به همین سادگی رژ لب اصل رو از تقلبی تشخیص بده!

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۲۷ شهریور ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 3.4 دقیقه

راهنماتو- برخی از محصولات تقلبی طوری ساخته شده است که تشخیص آنها از محصول اصل دشوار است. این موضوع موجب کلاهبرداری از افرادی شده است که ناآگاهانه اقدام به خرید محصولات بی کیفیت و تقلبی می کنند. یکی از محصولاتی که نمونه های تقلبی زیادی از آن در بازار لوازم آرایش موجود است، رژ لب است. به همین منظور ما ترفندهایی را جمع آوری کرده ایم که به شما در تشخیص اصل یا تقلبی بودن رژ لب کمک می کند.

1- بو کردن

به گزارش راهنماتو، اولین روش تشخیص رژ لب اصل از فیک بو کردن آن است. رژ لب های تقلبی اغلب یا بی بو هستند و یا ممکن است بوی تند و زننده ای داشته باشند. این بوی بد از وجود سرب یا قطران زغال سنگ در رژ لب خبر می دهد. وجود چنین مواد سمی در رژ لب، عوارضی همچون ناباروری، کم خونی، عقب ماندگی ذهنی و حتی سرطان را به همراه دارد.

 رژ لب

2- استفاده از طلا

به کمک طلا می توانید به وجود سرب در رژ لب پی ببرید. کافی است مقداری از رژ لب را روی دستانتان بزنید و سپس با استفاده از یک تکه طلا روی آن را خراش دهید. پس از انجام این کار، در صورتی که رنگ رژ لب شما به مشکی تغییر کرد، به این معناست که رژ لب حاوی سرب است. این کار یکی از مرسوم ترین روش های تشخیص سرب در رژ لب است، اما هنوز توسط هیچ منبع علمی به طور قطعی مورد تایید قرار نگرفته است.

3- تست رژ لب روی دست

مقداری از رژ لب را روی پوست دستتان بزنید. رژ لب های اصل حالت سبک و کرمی دارند و از روغن های گیاهی تشکیل شده اند، در حالی که محصولات تقلبی چرب و سنگین هستند و پس از قرار گرفتن بر روی پوست لایه لایه می شوند. این ویژگی ها از وجود ترکیبات مشکوک و ناسالم در رژ لب خبر می دهند. رژ لب اصل حاوی مواد آبرسان و نرم کننده است و پس از استفاده از آن به هیچ عنوان بر روی لب هایتان احساس خشکی نخواهید کرد. اگر با زدن رژ لب پوست لب هایتان خشک و ترک ترک شد، مطمئن باشید که این رژ لب تقلبی است.

 تست رژ لب روی دست

4- تاریخ انقضاء محصول

رژ لب های معتبر و اصل دارای تاریخ انقضا می باشند؛ در حالی که بر روی محصولات تقلبی هیچ تاریخ انقضایی ثبت نشده است. پس در هنگام خرید رژ لب این نکته را نیز مدنظر قرار دهید.

5- رنگ و بافت رژ لب

رژ لب اصل حاوی رنگدانه های باکیفیت است و پخش نمی شود. علاوه بر این ماندگاری بالایی نیز دارد. اگر رژ لبتان به خوبی روی لب ها نمی ماند و به اصطلاح می ریزد و ماندگاری کمی دارد، بدانید که با یک رژ لب تقلبی روبرو هستید.

6- بررسی جعبه و بدنه رژ لب

به بسته‌بندی محصول و حروف حک‌شده بر روی آن توجه کنید. رژ لب های تقلبی فاقد سریال هستند. با استفاده از سریال محصول می‌توانید به اطلاعات محصول و کشور سازنده دسترسی پیدا کنید.

7- ترکیبات رژ لب

به گزارش راهنماتو، در هنگام خرید رژ لب، برچسب آن را بررسی کنید. پارابن (paraben) نوعی نگهدارنده مصنوعی در رژ لب و دیگر محصولات آرایشی است که می تواند به راحتی به درون پوست نفوذ کند و منجر به بروز برخی سرطان ها مانند سرطان سینه و مشکلات ناباروری شود. از این رو توصیه می شود از محصولات فاقد پارابن استفاده کنید. اکسی بنزن، فتالات و Butylated Hydroxyanisole از جمله دیگر مواد مضری هستند که ممکن است در رژ لب و دیگر محصولات آرایشی وجود داشته باشند. پس از هنگام خرید دقت کنید که محصول مورد نظر شما فاقد این ترکیبات باشد.

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها