(تصاویر) ویژگی های خارق العاده قدرتمندترین سامانه های دفاع هوایی جهان

  • تحریریه راهنماتو تحریریه راهنماتو
  • ۲۷ شهریور ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 3.2 دقیقه

پارسینه نوشت؛  نیروی هوایی قدرتمند و به روز از کلیدی ترین توانایی های هر ارتشی برای مقابله با دشمنان است.

در طی سالیان اخیر تسلط هوایی به یکی از مهمترین الویت های هر کشور تبدیل شده است؛ امری که به تکنولوژی و فناوری های روز وابسته است و عموما هزینه ای سرسام آور برای کشورها به همراه دارد. در ادامه به برترین سامانه های دفاع هوایی جهان می پردازیم:

سیستم MIM ۱۰۴ پاتریوت، این سیستم دفاع هوایی آمریکا برای مقابله با موشک های بالستیک، کروز و هواپیماهای پیشرفته ساخته شده است. این سامانه برد آن حدود ۱۷۰ و حداکثر ارتفاع آن ۲۴ کیلومتر است.

1

ویژگی‌های کلیدی سامانه پاتریوت که از برترین سامانه های دفاع هوایی جهان است عبارتند از: رادار مرکب چندکاره، هدایت تعقیب از طریق موشک و نرم‌افزار مدرن و همچنین عملکرد خودکار گسترده است.

سامانه اس ۳۰۰ وی ام که سامانه دفاع موشکی ضد بالستیک چند کاناله با برد بلند روسیه است. این سامانه قابلیت های رزمی پیشرفته ای را برای جنگنده ها فراهم می کند. این سامانه قادر است موشک های بالستیک کوتاه و متوسط، هواپیماهای بال ثابت ، موشک های کروز و همچنین بمب های هدایت شونده را هدف قرار دهد. برد عملیاتی این سامانه ۲۰۰ کیلومتر است و قادر است اهدافی در فاصله ۳۰ کیلومتری را منهدم کند. سامانه اس۳۰۰ مجهز به چند رادار نظارتی برای ردیابی و شناسایی اهداف می باشد.

این سامانه می تواند چندین هدف را به طور مجزا رهگیری کند.

1

سامانه ضد موشکی تاد که از قدرتمندترین سامانه های دفاع هوایی جهان است می تواند مهاجمان را در محدوده ۲۰۰ کیلومتری و ارتفاع ۱۵۰ کیلومتری نابود کند.

این سیستم دفاعی توسط شرکت لاکهید مارتین آمریکا طراحی شده و دارای رادار دو گانه برای تشخیص تهدیدات است.

1

این سامانه از دو کامیون به عنوان پرتابگر بهره می گیرد که هرکدام هشت موشک را حمل می کنند.

سامانه فلاخن داوود که به طور مشترک توسط شرکت های آمریکایی و اسرائیلی ساخته شده است.

این سامانه دارای یک رادار چند ماموریتی ارایه ای است که برای شناسایی، هدف گیری و رهگیری استفاده می شود.

1

این رادار می تواند مانورپذیرترین هدف را در مسافت های بالا شناسایی کند. سامانه فلاخن داوود مجهز به موشک های ضد بالستیک با برد بلند و متوسط، سامانه های موشکی زمین به هوا با برد ۳۰۰ کیلومتری است.

این سامانه قادر است اهدافی در ارتفاع ۱۵ کیلومتری را نابود کند که می توان به موشک های بالستیک اشاره کرد.

1

سامانه اس ۴۰۰ روسیه که می تواند سه نوع موشک مختلف را شلیک کند تا لایه ای دفاعی را در برابر دشمنان ایجاد نماید. از قابلیت های منحصر به فرد این سامانه دفاعی می توان به ادغام رادار چند منظوره، سیستم های موشکی ضد هوایی و مرکز فرماندهی اشاره کرد. این سیستم دفاعی قادر است با جنگنده ها، موشک های کروز و بالستیک درگیر شود. اس ۴۰۰ اهدافی را در ارتفاع ۵۶ کیلومتری رهگیری و منهدم می کند. در حال حاضر، اس ۴۰۰ روسی بهترین سامانه دفاع هوایی جهان است

تحریریه راهنماتو
تحریریه راهنماتو

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها