمینه شکل پیدا کند و به حیات خودش ادامه دهد.

از منظر علمی، به نظر می‌رسد که همه این پول‌ها، درست مثل پول‌هایی که صرف پیدا کردن پاگنده یا آتلانتیس، شده است، هدر می‌رود. همین را می‌توان درباره جستجوی شواهدی از زندگی فرازمینی در سواحل پاپوآی گینه نو توسط آوی لوئب، اخترفیزیکدان هاروارد، هم گفت. تحقیقات او 150000دلار خرج داشت که توسط یک غول حوزه رمزارز یعنی چارلز هاسکینسون تأمین شد.

ادعاهای تفرقه‌افکانانه لئوب درباره یافتن رد تکنولوژی بیگانگان و برخورداری از رویکردی روشن‌فکرانه‌تر و بازتر در قبال تئوری‌های توطئه توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده اما جامعه علمی برای فعالیت‌های او تره هم خرد نمی‌کند.

این آخرین شیرین‌کاری لئوب است. او یک پروژه بحث‌برانگیز درباره بشقاب‌های پرنده را نیز هدایت می‌کند و قبلا خشم همکارانش را به دلیل ادعاهای عجیب و غریبش درباره ماهیت ظاهرا مصنوعی یک دنباله‌دار بین‌ستاره‌ای برانگیخته بود.

استیو دش، اخترفیزیکدان از دانشگاه ایالتی اریزونا، اخیرا گفته است: «مردم نباید آنچه در لئوب می‌بینند را نتیجه کارهای علمی در نظر بگیرند.»

درست است، اما همانطور که محقق ارتباطات، الکساندر شیله، در مقاله‌ای در سال 2020 برای نشریه علوم ارتباطات نوشته است، مردم در تلویزیون، به خصوص در کانال‌های خصوصی پولی مثل دیسکاوری و کانال تحریف‌شده تاریخ، درباره علم اطلاعات کسب می‌کنند. کانال‌هایی که با موضوعاتی نظیر «بیگانگان، ارواح، موجودات ناشناخته و معجزات عجیب آن‌ها را بمباران می‌کنند، گویی که هیچ بحثی درباره این موضوعات وجود ندارد و به طور کامل پذیرفته شده‌اند.»

متاسفانه بخشی از این مزخرفات، به نحوی، با هاله مشروعیت برخی موسسات علمی معتبر پوشانده شده‌اند. برای مثال، موسسه تکنولوژی ماساچوست، یک کنفرانس درباره آدم‌ربایی توسط بیگانگان در دهه 1990 برگزار کرد که هزینه‌های آن را رابرت بیگلو پرداخت کرد.   

بیگلو که همیشه دست‌ودل‌بازانه به دانشگاهیان و جامعه علمی کمک کرده است، میلیون‌ها دلار در دهه 1990 به دانشگاه نوادا کمک کرد تا درباره پدیده‌های روان‌شناختی مثل تله‌پاتی، روشن‌بینی و ...تحقیق کند. در سال‌های اخیر این میلیاردر توجه و پولش را به مقدار زیاد صرف بررسی چگونگی حیات پس از مرگ کرده است.

بنابراین، معتبرترین دانشگاه‌ها در بررسی علوم حاشیه‌ای نقش داشته‌اند. مثلا حوزه مشکوک فراروان‌شناسی، وجود خود را مدیون دهه‌ها بورسیه تحصیلی کاذب است که در دانشگاه‌های دوک و هاروارد به آن اختصاص داده شد و هزینه‌های آن توسط حامیان ثروتمند تأمین می‌شود. برخی از برجسته‌ترین متفکران، مانند روان‌شناس برجسته ویلیام جیمز، نیز دچار این نوع تفکر شده‌اند. اعتقاد به مریخی‌ها تا حد زیادی از یک ستاره‌شناس آماتور ثروتمند، به نام پرسیوال لوول، نشأت گرفت که رصدخانه‌ای را به نام خودش تأسیس کرد که هنوز هم وجود دارد.

یک استاد برجسته روان‌شناسی از دانشگاه اریزونا در سال‌های اخیر به دلیل گرفتن پول از صندوق پایونیر که در سال 1937 توسط غول نساجی برای ترویج علم نژادپرستانه اصلاح نژادی تأسیس شد، مورد انتقاد قرار گرفته است. این چیزها از بشقاب‌پرنده تا اشیاء عجیب‌وغریب و حواس‌پرت‌کن دیگر، راه خودشان را به کنگره و پنتاگون نیز باز می‌کنند.

این‌گونه است که به مردمی می‌رسیم که در برنامه‌هایی، که هزینه‌هایش را دولت تأمین می‌کند، نمایش‌هایی مثل خم کردن قاشق با نیروی ذهن یا عبور از دیوار می‌دهند. و همین طو این گونه است که که وزارت دفاع آمریکا از سال 2008 تا 2011 به رابرت بیگلو 22میلیون دلار می‌دهد تا درباره یوفو، گرگینه‌ها و اشباح (باور کنید!) در مرتع یوتا تحقیق کند.

این همان مرتعی است که بیگلو بعد از خواندن گزارش در روزنامه درباره وجود یوفوها و اشیاء عجیب‌وغریب از جمله یک کشتی بزرگ به اندازه چندین زمین فوتبال خریدا‌ری‌اش کرد.

آشناست؟ علتش آن است که در هفته‌های اخیر نیز ادعاهای بی‌اساس، بی‌مدرک و اثبات‌نشدنی درباره وجود یوفوها در سالن‌های گنگره و شبکه‌های تلویزیونی مطرح شده است.

حدس بزنید چه ارتباطی بین این ادعاها و بیگلو وجود دارد: می‌توانید رد بسیاری از این ادعاهای اخیر را در مطالعاتی که هزینه‌های آن توسط بیگلو تأمین شده است، پیدا کنید. درواقع برخی از افرادی که با بیگلو قرارداد بسته‌اند، مثل اریک دیویس، اخترفیزیکدان، در کنگره در پشت درهای بسته درباره وجود آدم فضایی‌ها شهادت داده‌اند.

در سال‌های اخیر سه جلسه درباره یوفوها در کنگره و دو جلسه در پنتاگون برگزار شده است. ناسا قرار است نتایج تحقیقات خود بعد از یکسال را مطرح کند.

تیموتی نوح، در نیو ریپابلیک نوشته: «یوفوها خیلی زود به یکی پرمطالعه‌ترین موضوعات در دولت آمریکا تبدیل می‌شوند.»

اما امثال رابرت بیگلو به شما خواهند گفت که هیچ‌کس به اندازه آن‌ها درباره یوفو‌ها تحقیق نکرده است. ممکن است حق با او باشد. هرچه که افشاگران یوفو بگویند و هرچه که در کنگره آمریکا درباره آن‌ها برملا شود، می‌توانید مطمئن باشید که هزینه‌اش را بیگلو پرداخت کرده است.  

 

 

 

 

عاطفه  رضوان نیا
عاطفه رضوان نیا

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها