آزمایش‌های ضروری زنانه در هر سن را بشناسید!

 • نغمه افشار نغمه افشار
 • ۲۸ شهریور ۱۴۰۲
 • زمان مطالعه : 4.8 دقیقه

راهنماتو- «تا مریض نشدی دکتر و آزمایش لازم نیست که!»

آنچه از اهمیت بالایی برخوردار است همین قسمت ماجراست! اتفاقا تا بیماری سراغ شما نیامده است باید به فکر پیشگیری بود! چکاپ‌های مختلف در سنین متفاوت خیلی مهم است. بعضی بیماری‌ها دوره‌ی پنهان دارند و وقتی خودشان را نشان می‌دهند که متاسفانه کار از کار گذشته است.

به گزارش راهنماتو، اینکه طبق یک روتین سالانه به بررسی بدنتان بپردازید کار سختی نیست. برای یک سال دستکم خیالتان راحت می‌شود و اگر موردی هم باشد پزشک خیلی زود دست به کار خواهد شد و راه‌های درمان برای هر مشکلی پیدا می‌شود.

یکسری از آزمایشات مخصوص زنان است و باید به صورت مرتب و مستمر انجام بشود. این نوع بررسی‌ها با افزایش سن تغییر خواهد کرد. در این مقاله نگاهی به آنها خواهیم داشت.

آزمایش‌های ضروری در همه سنین

 • بینایی سنجی

هر سال یا هر دو سال یک بار باید چشم‌هایتان توسط پزشک متخصص معاینه بشوند. گاهی در سنین پایینتر پیرچشمی هم اتفاق می‌افتد که نیاز به استفاده از عینک خواهید داشت. مشکلات شبکیه هم بررسی خواهد شد و از اتفاقات حادتر جلوگیری می‌شود.

 • بررسی پوستی

سرطان پوست در دنیا خیلی شایع است. با مراجعه به پزشک پوست و بررسی نوع پوستتان و مشکلاتش هم از یک پوست خوب و شفاف برخوردار باشید و هم از هر اتفاق ناخوشایندی جلوگیری کنید. اگر هر نوع خال مشکوک و جدید در بدنتان مشاهده کردید آن را جدی بگیرید و پشت گوش نیندازید. وجود لکه‌های تیره یا روشن روی پوست هم باید بررسی بشوند. اگر در خانواده زمینه ابتلا به بیماری‌های پوستی یا سرطان پوست را داشته‌اید حتما پیگیر سلامت پوست خود باشید.

 • آزمایش ویتامینD

بیشتر زنان با کمبود ویتامینD مواجه هستند. برای اینکه استخوان‌هایی سلامت داشته باشید و دردهای استخوانی هم سراغتان نیاید باید میزان این ویتامین در بدنتان را مرتب چک کنید. با توجه به اینکه ویتامین D از نور خورشید گرفته می‌شود هر چه سن بالاتر می‌رود و تحرک بدن و بیرون رفتن از خانه کمتر می‌شود باید آزمایش این نوع ویتامین را خیلی جدی تر بگیرید. معمولا با داروهای خوراکی یا تزریقی، همچنین رژیم حاوی ویتامین D این کمبود برطرف خواهد شد.

 • مراجعه به مشاور یا روانکاو

شاید به نظر نیاید ولی در هر سنی بدون هر مشکل خاصی نیاز به حضور یک مشاور یا روانکاو خبره در کنار شما حس خواهد شد. حتما این مساله را جدی بگیرید چون گاهی ما دچار مشکلات روحی هستیم و خودمان خبر نداریم! و این مشکلات که به چشم نمی‌آیند زمینه‌ساز بیماری‌های جسمی جدی خواهند شد. اضطراب‌های ناخودآگاه، خاطرات غربال نشده و... بسیار زیاد می‌تواند در زندگی شما نقش‌آفرینی کنند. قبل از اینکه درمان آنها سختتر بشود به آنها رسیدگی کنید و حال خوب فردایتان را امروز خریداری کنید.

آزمایشهای زنانه

آزمایش‌های ضروری در سن 20 تا 30 سالگی

 • معاینه لگن و تست پاپ اسمیر

در این سن پزشک متخصص زنان به بررسی لگن شما می‌پردازد و تست پاپ اسمیر یا همان معاینه برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می‌شود. این مساله اصلا ارتباطی به فعالیت جنسی شما ندارد. سرطان دهانه رحم خیلی موزیانه پیشروی می‌کند و باید زود جلوی آن گرفته شود. با افزایش سن باید این آزمایش هر سال انجام شود.

 • آزمایش قند خون

آزمایش قند خون و ابتلا به دیابت مخصوصا در خانواده‌هایی که زمینه ژنتیکی دارند باید به صورت مرتب صورت بگیرد.

 • آزمایش چربی خون

آزمایش مربوط به چربی خون را جدی بگیرید. زمینه‌ساز خیلی از بیماری‌های قلبی خواهد بود و بهتر است پیشگیری شود.

 • معاینه دوره‌ای پستان

با بالا رفتن اطلاعات علمی این مساله خیلی روشن شده است که معاینه دوره‌ای و بالینی پستان حتی توسط خود شخص می‌تواند کمک بزرگی به تشخیص سرطان خوش خیم یا بدخیم پستان بکند. اگر در اقوام یا خانواده فرد مبتلا به سرطان پستان دارید باید حتما به صورت مداوم این معاینات حتی توسط سونوگرافی هم انجام بشود.

آزمایشهای زنانه

آزمایش‌های ضروری از سن 40 سالگی

 • مامو گرافی

ماموگرافی از سن 40 سالگی برای تشخیص سرطان پستان صورت می‌گیرد. اینکه شما هر سال نیاز به انجام آن داشته باشید یا خیر، به جواب آزمایش شما و نظر پزشک مربوط است. به صورت دوره‌ای از 40 سالگی ماموگرافی انجام خواهد شد مخصوصا برای کسانی که خطر ابتلا در آنها به علت ژنتیکی بالاتر است.

 • سونوگرافی تخمدان و رحم

از آنجا که پیشگیری بهتر از درمان است برای اینکه اطمینان از سلامت تخمدان و رحم به وجود بیاید بنا به نظر پزشک سالی یک بار یا 3 سال یک بار این آزمایش صورت خواهد گرفت.

آزمایش‌های ضروری از سن 50 سالگی

 • تست تراکم استخوان

با رسیدن به سن یائسگی زنان در خطر پوکی استخوان قرار خواهند گرفت. اگر تا به آن سن دچار شکستگی در ناحیه استخوان هم شده باشید مزید بر علت می‌شود و باید هر 3 سال یک بار تست تراکم استخوان را انجام بدهید تا میزان پوکی استخوان شما مشخص شود و اگر درصد بالایی پوکی استخوان دارید حتما درمان مناسب برایتان شروع شود.

 • آزمایشات منظم قلب و فشارخون

شما با انجام اکوی قلب می‌توانید از خیلی مشکلات قلبی مطلع بشوید. پزشک پس از بررسی آن برای شما تعیین خواهد کرد که آیا نیاز به آزمایشهای دیگر دارید یا خیر. فشارخون بالا مرگ خاموش است. رسیدگی به آن را جدی بگیرید. 

 • غربالگری سرطان روده بزرگ

از 50 سالگی به بعد با آزمایش کلونوسکوپی مشخص خواهد شد که شما در خطر ابتلا به مشکلات روده هستید یا خیر. اگر مشکلی نباشد نیازی به تکرار هر ساله نخواهد بود.  

 

نغمه افشار
نغمه افشار

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها